Věřím, že se nám podaří mládež zvednout, říká Radim Kucharczyk. V hráčích chce probudit ctižádost

Redakce • 24.07.2022

Ještě na jaře hokej aktivně hrál, když se Vsetínem bojoval ve finále Chance ligy proti Jihlavě. Nově se Radim Kucharczyk přesunul k mládeži VHK. Stal se hlavním trenérem páté třídy a asistentem u deváťáků. „Chci blíže poznat problematiku mládeže a všeho okolo. Společně s Lubošem Štachem a Ondrou Němcem do toho chceme více zaplout a předat dětem co nejvíc z našich zkušeností,“ plánuje bývalý útočník a vítěz všech ligových soutěží v Česku.

Rozhodoval jste se dlouho, zda po loňské sezoně ukončit hráčskou kariéru?
V posledních letech jsem o konci uvažoval několikrát. Vždy jsem se ale rozhodl přidat další sezonu. Nyní už žádnou další nepřidám. Někdo mi sice říká, že bych měl nadále hrát, ale já už to chci nechat na mladších. K tomuto rozhodnutí jsem přirozeně dospěl. Nastal pravý čas a jsem s tím v pohodě.

Na které momenty z kariéry budete vzpomínat nejvíc?
Přiznám se, že na vzpomínání moc nejsem. Ale mám čtyři osobní milníky, které mě těší. První je, že jsem si zahrál za reprezentaci. Druhý, že jsem poznal zahraniční angažmá. Třetí představuje Olomouc a postup do extraligy. A čtvrtý je návrat na Vsetín s cílem vytáhnout ho z druhé ligy do první. To se nám podařilo. Teď je vsetínský kádr rok co rok silnější a jsem rád, že se drápe tam, kde by měl být.

Měl jste hned jasno v tom, že se přesunete k trénování mládeže VHK?
S vedením VHK jsme se na toto téma dlouhodobě bavili. Po loňské sezoně proběhl určitý návrh, jak si klub představuje další práci s mládeží, co chce změnit a tak dále. Zapadalo mi to do sebe. Řekl jsem si, že to zkusím. V nové sezoně chci blíže poznat problematiku mládeže a všeho okolo. Co bude potom, to ukáže čas. Společně s Lubošem Štachem a Ondrou Němcem do toho chceme více zaplout. Předat dětem co nejvíc z našich zkušeností, zkusit je posunout dopředu.

Bude to velká změna oproti hráčské kariéře?
Jako hráč se staráte v podstatě jen o své tělo a svůj výkon. Coby trenér máte zodpovědnost za celý tým. Každý hokejista, který začal po hráčské kariéře trénovat, si tím prošel. Bude to změna, ale ta je vždycky, když měníte profesi. Jsem rád, že zůstanu u hokeje, kterému jsem se věnoval celý život a snad mi to i šlo. Důležité bude, aby kluky trénování bavilo. Celkově mi u nich chybí snaha a ctižádost být nejlepší. Chtěl bych to v nich probudit. Čím víc vás to baví, tím víc tomu pak dáváte. Je dobré, aby kluci měli ve čtvrté či v páté třídě svůj sen a vzor a víc si za ním šli.

Co vás na trénování láká nejvíc?
Trošku mě štve, že český hokej přestává vychovávat hráče, kteří se v osmnácti či devatenácti letech mohou poprat o šanci v A-týmu. Rovněž máme čím dál méně hokejistů v zámoří. Chci přijít na kloub tomu, proč to tak je. Na Vsetíně byla mládež historicky vždy výborná od žáků až po juniory. Samozřejmě dětí je dnes oproti minulosti méně, ale naší snahou bude z toho mála vybrousit to nejlepší. A plynule připravovat hráče mládeže pro A-tým. Věřím, že se nám společně podaří vsetínskou mládež zvednout. Je to samozřejmě běh na dlouhou trať.

Dlouhodobý cíl je tedy vychovávat hráče pro A-tým?
Přesně tak. Nahrává tomu i nová ledová plocha v rámci KAPKA resortu, která momentálně roste ve Lhotě u Vsetína. Bude to velké plus a další krok k tomu, kdyby se nám výhledově podařilo získat nazpět nejvyšší soutěže dorostu a juniorů, abychom splňovali požadavky akademie. V návaznosti na to může A-tým v pohodě hrát extraligu, aniž by klubu někdo házel klacky pod nohy, že nemá náhradní plochu a mládež.

Je o vás známo, že jste byl po celou dobu hráčské kariéry vždy perfektně fyzicky připravený. Budete na to klást důraz i nyní u vašich svěřenců?
Budu se snažit, aby hráči byli dobře fyzicky připravení. Aby netahali nohy. Určitě jim to nebudu chtít znechutit, ale připravit je fyzicky co nejlépe. I u mládežnických kategorií je to tak, že co natrénujete v létě, to se vám vrátí v sezoně. U deváté třídy se budu snažit pomoct Miroslavu Barusovi a něco od něj odkoukat, protože je to zkušený trenér. Chtěl bych se od něj spoustu věcí přiučit.