Vsetín nastoupí na horkém ledě ve Vítkovicích

Jan Hrbáček • 06.11.2005

V s e t í n - Hned 21 hodin po skončení valašského derby na Lapači se vsetínští hokejisté představí na horkém ledě v ostravské ČEZ Aréně v duelu s domácími Vítkovicemi. Vydařená série čtyř utkání bez prohry naznačuje, že se Valaši pomalu dostávají z nejhoršího pryč. Dnes ale narazí na velmi silného soupeře, který letos na domácím ledě ještě neprohrál. Zatímco Vsetín je beznadějně poslední se ztrátou 13 bodů na předposlední Litvínov, Vítkovice figurují na 3. místě tabulky Tipsport extraligy. Utkání začíná v 17.00.

Ze vsetínské kabiny: Altrichter je zraněný

Vsetín bude v Ostravě zřejmě postrádat svojí brankářskou jedničku Martina Altrichtera, který si v derby poranil tříslo. V brance se tak objeví po dlouhé pauze od začátku Fin Sasu Hovi, který střídal svého zraněného kolegu právě v průběhu včerejšího zápasu. Po dlouhé době se ve vsetínském dresu objevil po vleklých zraněních také obránce Patrik Luža a vedle něj se do obranné dvojice postavil talentovaný Lukáš Bolf, který přišel na Valašsko z pražské Sparty. Naopak v sestavě chyběl nejlepší střelec Vsetína David Květoň, který si při stěhování údajně přiskřípl palec. Nad jeho dnešním startem visí otazník. Bude také zajímavé sledovat, zda si proti tzv. „svým“ zahraje obránce Lukáš Chmelíř, který ve Vsetíně hostuje právě z Vítkovic.

Vítkovice: Třetí místo je výborný výsledek

Ostravskému klubu se daří a to po všech stránkách. Po dvaadvaceti kolech je jejich extraligový tým v tabulce na třetím místě se čtyřiceti body. Koučové Vladimír Vůjtek a Miloš Holaň mohou být zatím nadmíru spokojeni. Tak dobré umístění před sezónou rozhodně nečekali. Vítkovičtí ale mají kvalitní kádr, takže o náhodě v tomto případě nelze mluvit. Poslední tři utkání se jim vcelku vydařily. Nejprve remíza doma s vedoucí Slavií (2:2) před televizními kamerami, pak sice prohra v Liberci (3:4), ale dále vydřené domácí vítězství s Českými Budějovicemi (2:0) a naposledy otevřená střelnice v Litvínově (6:2). Zkrátka vítkovickým rytířům se daří a Vsetín to bude mít opravdu velmi těžké.

Produktivita: Pět hráčů nad deset kanadských bodů

Vítkovice mají velmi produktivní hokejisty, celkem pět jich totiž nasbíralo už více než deset bodů. Statistikám vévodí centr první formace Jiří Burger s patnácti body (5+10), následují třináctibodoví Petr Hubáček (6+7) a Roman Šimíček (5+8) a dvanáctibodoví Zbyněk Irgl (7+5), který je zároveň i nejlepším střelcem a Juraj Štefanka (2+10). Nejproduktivnějším obráncem je Stanislav Hudec s devíti body (2+7). V brance je jasnou jedničkou Marek Pinc, který má výtečné statistiky - procentuální úspěšnost zásahů 94,05% a průměr 1,90 branky na zápas. Skvělými výkony si také řekl o pozvánku do reprezentace, kterou následně obdržel. Zkušený druhý brankář Jaroslav Kameš nastoupil pouze ve třech utkáních.

Duel č.1 - Průměrný hokej přinesl body hostům

Vsetínští hokejisté sehráli první duel s Vítkovicemi doma velmi špatně. A jelikož ani Vítkovice nehrály dobré utkání, nebyla na Lapači vidět nikterak zajímavá podívaná. Hosté vedli brankami Hubáčka a Šimíčka 2:0, po snížení Květoně se vše důležité odehrálo až na konci zápasu - na 1:3 zvýšil Krenželok, v Power-play sice snížil Stantien, ale v poslední minutě upravil na konečných 2:4 Zbyněk Irgl.

Vsetínská hokejová a.s. - HC Vítkovice Steel 2 : 4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky:
28. Květoň, 59. Stantien (Tomík) - 12. Hubáček (Šimíček, Hudec), 24. Šimíček (Hubáček), 56. Krenželok (Burger, Štefanka), 60. Irgl (Kuboš, Šimíček).

Z kroniky zápasů Vsetína s Vítkovicemi

V loňské sezóně dokázali Vsetínští porazit Vítkovice ze čtyř pokusů pouze jednou a to 26.12.2004 poměrem 3:2. Tehdy na ledě řádil Kamil Brabenec (nyní ve službách Českých Budějovic), který zajistil valachům dvěma přesnými zásahy tři body. Ostatní utkání 5:6, 0:4 a 0:8 byly ze vsetínské strany velmi nepovedené. Asi nejvýznamnější meření sil obou celků se odehrálo ve finále sezóny 96/97, kdy Vsetín porazil Vítkovice 3:0 na zápasy a získal tehdy svůj třetí mistrovský titul (3:1, 4:2, 2:0).

Pravděpodobné sestavy:

Vítkovice: Pinc - Kuboš, Philipp, Jasečko, Hudec, Dresler, Jurečka, R. Polák - J. Štefanka, Burger, Krenželok - Irgl, Šimíček, Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Káňa, Hulva, Tomášek.

Vsetín: Hovi - Hrabal, Kučný, Horák, Bauer, Luža, Bolf - Valko, Stantien, Demel - Janků, Steiner, Jenáček - Gorev, R. Hruška, Rob - Dubec, Bacul, Duba.