(21.8.) Příprava: Vsetín - Třebíč 4:2 | POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 971 (17.8.)

Vsetín svede v pátek důležitou bitvu s opavským Slezanem

Jan Tajzler • 13.02.2014

Ve Vsetíně se netradičně půjde na hokej již v pátek, důvodem změny termínu je sobotní kolize s utkáním českých hokejistů na probíhajícím olympijském turnaji v Soči. Na Lapač se chystá zavítat opavský Slezan, který momentálně okupuje třetí příčku východní skupiny 2. ligy a svou pozici si bude chtít upevnit právě v souboji se vsetínskými hokejisty, jež mohou Slezany na jejich pozici ještě ohrozit. Páteční utkání startuje v tradičních 17:30.

Letos je to boj, tabulka je našlapaná a tři utkání před koncem nikomu nezaručují jeho výchozí pozici do play off, nějaké taktizování týmu k výběru potencionálního soupeře je zatím zbytečné. Dá se říci, že v samotném závěru soutěže se bude bojovat o to, kdo vlastně vyřazovací boje započne na domácí půdě. Ovšem v případě Vsetína a Opavy se na domácí prostředí nehraje. Je to právě celek Opavy, který se na Lapači umí zachovat drze a to platí nejen o letošní sezoně. Trenér Suchánek umí svým svěřencům naordinovat tu správnou taktiku na nejužším kluzišti soutěže. Opava kradla body z Lapače i v sezonách, kdy se Vsetín řadil mezi nejúspěšnější celky v tabulce domácích utkání.

Vsetín ovšem potvrzuje fakt, že jeho kádr je rok od roku zkušenější, což se projevilo i na tom, že se zelenožlutí naučili vyhrávat venku, doma se Valachům poslední dobou také daří, krom Frýdku-Místku se z Lapače v roce 2014 body nevozí. Zítřejší utkání tedy slibuje zajímavou podívanou, vždyť všechny vzájemné duely Vsacanů a Slezanů neskončily v základní hrací době a o výsledku muselo rozhodovat až prodloužení. Nejprve se radoval Slezan, když v domácí prostředí zvítězil 3:2 v prodloužení. Stejný výsledek dokázali Opavští zopakovat i na půdě Vsetína. Teprve až ve třetím duelu se štěstí přiklonilo k Valachům, když zvítězili 2:1 a dvoubodovým vítězstvím započali svou desetizápasovou šnůru bez porážky.

V Opavě chtějí začínat doma a konečně přejít přes první kolo

Celky Opavy a Vsetína toho mají společného víc než se může na první pohled zdát. Obě soupisky tvoří převážně odchovanci kluby a v obou městech se potýkají se čtvrtfinálovým komplexem. Vsetín se za novodobou éru dostal přes 1. kolo pouze jednou a bylo to hned v jeho první sezoně ve třetí nejvyšší soutěži. Opava ve východní skupině působí ještě déle než Vsetína, ale zde se do druhého kola play off taktéž zatím nepodívali. Oba celky by letos rádi uspěly a překonali čtvrtfinálovou kletbu. Opava zatím zažívá úspěšnou sezonu a drží třetí pozici se sedmibodovým náskokem na čtvrtý Vsetín, který si upevnila díky vítězství nad trápící se Břeclaví.

Opava přijíždí na Lapač s cílem udržet třetí pozici a zároveň se také přiblížit jistotě domácího začátku play off. Dopomoct Opavanům ke kýženému vítězství by měl nejproduktivnější hráč Tomáš Měch (10+25), těsně pod hranici třiceti bodů je pak druhý muž bodování Lukáš Černý (14+15). Nejlepším střelcem v Opavě je však Petr Chalupa (15+7). V obraně se Slezané spoléhají na Josefa Tichého, ten už svou postavou budí respekt a také bodováním dokazuje, jak je pro opavský celek důležitý, jeho bilance činí 5 branek a 20 přesných přihrávek. Mimo něj tvrdí muziku v obranných řadách také zkušenostmi oplývající David Galvas (9+13). Opava má také silnou devízu v brankovišti, Dušan Šafránek má v kádru neotřesitelnou pozici, na svém kontě má maskovaný muž Slezanů již šest čistých kont a právě on je jedním z nejsilnějších článku svého týmu.

Opava sezonou proplouvá bez větších problému. Slezané nemají problém zvítězit ve třech po sobě jdoucích zápasech, mezitím sice přicházejí i porážky, ale jinak se Opava vyznačuje stabilními výsledky po celý průběh letošní sezony. Navíc z posledních pěti utkání dokázali Slezané získat třináct bodů, padli pouze na ledě Prostějova a to až po prodloužení. Celek z Opavy je tedy na pomyslné bedně zaslouženě, ovšem ve Vsetíně bude muset svou pozici hájit, podaří se Slezanům i podruhé zvítězit na Lapači?

Započnou Valaši proti Opavě novou vítěznou sérii?

Pokud jsme o Opavě mluvili jako o celku se stabilní formou po celý průběh sezony, pak se rozhodně to samé nedá říci o týmu Vsetína. Zelenožlutí se v sezoně museli poprat se smolnými výsledky a sérii sedmi porážek v řadě, od prosince však započali stíhací jízdu, která vyvrcholila deseti vyhranými zápasy v řadě. Teprve až Frýdek-Místek dokázal najít recept na vsetínskou mašinu a na porubském ledě ji zastavil díky vítězství 7:4, čímž potvrdil, že patři mezi neoblíbené soupeře Vsetína. Ovšem také ve Vsetíně by rádi startovali play off na domácí půdě, tým kolem kapitána Daniela Vaňka je pro to připraven udělat cokoliv. V cestě Vsetína stojí Opava, je to celek se kterým Valaši letos svádějí ty nejvyrovnanější bitvy a dá se očekávat, že páteční střetnutí nebude výjimkou.

Jedná se o souboj sousedů v tabulce, případné vítězství by zelenožlutým dávalo ještě možnost dostat se dokonce i na třetí pozici, Valaši však musí hledět i do zpětných zrcátek. Zatím není znám výsledek utkání Přerova s Hodonínem, dva největší pronásledovatelé Vsacanů dohrají své vzájemné utkání právě dnes. I přes vynikající bodovou sérii, kterou Vsetínští oplývají po novém roce, si nemohou dovolit ztrácet body, tedy pokud chtějí startovat z první čtveřice. Dopomoct k vítězství by Vsetínu měl fakt, že má čtyři vyrovnané útočné lajny, navíc i obranná činnost Vsetínských už je někde jinde než tomu bylo před Vánoci. Když pomineme utkání ve Frýdku, pak vsetínská defenzíva nedostává více než dvě branky na zápas.

Vsetínští mají letos opravdu blízko k tomu, aby si splnili cíl a započali vyřazovací boje ve svém domovském stánku, páteční utkání se dá označit za zlomové, v případě vítězství se kýžená pozice může buď přiblížit nebo utvrdit, bude záležet na výsledku utkání Přerov - Hodonín. Jak dopadne souboj Slezanů a Valachů? O tom se můžete přesvědčit na vlastní oči, když dorazíte na Lapač v pátek od 17:30. Pro ty z vás, kteří se do Vsetína nedostanete, připravíme podrobný online přenos.

Předpokládané sestavy:

VHK Vsetín: Hromada – Hurtík, L. Vrba, Žák, F. Vrba, Báchor, Tichý, Tesařík, Farda – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Kubo, Ševčík, Mikšovský – Zúbek, Podešva, Vítek – Kývala, Daněk, Hruška.

HC Slezan Opava: Šafránek (Kober) – Kysela, Vrabel, Galvas, Tichý, Kukol, Mosler - Černý, Měch, Wolf - Svoboda, Polok, Vítek - Kocián, Chalupa, Herman.