Stříteský vyhrál se šestnáckou turnaj čtyř

Michal Kubáň • 13.02.2006

V s e t í n – Po delší pauze získala reprezentace šestnáctiletých cennou trofej na mezinárodní scéně, když v neděli vyhrála turnaj čtyř v Písku. Jediný zástupce vsetínského hokeje obránce Matěj Stříteskýse výrazně podílel na úspěchu českého reprezentačního výběru, když otevřel skóre v klíčovém zápase s Finskem.„Jejich obránce vyvážel puk mimo třetinu, vypíchl jsem mu jej a pak jsem puk dotlačil do branky,“ popsal svou první branku v národním dresu Stříteský, který v patnácti letech a pěti měsích poprvé okusil extraligu mužů. Turnaj čtyř napověděl, že letošní ročník je velmi silný a mnoho účastníků má slušnou perspektivu do budoucnosti. "Uvidím, zda dostanu pozvánku na další reprezentační sraz, ale i tak jsem spokojený,“ zhodnotil turnaj a své další působení na mezinárodní úrovni mladičký obránce.

V turnaji, který se hrál v Písku a Strakonicích, mládežnický výběr do šestnácti let postupně odehrál zápasy se Švédskem, Finskem a Ruskem. V prvním zápase narazili Češi na rozjetého soupeře se Švédska, kterému podlehli 0:2. Svěřenci trenéra Kopeckého sice přestříleli Švédy v poměru střel 32:20, ale nemohli vstřelit branku.

Seveřanům vyšla jedna z mála šancí, a přesto jim to k výhře stačilo. „Byli jsme lepší, ale nedařilo se nám vstřelit gól, proto Švédové rozhodli ve svůj prospěch,” řekl k jediné porážce českého týmu na turnaji Stříteský. V druhém zápase chtěli Češi napravit svou reputaci a právě úvodní branku českého týmu vstřelil Stříteský. „Jejich obránce vyvážel puk mimo třetinu, vypíchl jsem mu jej a pak jsem puk dotlačil do branky,“ řekl ke své první brance v národním dresu.

V severském derby překvapivě tým Suomi porazil svého skandinávského souseda, což jen potvrdilo vysokou úroveň turnaje a velkou vyrovnanost soupeřů. V posledním zápase čekalo na české hráče Rusko. V 19. minutě se Češi dostali do vedení, ale Rusové záhy srovnali. Domácí celek však potvrdil své kvality a nakonec vybojoval vítězství jak v zápase, tak v celém turnaji. “Poslední zápas s Ruskem se hrál vyloženě defenzivně, nikdo nechtěl udělat chybu”, poznamenal k zápasu Stříteský.

V kategorii „16“ sice není turnaj čtyř klasickým vrcholem. Spíše funguje jako velká „zkušebna“ mladých talentovaných hráčů. Ale je již patrné, že letošní výběr má spousty perspektivních hráčů. A jak zhodnotil samotný turnaj nejmladší obránce vsetínské juniorky? „Hrál se hokej na velmi slušné úrovni s kvalitními soupeři. Zatím je to můj největší kolektivní úspěch, pokud nepočítám vyhraný titul za sedmáky,“ řekl s úsměvem ve tváři mladý obránce, který ale zůstává při zemi. „Trenér Kopecký nám řekl, že v následujících třech utkání se Slovenskem chce vyzkoušet další hráče. Uvidím, zda dostanu pozvánku na další reprezentační sraz, ale i tak jsem spokojený.“

Česká extraliga mužů má sice svou olympijskou přestávku až do 28. února, zcela jinak je tomu v mládežnických soutěžích. Vsetínští junioři i dorostenci pokračují již ve čtvrtek 16. února. Dorostenci se pokusí zlomit nepříznovou vzájemnou sérii dvou proher proti sousednimu rivalovi ze Zlína. Junioři poměří své síly s posledním celkem moravské skupiny Kometou Brno, která se navíc sloučila po dlouhých jednáních s Ytongem Brno.

A tak se dá předpokládat, že poslední místo Komety po příchodu nových hráčů z Ytongu, budou dost matoucí. Do extraligového zápasového kolotoče naskočí i v této sezóně obzvlášť vytížený Stříteský. „Nevím, zda Kometa posílílila nebo neposílila kádr. Tím, že jsem byl celý týden na reprezentačním turnaji, tak zatím ani nevím, jak vypadá situace v juniorské kabině. Každopádně uvidíme, jakou hrou se nás Kometa pokusí na svém ledě ve čtvrtek překvapit.“