Bravo! Oslabený tým si vyšlápl na favorita a skolil ho

Aleš Koňařík • 04.02.2005

V s e t í n – Bílým Tygrům se nevyplatil profesorský výkon, se kterým vyrukovali proti oslabenému, ale bojovně naladěnému Vsetínu. A překvapení bylo na světě! Valaši díky důrazu obránce Ondřeje Němce, který v 55. minutě zařídil vítěznou branku a trefě Šimánka do prázdné branky brali všechny body. Střelecky se prosadila i další posila Vsetína, útočník Mojmír Musil překonal nejistého Hniličku po jeho chybě dokonce ve vlastním oslabení.

- 45.kolo pá 4.2.17:00
Bílí Tygři Liberec
5:3(1:1, 2:2, 2:0)
Branky: 20. Kovář (Hrabal, Demel), 23. Vlach, 25. Musil, 55. Němec (Šimánek), 60. Šimánek (Musil) - 15. Plodek (Ovčačík), 22. Plodek (Jiruš), 28. R. Vrbata (V. Nedorost). Rozhodčí: Kubeš - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6, navíc Rataj a R. Vrbata (oba Liberec) oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2750. Vývoj zápasu: 1:0, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3, 5:3.
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek - Kotaška, Frolo, Chvátal, Němec, Spitzer, Hrabal - Dubec, Vlach, Selingr - Kovář, Vak, Demel - R. Hruška, Musil, Šimánek - Hubáček, Květoň, Korotvička.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička - L. Šmíd, Fischer, Jiruš, Klouček, Jareš, M. Duben, Ovčačík - R. Vrbata, Kotalík, V. Nedorost - V. Novák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, S. Procházka - Víšek, Plodek, P. Rozsíval. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Oslabený Vsetín se Liberci zřejmě jevil jako snadné sousto, neboť laxní úvod hostujícího celku vůbec nepřipomínal fakt, že se na Lapači představil třetí tým soutěže. Bílí Tygři nechávali v zadních řadách povážlivé mezery, jedné z nich mohl využít již po necelé minutě hry Selingr, který se ocitl zcela sám před Hniličkou. Stahovačkou sice brankáře Tygrů položil na led, jenže už nedokázal zvednout puk. První pohromu tak Hnilička se štěstím zažehnal.

Vsetínské mužstvo plné mladíků a s trojčlennou delegací Kotaška, Šimánek, Musil z Budějovic působilo svěže a rychlými kombinacemi si dokázalo často vytvářet šance. Dlouho ale naráželo na poslední instanci v liberecké brance. Hnilička vychytal v dobrých šancích Květoně, Vlacha a opět i čiperného Selingra. Profesorsky hrající soupeř šel přesto do vedení jako první. Ovčačík pěkně našel rozjetého Plodka, který si šikovnými kličkami vychutnal jak zírajícího vsetínského beka, tak i brankáře Čechmánka. Domácí nakonec byli za větší aktivitu odměněni vyrovnávací branku. Duo Hrabal – Kovář vyřešilo nájezd dvou na jednoho mazácky, Hrabalova žabička si sedla na led přesně před Kovářovou čepelí a Hnilička se po puku, mířícím do jeho sítě, beznadějně ohlédl.

Nesoustředěný vstup do druhé třetiny stál domácí nerozhodný stav. Varování Kotalíka, který nastřelil levou tyčku, nebrali domácí vážně. Ale už ve 22. minutě protlačil Plodek puk za Čechmánka, vsetínští zadáci nedokázali včas vyčistit prostor před vlastní brankou. Liberec ale vedení záhy promrhal vlastními chybami a půl třetího tisíce diváků na Lapači zřetelně ožilo. V přesilovce nejprve Šmíd ukázkově namazal Vlachovi, který bekhendovou střelou pod víko dovršil cifru 250 branek v nejvyšší soutěži. O všeobecné veselí se ale postaral brankář Hnilička, jemuž nevyšel pokus o efektní tenisové odpálení puku, který místo toho propadl za dezorientovaného brankáře a k dovršení liberecké smůly jen do sítě sklepl Musil. Brankostroj druhé třetiny pak završila trefa Radima Vrbaty, který z ostrého úhlu dokonal kombinaci zámořské formace Tygrů.

Do závěrečné části se tak šlo za nerozhodného stavu a dlouho se zdálo, že jej spíše než Vsetín zlomí Liberec. Domácí se zakopali na vlastní modré čáře, odkud číhali na možnosti vyrazit kupředu a vyzrát na Hniličku podařeným brejkem. Tento status quo vydržel až do 55. minuty, kdy Šimánek vypálil z ostrého úhlu na Hniličku, který puk neudržel a všudybyl Němec dokonal dílo liberecké zkázy. Nazlobený Hnilička se revanšoval krosčekem na Demla za zády hlavního rozhodčího, mezitím však stačil vyrážečkou vytáhnout superšanci mladíčka Květoně. Ovšem už jen ze střídačky přihlížel marné snaze svých spoluhráčů o vyrovnání a finální trefě Šimánka do odkryté branky.

Antonín Stavjaňa (Vsetín): "Podali jsme bojovný výkon, který jsme po hráčích požadoval. Hráči, kteří většinu sezony nedostávali příležitost, dohráli zápas na krev. Z vítězstvím mám ohromnou radost."

Karel Dvořák (Liberec): "Jeli jsme do Vsetína vyhrát. Přestože jsme hráče varovali před podceněním a poukazovali na jejich bojovnost, nevzali si to k srdci. Domácí hráli v patřičném nasazení a zásluhou brankáře Hniličky jsme po první třetině neprohrávali o tři góly. Sehráli jsme špatný zápas, podali špatný výkon. Vsetín nás předčil v bojovnosti a to na nás, bohužel, stačilo."