Porážku Vsetína režírovali hráči z NHL

Aleš Koňařík, Jiří Beníšek • 12.12.2004

L i b e r e c – Pouze zámořské posily se zapsaly do střelecké listiny zápasu Liberce se Vsetínem, převahu však měli domácí Bílí Tygři. Vsetínská šňůra bez porážky se přetrhla, Valaši prohráli 4:1. Libereckého brankáře Hniličku překonal pouze útočník Branko Radivojevič, ovšem v té chvíli už Bílí Tygři vedli o tři góly. Dvě branky domácích zaznamenal Radim Vrbata, ve slušně hraném zápase padlo jen sedm menších trestů.

- 32.kolo ne 12.12.18:00
Bílí Tygři Liberec
4:1(2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 7. V. Nedorost (R. Vrbata), 16. R. Vrbata (Modrý, Hnilička), 31. Modrý (Sailer, V. Nedorost), 52. V. Nedorost (Sailer, R. Vrbata) - 32. Radivojevič (Vak, Demel). Rozhodčí: Trombík - Čížek, Padevět. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 3257. Průběh zápasu: 3:0, 3:1, 4:1.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička - L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý, J. Moravec, M. Duben, Holub - Vaic, Rataj, Štrba - R. Vrbata, V. Nedorost, Sailer - Vampola, Plodek, Víšek - Klimenta, Pabiška, Jech.
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek - Klesla, Frolo, Hrabal, Gřegořek, Němec, Mikel - Veselý, Brabenec, Somík - Radivojevič, Vak, Demel - Kovář, Vlach, Selingr - Dubec, R. Hruška, Korotvička. Trenéři: Stavjaňa, Neliba.
První nebezpečnou střelu na Čechmánka vyslal obránce Hanzlík a dal tak impuls k velmi dobrému výkonu domácích. Přestože celý tým příkladně "šlapal", utkání lze označit jako galapředstavení trojice Vrbata – Nedorost – Sailer. Od začátku zápasu byli domácí aktivnější a před Čechmánkem bylo rušno. Zatímco v prvním vzájemném utkání kapituloval strážce vsetínské branky až na konci prodloužení, tedy v 65. minutě, v neděli večer na něho vyzrál Václav Nedorost již na začátku 7. minuty a to střelou z levé strany, kterou si navíc Čechmánek usměrnil do sítě sám. Vedoucí branka dala Bílým Tygrům křídla, hráči dobře bruslili, hráli zodpovědně odzadu a s tím, co přes obranu prošlo, s tím si poradil Milan Hnilička. Blízko ke gólu měl na začátku 13. minuty Lubomír Vaic, po průniku do pásma se jeho střela otřela z boku o tyč hostující branky. Hosté kontrovali tvrdou střelou Klesly, ale Hnilička ji vykryl.

Na začátku poslední pětiminutovky začínali hosté zdvíhat hlavu, ale jejich snahu brzy utnul Radim Vrbata. V 16. minutě Hnilička rychle rozehrál na Modrého, ten posunul Vrbatovi. Reprezentační útočník se individuálně prosadil přes tři hostující hráče a překvapil Čechmánka polovysokou střelou.V závěru třetiny ještě nebezpečně zahrozil Sailer, ale gól z toho nebyl.

V úvodu druhé třetiny domácí několikrát vyzkoušeli Čechmánka, na druhé straně měl starosti se skákajícím pukem kolem brankoviště Hnilička. Ve 23. minutě se po spolupráci s Vampolou dostal do šance Plodek, ale proti Čechmánkovi neuspěl, vzápětí byli v šanci hosté, ale také neúspěšně. Hru poté rozdrobilo několik vyloučení, až se k přesilovce dostali domácí a využili ji. Nedorost si vyměnil puk se Sailerem, ten hledal volného spoluhráče a našel ho ideálně. Od modré čary si před branku sjel Jaroslav Modrý a střelou prakticky do prázdné branky završil skvělou „jihočeskou“ spolupráci.

Neuběhla ani minuta a hosté snížili. Napříč třetinou poslal přesnou přihrávku Tomáš Vak a Branko Radivojevič střílel do prázdné branky. Domácí se dostali do útlumu, několik minut je Vsetín zamkl ve třetině a ostřeloval Hniličku. Domácí brankář ale jejich šance pochytal, při střele Vlacha, před kterým byla prázdná branka, mu pomohla paní štěstěna. Domácí tlak ustáli a do konce třetiny už se nic na skóre nezměnilo.

Třetí třetina začala hezkou akcí Rataje, ale pak několikrát zahrozili hosté. Domácí se z tlaku vymanili a Vampola vyzkoušel Čechmánkovu pozornost. Do hry se dostával znovu Vsetín, Hnilička dobře zasáhl proti šanci Somíka. O chvíli později vymyslel pěknou akci Radivojevič, ale zakončujícího Selingra Hnilička vychytal. V době dalšího tlaku Vsetína se znovu prosadil útok Vrbata – Nedorost – Sailer. Po „manévrech“ v útočné třetině přenechal Sailer puk Vrbatovi, ten ho nastřelil směrem na bránu a Václav Nedorost lehkou tečí překonal Čechmánka počtvrté.

Hosté jakoby rezignovali, domácí je drželi pod tlakem, ale další branky se skvělé liberecké publikum už nedočkalo. Bílí Tygři přerušili vítěznou sérii Vsetína a před reprezentační pauzou poskočili na 4. místo extraligové tabulky.

Karel Dvořák (Liberec): "Sehráli jsme dobrý zápas. Pouze ve druhé třetině se hosté po snížení na 3:1 dostali do určitého tlaku, ale zvládli jsme to a dohráli jsme utkání s přehledem."

Antonín Stavjaňa (Vsetín): "Pustili jsme domácí hodně lacino do vedení a od toho se potom odvíjelo celé utkání. Vytvořili jsme si tlak v útočném pásmu, ale bez potřebného brankového zakončení jsme se už nedostali do zápasu."