Budějovice na Vsetíně pohodlně zvítězily

Aleš koňařík • 09.10.2005

V s e t í n – Jihočeši poprvé s Turkem v brance dosáhli Na Lapači vítězství nad trápícími se Valachy. Vsetín se už výhry na svém ledě v první čtvrtině extraligy nedočká. Duel, který nepřinesl nijak záživný hokej, rozhodl nástup hostů do závěrečné třetiny, ve které Vsetínu odskočili na rozdíl tří branek. O dva důležité budějovické góly se postarali loni ještě vsetínští hokejisté Kamil Brabenec a Petr Gřegořek. Vsetínská černá série tak pokračuje.

- 12.kolo ne 9.10.17:00
Madeta Motor České Budějovice
2:4(0:1, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 31. Tomík (Demel, Hruška R.), 52. Květoň (Štefanka, Ivan) - 7. Kotrla (Vak), 27. Brabenec (Kopecký), 44. Gřegořek (Hudec), 47 Kotaška (Šimánek, Hübl). Rozhodčí: Turčan - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 5:5, navíc Vak, Sailer 10 minut. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2480. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Bauer, Hrabal, Kučný, Nedbálek, Lamberg, Zapletal, Chmelíř, F. Štefanka - Tomík, Stantien, Demel - Květoň, Ivan, O. Hruška - Gorev, R. Hruška, Bacul - Dubec, Steiner, Duba.
Madeta Motor České Budějovice: Turek - Kotaška, Kutlák, Harant, Gřegořek, Vydarený, Mucha - Šimánek, Hübl, Sailer - M. Hudec, Kopecký, Brabenec - Veselý, Vak, Kotrla - Hřebejk, Krátoška, Bělohlav.
Již třetího „startovacího“ brankáře nasadili vsetínští trenéři mezi tyče, místo jedničky Sasu Hoviho dostal přednost Lukáš Plšek. Ovšem i v brance Českých Budějovic se odehrála malá premiéra – po dlouhém zranění nastoupil mistr světa z roku 1996 Roman Turek. Hostující gólman se však většinu času ve svém brankovišti nudil, hra se převážně odehrávala ve vsetínském obranném pásmu. Hudec a Harant svými pokusy Plška spíše jen lehce testovali a Šimánek nahozením ode červené čáry vsetínského gólmana vystrašil – Budějovice ovšem šly brzy po zásluze do vedení. Při vyloučení Štefanky vypálil od modré Harant, Vak ještě puk za Plška nedopravil, ale neobsazený Kotrla už ano.

Celkově však první třetina nepřinesla nic moc hokejového. Vsetín si všehovšudy vypracoval dvě střelecké příležitosti: před Turka se natlačil Ivan, puk ale skrz betony hostujícího gólmana neprotlačil. Ve 12. minutě pak Ondřej Hruška vybojoval puk, křížným pasem našel Květoně, ale mladý útočník ranou z první svou gólovou sbírku nerozšířil. A to bylo ze vsetínské strany prakticky vše. Ve 14. minutě nabídly Budějovice po zákrocích Vaka a Bělohlava Vsetínu 55 vteřin početní výhody 5 na 3, ale s tou domácí naložili žalostně. Poté, co Tomík míchal s pukem tak dlouho, až o něj s přispěním budějovického obránce přišel, ozval se ze spoře zaplněných tribun pískot…

Možná že až pozoruhodná šance v 26. minutě probudila klimbajícího diváka. Ťukes Hübla se Šimánkem dostal puk před zcela odkrytou Plškovu branku, ale zřejmě jen zakončující Sailer ví, proč jej místo do sítě posunul jen na tyčku vsetínské branky. Odtud jej pak obránce Bauer uklidil do bezpečí. Sailera však zkažená koncovka mrzet nemusela, vzápětí při přečíslení dvou na jednoho vyrazil Plšek ranou Kopeckého přesně na hůl Brabence, který zamířil přesně nad lapačku vsetínského gólmana.

Z nenápadné akce se při největším útlumu nečekaně prosadili i domácí. Demel poslal zpoza Turkovy branky puk na křídelníka Tomíka, který z ostrého úhlu vystřelil na Turka spíše nazdařbůh, ale puk přesto prošel až do branky. Zápas dostal konečně potřebný náboj. Vsetína byl najednou plný led a především Sailerův útok s juniory Hruškou a Květoněm motal budějovické obraně hlavu. Do druhé sirény se však na skóre už nic nezměnilo.

Relativně stále nadějný stav pro Vsetín ale nepřežil třetí minutu závěrečné třetiny. V jejím úvodu se sice před Turka prokličkoval Gorev, do zakončení se ovšem nedostal. Pak už úřadovali pouze hráči Českých Budějovic. Dva čisté průstřely vnesly do řad hostů pohodu. Po Hudcově pasu nejprve propálil Plška Gřegořek, faul Hrabala pak krásnou trefou do pravého horního růžku předčasně ukončil Kotaška a tím bylo prakticky po zápase. Snížení Květoně v přesilové hře, kterého uvolnil přesným pasem Štefanka, už bylo jen kosmetickou úpravou skóre.

Milan Kupka (Č. Budějovice): "Jeli jsme sem s tím, že to nebude lehké utkání a se že Vsetín bude doma hnát do útoku. Chtěli jsme následně trestat jejich chyby a to se nám podařilo."

Vladimír Jeřábek (Vsetín): "Těžko se mi to hodnotí, už je to tradice. Chtěli jsme doma útočit a málo faulovat. Chtěli jsme si vytvořit tlak, ale to se nám nepovedlo, protože ani se nevystřídala čtvrtá lajna a už jsme hráli v oslabení. Dostali jsme se pod tlak a vyvrcholením byla dvojtá dorážka, ze které padl gól. Za stavu 1:2 jsme ještě žili s tím, že můžeme srovnat a otočit, ale třetí branka nas uzemnila."