Série remíz skončila. Vsetín po šesti zápasech prohrál

Jiří Tabáček, Roman Šperňák • 20.11.2005

Č. B u d ě j o v i c e - Vsetínská série šesti zápasů bez porážky je ukonce. Po pěti remízách v řadě Vsetín podlehl týmu z Českých Budějovic. Do vedení šli však hosté, když v 19. minutě překonal českobudějovického gólmana Turka dravý vsetínský útočník Lukáš Valko. Domácí se však na konci druhé třetiny zvedli a dvěmi brankami v rozmezí dvou minut znepříjemnili uzdravenému vsetínskému golmanovi Altrichterovi návrat mezi tyče. Do sestavy se také po měsíci zařadil úotčník Ondřej Hruška.

- 25.kolo ne 20.11.17:00
Madeta Motor České Budějovice
2:1(0:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 38. Gřegořek (Krátoška), 40. Posmyk (Krátoška) - 19. Valko. Rozhodčí: Turčan - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:4, navíc Šimánek 10 min., Jindra (oba České Budějovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3297. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Madeta Motor České Budějovice: Turek - Kotaška, Gřegořek, Harant, Kutlák, Posmyk, Vydarený, od 50. navíc Jindra - Vak, Brabenec, M. Hudec - Šimánek, Hübl, Sailer - Hřebejk, Krátoška, Veselý - Mertl, Kopecký, Kotrla. Trenéři: Jandač a Kupka.
VHK ROBE Vsetín: Altrichter - Luža, Kučný, Horák, Ponomarev, Augusta, Bolf - Demel, Stantien, Valko - Květoň, Steiner, O. Hruška - Janků, Duba, Jenáček - Dubec, R. Hruška, Gorev. Trenéři: Kopřiva a Vlach.
;Ačkoliv hrál 6. tým s posledním celkem tabulky, papírové předpoklady se v první třetině vůbec nepotvrdily. Na málo zaplněném stadionu se v komorní atmosféře nemohli z dlouhé cesty unavení domácí dostat do tempa zápasu. Už ve třetí minutě zahrozil Steiner, ale jeho střelu z úhlu stihl Turek pokrýt. O minutu déle ujeli v oslabení dva domácí hráči, ale situaci dva na jednoho špatně zakončil Hudec. Po hříchu to byla poslední vážnější situace před Altrichterovou brankou a všechno podstatné se dělo na druhé straně kluziště. Nejprve v 8. minutě přišli na stadion tradiční hudebníií z Vimperku, aby aspoň částečně rozehřáli fanoušky. Valaši procházeli obranou Jihočechů jako nůž máslem a Turek se musel ohánět aby zlikvidoval pokus Lužy a o chvíli později i samostatný průnik Valka. Valko sice napoprvé selhal v koncovce, ale všechno napravil v 19. minutě, kdy obelstil obranné duo Posmyk – Vydarený a vymetl horní růžek branky. – 0:1To byl šok pro domácí fanoušky, kteří za celou první třetinu neměli vážnější důvod svým hráčům zatleskat. Dění na ledě charakterizoval i poměr střel 3:8 ve prospěch Vsetínské hokejové.

Po přestávce trenér Jandač přeházel útočné řady, ale stejně mohl ještě navýšit rozdíl ve skóre Demel, tváří v tvář Turkovi se však v úvodu třetiny neprosadil. Domácí se trochu probrali až díky nabídnuté přesilovce, kdy musel Altrichter už častěji na led. Byli to ovšem vsetínští hráči, kteří mohli opět hýbat stavem zápasu. Junior Hruška ze strany najížděl na Turka a po jeho střele domácí brankář dlouho nevěděl, kde je puk. Ten za něj uklízel až vracející se obránce. Českobudějovičtí zvyšovali obrátky a čím dál častěji se usazovali v útočném pásmu hostů. Většina jejich pokusů však končila stejně jako ten Gřegořkův. Byly zblokovány mimo tři tyče branky. V závěrečné pětiminutovce prostředního dějství diváci nejprve zatleskali Turkovi, jenž si kličkou za brankou vychutnal Pavla Janků a následně hala bouřila po střele Petra Gřegořka. Ten v přesilovce napřáhl z prostoru pro vhazování a trefil přesně místečko mezi betony gólmana. Už se zdálo, že se třetina v poklidu dohraje, ale opak byl pravdou. V čase 39:12 napřáhl od modré Posmyk a jeho projektil skončil za zády Altrichtra, který měl zakrytý výhled a na střelu vůbec nereagoval. Od poslední šance Hrušky ze 4. minuty již Vsetín nějak výrazněji nezahrozil a štěstí zkoušel pouze náhodnými střelami, s nimiž si Turek poradil bez nejmenších problémů.

Ve závěrečné části rozestavěli stratégové týmu zpod Černé Věže obranný val na modré čáre a Valaši se přes něj prosazovali jen velmi ztěžka. Povedlo se to pouze Valkovi opět v úvodu třetiny, ale narazil na zeď jménem Roman Turek. O tom, že se hrálo tvrdě, svědčí zranění Tomáše Haranta, který si ze souboje v 6. minutě odnesl vykloubené rameno. Domácí chtěli přidat ještě jeden gól, ale jak Kopecký mezi kruhy, tak Sailer proti Altrichterovi neuspěli. Na druhé straně zkoušel štěstí Stantien v 11. minutě, byl však včas zablokován. V tu chvíli netušil, že to je jeho poslední pokus v utkání, protože v 55. minutě byl odnesen z ledu na nosítkách s krvavým zraněním obličeje. Josef Jindra mu hokejkou roztrhl obočí a putoval do sprch, protože dostal trest na 5 minut a do konce zápasu. Poslal tím své spoluhráče do dlouhého početní nevýhody a Vsetínským nabídl velkou šanci na srovnání stavu. Dlouhé oslabení sehráli domácí výborně a s přispěním Turka uklízeli jeden puk za druhým směrem k protilehlé bráně. Valachům nepomohl ani time-out, ani odvolání brankáře a v samém závěru se ještě netaktickou rozehrávkou připravili o možnost poslat hokejisty HC České Budějovice do tří. V samém závěru pak Sailer přes celé kluziště minul o decimetry prázdnou bránu a zazněla konečná siréna. Po urputném boji zůstali všechny tři body v Budvar Aréně.

Milan Kupka (České Budějovice): "Úvod se nám vůbec nepovedl, hráli jsme špatně. Od druhé třetiny jsme se zlepšili a podařil se nám obrat, výkon však byl upracovaný. Za vítězství musíme poděkovat brankáři Turkovi. Soupeř hrál dobře a potvrdil poslední dobré výsledky."

Břetislav Kopřiva (Vsetín): "Mužstvo se v poslední době výrazně zlepšilo, chtěli jsme v tom pokračovat i v Budějovicích. Hráli jsme i tady slušně, bohužel už v rozhodujících momentech jsme nevyužili vyložené šance. Brankář Turek fantasticky vychytal našeho Demela, za stavu 2:0 by se nám hrálo lépe. Máme špatnou produktivitu, ale z hlediska obranné činnosti a přístupu k utkání nemohu hráčům nic vytknout."