Budějovice obrátily duel se Vsetínem v závěrečné třetině

Aleš Koňařík, Roman Šperňák • 05.03.2006

Č. B u d ě j o v i c e – Domácí tým potvrdil pozici papírového favorita a přestože se Vsetínem po dvou třetinách prohrával díky brankám Luboše Roba a Marka Dubce 1:2, dokázali nakonec hokejisté Českých Budějovic dovést důležitý zápas do vítězného konce. Na brankáře Hoviho dvakrát vyzráli Kamil Brabenec a Jiří Šimánek, hráči, kteří se v minulé sezóně objevili i ve vsetínském dresu. Jihočeši, kteří potřebovali k posílení své pozice v postupové osmičce bezpodmínečně vyhrát, nakonec rozhodli o „povinných bodech“ třemi góly v závěrečné třetině.

- 51.kolo ne 5.3.17:30
Madeta Motor České Budějovice
4:2(1:0, 0:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 16. Brabenec (Posmyk, Veselý), 43. Šimánek (Kotrla), 50. Brabenec, 55. Šimánek (Sailer), - 23. Rob (Kučný, Hrabal), 39. Dubec (Jenáček, Rob). Rozhodčí: Homola, Bolina - Český, Kostka. Vyloučení: 6:7, navíc Gřegořek (Č. Budějovice) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3526. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2.
Madeta Motor České Budějovice: Chábera - Posmyk, Gřegořek, Harant, Kutlák, Vydarený, Kotaška - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Vak (35.-40. Mertl), Kotrla. Trenéři: Jandač a Kupka.
VHK ROBE Vsetín: Hovi - Augusta, R. Bauer, Hrabal, Kučný, Horák (21. Spitzer), Ponomarev - Zdráhal (21. Valko), Steiner, Demel - Dubec, Jenáček, Rob - Sakrajda, O. Hruška, Janeček. Trenéři: Kopřiva a Vlach.
Celek Vsetína ukázal i v dnešním zápase, že po olympijské pauze jde jeho forma nahoru a dnes v Budvar Aréně domácímu klubu pořádně ztížil roli favorita, která mu vzhledem k postavení v tabulce náležela. Valaši rozhodně nepřijeli na jih Čech odevzdat body a své odhodlání dali najevo již na samotném počátku utkání, kdy několikrát prověřili mladého gólmana Cháberu. Českobudějovičtí hokejisté odpověděli tlakem krátkého trvání, v němž měl největší šanci aktivně hrající Veselý. Hovi podržel své spoluhráče a ti se pak z útočných kleští vymanili. Následující minuty pak přinesli převážně bitvu ve středním pásmu, často se nepřesně přihrávalo, a proto bylo zakázané uvolnění častým prvkem ve hře. Další nápor domácích odstartovala prudká střela Posmyka. Přišla jakoby zničehonic a na ni navázaly zbytečná vyloučení Vsetínských hráčů a místy drtivý tlak jejich soupeře. Kdo byl v tét době nejvíce vidět, byl Marek Posmyk, jehož dělovky řádně polechtaly Hoviho nebo obránce padající do střel. Poslední rána beka s číslem 29 na zádech přišla již po skončení trestu a společně s tečí Kamila Brabence znamenala vedení HC České Budějovice.- 1:0 To se událo v minutě šestnácté a stav, který tahle situace určila, vydržela až sirény, i když Marek Dubec řádně vyděsil slušně zaplněné ochozy několik okamžiků před koncem, kdy se zjevil zcela sám před Cháberou, ale ten včasným rozklekem zabránil tomu nejhoršímu.

To nejhorší však přišlo v prostřední části hry. Na začátku sice jako první zahrozil Hudec, jeho pokus byl ovšem labutí písní Jihočechů. V čase 22:43 zdánlivě nevinně ujížděl po levém křídle bývalý českobudějovický hráč Luboš Rob a svojí střelu namířil přesně mezi brankářovi betony, které nestačily včas sklapnout. – 1:1 To byla studená sprcha, důvod k panice to však ještě nebyl. Vsetín zvládl druhou pasáž se ctí a měl i další šance, které by navýšily počet jím vstřelených branek. Domácí hráče viditelně svazovala povinnost vyhrát a těžko se prosazovali do koncovky. Když už se jim to povedlo, zkazil jim radost Hovi. Proti němu se neprosadili postupně Vydarený, Hudec a v závěru třetiny především Gřegořek, který již neměl čas zpracovat a lépe zakončit zcela sám před finským gólmanem. Vrchol českobudějovické smůly přišel v 37. minutě. Už jednou štěstí zkoušející Dubec si sjel od modré směrem k brance, nikým neatakován obdržel přihrávku a prostřelil Cháberu. – 1:2 Jeho branka zároveň stanovila stav po čtyřiceti minutách hry, kdy na světelné kostce svítilo v tu chvíli už celkem hrozivých 1:2.

Po nepříliš vydařené druhé třetině, přišlo dějství závěrečné, které zcela uzdravilo duši hokejového diváka. Časový úsek osmnácti minut přestávky vyplnila bouřka v kabině domácích a na ledovou plochu vjely červené šelmy lačnící po gólech. Netrvalo dlouho a skóre bylo srovnáno. Jiří Šimánek dostal od Jindřicha Kotrly kotouč do jízdy, z pravého křídla se řítil na Hoviho, nic neuspěchal, položil brankáře, objel klec a u druhé tyčky kotouč zasunul za brankovou čáru. – 2:2 Následoval další tlak hráčů od soutoku Vltavy a Malše, ovšem gólová třešnička se ne a ne dostavit. Nápor se postupně začal rozplývat a hosté dokonce dostali možnost početní výhody a zrovna v době, kdy hlasatel hlásil, že domácí tým hraje v plném počtu, vystihl Kamil Brabenec přihrávku Valachů přes šíři hřiště, vřítil se do pásma a procedil kotouč mezi betony brankáře. – 3:2 Hala bouřila poprvé, ale v zápase ne naposled. Štěstí znovu zkoušel z levého křídla Veselý, ovšem to mu dnes příliš nepřálo a utkání stále ještě nebylo rozhodnuté. V závěrečné třetině diváky nejprve rozveselil stav utkání Slavia- Pardubice, kdy Pražané vedli 1:0, aby bylo o několik okamžiků později všechno jinak. Ochozy si pouze povzdychly, poněvadž Perníkáři zápas otočili ve svůj prospěch. V té době v Budvar Aréně dokonal dílo vsetínské zkázy znovuJiří Šimánek, když nadvakrát využil přihrávku Petra Sailera směřující od mantinelu do brankoviště. – 4:2 Již pět minut před koncem odešel poprvé z klece Hovi a hosté se pustili do početní výhody vylepšené o jednoho hráče navíc, ale obětavě hrající hráči celku z jihočeské metropole svými pády do střel nechtěli připustit nějaké komplikace. Ty nepřišly, poněvadž v 19 minutě se nechal hloupě vyloučit Bauer a sebral tak svému mužstvu naději na kloudný výsledek zápasu. V samém závěru pak na kostce nad ledem přišla další informace, že Slávia v Sazka Aréně vyrovnala a domácí hráči do jednoho naskákali na led, protože to znamenalo, že vyřazovací boje je letos neminou.

Josef Jandač (České Budějovice): "Chtěli jsme být aktivní a vytvořit od začátku tlak, ale to se nepovedlo. Neměli jsme šťávu a náš výkon byl mdlý. V přestávce před třetí třetinou byla bouřka v kabině, bouchly ve mně saze a pohovor k hráčům měl také manažer Látal. Pozvedl nás vyrovnávací gól Šimánka a další gól po chybě soupeře. Potom jsme si to hlídali vzadu."

Rostislav Vlach (Vsetín): "Ze začátku jsme byli trošku pod tlakem, ale potom se hra vyrovnala a měli jsme dobrou druhou třetinu. Pak jsme dostali dva nešťastné góly, což rozhodlo o výsledku. Spravedlivější by však byla remíza. O tom, zda se vrátím na led, se bude ještě rozhodovat. Obránce Jaškin to zřejmě zkusí, potřebujeme vyztužit zadní řady."