Vlastní gól Hudce vystřelil Vsetínu bod, Budějovice vyhrály v prodloužení

Aleš Koňařík • 03.01.2006

V s e t í n – Jak ve starý rok, tak na nový rok, chtělo by se parafrázovat po další domácí prohře Vsetína, který tentokrát podlehl na svém ledě Českým Budějovicím 2:3 v prodloužení. Zápas, ve kterém byl po většinu času lepší soupeř, dospěl k nastavenému času díky vlastní brance českobudějovického forvarda Michala Hudce, který tak proti své vůli srovnal na 2:2. Gól byl připsán novému vsetínskému útočníkovi Martinu Janečkovi, posily z ostravské Sarezy. Spolu s ním se ve Vsetíně objevil i obránce Aleš Pazdera a po čase také havířovský Pavel Zdráhal. Více jmen už Vsetín pro případnou baráž představit nemůže.

- 38.kolo út 3.1.17:00
Madeta Motor České Budějovice
2:3(1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Dubec (Zdráhal, Rob), 47. Janeček (Demel) - 12. Kotrla (Vak, Šimánek), 38. Posmyk, 64. Vak (Vydarený). Rozhodčí: Bolina - Šátava, Pešek. Vyloučení: 8:7, navíc Bělohlav (Budějovice) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 1980. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3
VHK ROBE Vsetín: Hovi - Ponomarev, Kučný, Horák, Bauer, Pazdera, Bolf (33. Nedbálek), Spitzer - O. Hruška, Steiner, Demel - Květoň, Janeček, Jenáček - Dubec, Zdráhal, Rob - Sakrajda, R. Hruška, Duba. Trenéři: Kopřiva a Vlach.
Madeta Motor České Budějovice: Turek - Posmyk, Gřegořek, Mucha, Vydarený, Kotaška, Kutlák, Jindra, Harant - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Bělohlav, Hübl, Sailer - Kotrla, Vak, Šimánek - Hřebejk, Krátoška, Mertl. Trenéři: Jandač a Kupka.
Utkání Vsetína s Českými Budějovicemi mělo už před zahájením jasného favorita. Byli jím Jihočeši, kteří se pohybují na hraně postupu do play off. V první třetině byli u kotouče delší dobu nežli Vsetín, avšak málo stříleli na branku.

První budějovická formace vyhrála vhazování a uzamkla Vsetín v obranném pásmu. Finského brankáře Hoviho však nepřekonal ani jeden z hostujících hráčů. První branku utkání tak mohli vstřelit domácí, když Rob dlouhým pasem uvolnil na modré čáře stojícího Dubce. Slovenský útočník však v rychlosti kotouč nezpracoval, navíc jej brzy dostihla i hostující obrana. Vzápětí se před Turka prokličkoval Steiner, ale neměl dostatek klidu k povedenému zakončení. Hosté poprvé vystřelili na Hoviho při absenci Radka Bělohlava, který si odpykával osobní trest za nesportovní chování. Hřebejkova dělovka z mezikruží však skončila v lapačce vsetínského gólmana. Skóre se neměnilo ani po sólové akci Jindřicha Kotrly. Nejblíže brance měli domácí v osmé minutě, když Jenáčkova střelka mířila jen do Turkova ramena.

Skóre otevřeli v čase 11:06 Jihočeši, když ovoce sklidila Kotrlova aktivita. Domácí odpověděli vzápětí. Po osmnácti vteřinách hry rozjásal vsetínské ochozy Marek Dubec, když zužitkoval Zdráhalovu přihrávku z rohu kluziště. Strhnout vedení na stranu Vsetína mohl v osmnácté minutě Ondřej Hruška, když na útočné modré vybojoval puk a s obráncem Pazderou ujížděl na osamoceného bránícího hráče hostů, avšak druhý jmenovaný se přes pozorného Turka neprosadil. V závěru třetiny se mohli trefit i hosté, ale Hovi si poradil s šancemi Posmyka i Hudce.

Druhé dějství začal Vsetín velkým náporem, který se ale rozbil o obranný budějovický val. Ostré zákroky za Turkovou brankou však nechaly rozhodčího Bolinu klidným. Proti svému bývalému klubu se snažil vsetínský forvard Luboš Rob: Mazácky počkal s příhrou na najíždějícího obránce Horáka, který jako falešné levé křídlo sjel až před branku a vystřelil nepříjemnou ránu, jíž Turek vytlačil vyrážečkou nad. Dva na jednoho vsetínského beka uháněli Mert s Krátoškou, ale nebyli s to se prosadit. Velkou příležitost k vsítění branky dostali hosté v polovině utkání, když si Hovi srazil Šimánkovu lehkou ránu do brusle dojíždějícího Kotrly a puk se jen tak tak neodrazil zpět do brankoviště. Ještě těžší situaci však musel vsetínský fantóm řešit o několik okamžiků později. Hřebejk se přímo z návratu z trestné lavice dostal do samostatného nájezdu. Snažil se domácího gólmana rozhýbat a pokusil se o kličku do forhendu. Hovi však tygřím skokem dostal lapačku k levé tyčce a donutil Hřebejka zakončit mimo branku.

V sedmatřicáté minutě mohla slavit úspěch spolupráce Šimánka s Kutlákem. První jmenovaný spoluhráče krásně uvolnil, ten si před Hovim přehodil puk na bekhend - Hovi však máchl lapačkou a kotouč v ní bezpečně schoval. Skóre se potřetí v zápase měnilo při vyloučení vsetínského Ponomareva. Marek Posmyk napřáhl za klubkem cánících těl a kotouč prošel až za záda finského gólmana. – 1:2.

Do třetího dějství vstupoval šestinásobný mistr s výhodou přesilové hry, ale vyloučení Bauera v čase 40:25 síly na ledě vyrovnalo. Hra poněkud ztratila na pohlednosti a tak diváky probudil až kuriózní gól Vsetína na 2:2. Po Demlově příhře vystřelil z mezikruží Martin Janeček. Puk se odrazil od Turkovy výstroje přímo na hokejku bývalého vsetínského hráče Michala Hudce. Ten si možná vzpomenul na krásné chvíle strávené na Lapači a posunul puk za brankovou čáru. Nechtěná teč znamenala srovnání stavu. V závěru třetiny odolali Vsetínští velkému tlaku Jihočechů a tak se o vítězi utkání mělo rozhodnout až v prodloužení. A v tom měli domácí navrch. Vsetínští hráči pálili na Turka doslova ze všech pozic: z levého kruhu trefil gólmanovo rameno zadák Kučný, vysoko nad mířila Bauerova rána. Pouze vnější část Kostelce branky trefil mladičký Květoň.

Dva body si nakonec z Lapače odvezli Budějovičtí. Při hře třech proti třem vyslal Vydarený obloučkem do samostatného nájezdu Tomáše Vaka, který bekhendovou střelou procedil Hoviho mezi betony.

Rostislav Vlach (Vsetín): "Utkání se od začátku vyvíjelo lépe ve prospěch soupeře, který měl lepší pohyb a vypracovával si i více šancí. Až v poslední části jsme hru dokázali vyrovnat a dovést zápas do prodloužení, v němž jsme však po chybě inkasovali rozhodující gól."

Milan Kupka (České Budějovice): "Nechtěli jsme domácí podcenit a chtěli jsme zde utkání vyhrát. Vinou špatné koncovky se nám to však v normální hrací době nepovedlo."