Chvostek vychytal Vsetín a Frýdek-Místek si z Lapače odváží tři body

Filip Bazala • 09.10.2013

Osmé kolo východní skupiny druhé ligy bylo na pořadu na vsetínském Lapači, kde domácí vyzvali Frýdek-Místek. Hosté šli brzy do vedení, na což díky neukázněnosti hostujících hráčů domácí dokázali odpovědět a otočit stav zápasu. V pokračujícím zápase však Vsetín už nedokázal překonat skvělého Chvostka, který byl hlavním stavebním kamenem vítězství Frýdku.

2. liga - 8.kolo st 9.10.17:30
HC Frýdek-Místek
2:4(2:2, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Ambruz (Vaněk), 16. Tichý (Báchor, Vaněk) – 2. Stránský (Franek), 18. Gajda (Ivan), 27. Ivan (Prokop, Gajda), 60. Slovák (Sluštík). Rozhodčí: Vaněk – Kašík, Vožda. Vyloučení: 7:10, navíc Tichý (VSE)10 min OT. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 775. Střely na branku: 24:26. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Báchor, Tichý, Vrba F., Vrba L., Okuliar, Žák, Tesařík – Ambruz, Vaněk, Kajaba – Ševčík, Kubo, Hruška P. (Janeba) – Mikšovský, Daněk, Vítek (Kývala).
HC Frýdek-Místek: Chvostek – Gajda, Valíček, Čintala, Ovšák, Krutil, Prokop – Richter, Gogolka, Sluštík O., Ivan, Slovák, Mikšan, Franek, Stránský, Mach, Pavlas, Samiec, Vacula.

Až překvapivě ofenzivní byl úvod zápasu Vsetína s Frýdkem-Místkem. Vsetín, věren tradici, nevstoupil do duelu dobře a už po 88 sekundách inkasoval. Domácí propadli ve středním pásmu, Franek našel v přečíslení Víta Stránského a ten bez problémů zakončil do odkryté branky. O minutu později už to mohlo být 0:2, Ivanovu dělovku z levého křídla ale gólman Hromada vyškrábl. Domácí se poprvé připomněli v minutě šesté. Žákovu střelu tečoval Daněk, puk ale těsně minul Chvostkovu svatyni.

O necelou minutu se tváří v tvář hostujícímu brankáři ocitl Ambruz, ve vyložené pozici ale minul. Hned poté neuspěl proti brankáři ani pohotově tečující Kajaba. Z narůstajícího tlaku VHK nicméně vzešly hostující fauly. Krátce po polovině první periody si tak domácí mohli zahrát dlouhou přesilovku pět na tři. Využili ji! Nejprve se sice Ambruzově teči postavilo do cesty břevno, o minutu později se ale tentýž hráč prosadil. Báchor vypálil od modré, Vaňkovu dorážku Chvostek skvěle vytáhl, na opakování z hole Martina Ambruze byl ale krátký.

O tři minuty později už Vsetín vedl. Znovu mu k tomu pomohla přesilovka! Tentokrát Báchor nabil Juraji Tichému a jeho bomba z mezikruží prošla mezi brankářovými betony do sítě. Vedení Vsetínu nevydrželo ani dvě minuty. I Frýdek-Místek totiž dokázal zužitkovat přesilovku. Milan Gajda dostal přihrávku na levý kruh a přesnou střelou do pravého horního růžku pokořil Hromadu. Do kabin tak odcházely týmy za nerozhodného stavu 2:2.

Nejlepší hráč VHK dle redakce:

Stanislav Báchor

Prostřední dvacetiminutovka začala tutovkou Ambruze. Jeho střelu do prázdné brány ale dokázal přemisťující se Chvostek vykopnout betonem. Ve třiadvacáté minutě byli blízko gólu i hosté, Frankova ukrytá střela se ale jen otřela o břevno. Tímto okamžikem bylo ofenzivním manévrům na Lapači odzvoněno. Frýdečtí zpřesnili defenzívu a trpělivě číhali na svou šanci. Ta přišla ve dvacáté sedmé minutě při přesilové hře. Ševčík prováhal možnost uklidit puk z Hromadovy blízkosti, pohotoví hosté toho využili a Marek Ivan zakončoval do prázdné brány.

V polovině zápasu už to mohlo být o dva góly, Samiecova teč ale domácí bránu o chloupek minula. Valaši působili v těchto fázích zápasu zcela bezradně a Frýdek bez problémů kontroloval náskok. Nic na tom nezměnily ani domácí přesilovky. Naopak. V jedné z nich byl Vaněk obrán o puk, hosté podnikli rychlý útok a jen zázračný zákrok Hromady proti blafáku Mikšana udržel VHK naději na úspěch. Přesto do kabin odcházeli mnohem spokojeněji hosté.

Do třetí třetiny Valaši promíchali sestavu, obraz hry se ale příliš nezměnil. Zelenožlutí se sice snažili, jejich hra však působila značně bezradně. Trápení vyvrcholilo v další přesilovce pět na tři. Vsetínští ji zkoušeli hrát s pěti útočníky, vzali si i oddechový čas, nepředvedli v ní ale skoro nic. Až v samém závěru se povedenou střelou blýsknul Žák, puk mířící do šibenice ale skvělým zákrokem vyrážečkou vytěsnil Chvostek. V klasické hře pět na tři pak Chvostek zazářil i proti Martinu Kubo, jehož pokus zastavil bravurním skluzem.

Zbytek zápasu už byl ukázkou kvalitní frýdecké defenzívy a vsetínské bezmoci. Valaši znovu potvrdili mnohaletou pravdu, že proti zataženému soupeři se prosadit nedokážou. V závěru si sice vytvořili optickou převahu, šance se ale rodily ztěžka, a když už se urodilo, byl na místě famózní Chvostek. Poslední minutu hráli domácí v šesti proti čtyřem. Z několika nadějných skrumáží se ale neurodilo. Naopak, v posledních sekundách podtrhl nepovedený zápas Tichý, který ztratil ve středním pásmu puk a dovolil tak Petru Slovákovi vychutnat si radost z gólu do prázdné brány. Frýdek Místek tak dobyl Lapač, Vsetín porazil po zásluze 4:2.

Juraj Jakubík (Vsetín): ,,Úvod duelu byl náš klasický, kdy jsme dostali první branku. Nesčetněkrát jsme si řekli, že půjdeme do zápasu zodpovědně, ale stejně děláme z nějakého důvodu chyby. Zřejmě je to z technické nevyspělosti některých hráčů, kdy jednoduchý puk nedokážeme dostat ven z pásma a následně dostaneme gól. Tahle situace se stále opakuje, poté na nás spadne tlak a stojí nás spoustu sil vrátit se do utkání. Následně se nám podařilo srovnat a dokonce jsme se dostali do vedení 2:1. Ovšem poté přišlo zbytečné vyloučení a vyrovnání hostů na 2:2. Minutu nato opět faul a obdržená třetí branka. I když jsme měli šance, tak jsme je nedokázali proměnit, protože koncovka byla příliš zdlouhavá. Takovým způsobem se branky nedávají a tudíž se nedá zvítězit."

Radim Nečas (Frýdek-Místek): ,,Zápas jsme začali velmi dobře a dali úvodní branku. Poté jsme se zbytečně nechali vylučovat, hráli oslabení ve třech, kde jsme dostali vyrovnávací branku a hned v další přesilovce se soupeři podařilo otočit skóre. Poté se již hrálo vyrovnané utkání se šťastnějším koncem pro nás."