Derby odzvodnilo posledním nadějím na play-off

Václav Trávníček, Aleš Koňařík • 30.01.2005

Z l í n – Dva góly obránce Rostislava Klesly, který v podělí míří do finské Hämeenlinny, úspěch Vsetínu nepřinesly. V 57. derby prohráli hosté 4:2, když o vítězství Zlína rozhodla závěrečná třetina. Do vstupovaly oba týmy za nerozhodného stavu, který zlomila až branka Petera Barinky. Vsetín se v závěru zápasu připravil o možnost efektivní power-play několika fauly, osobní tresty si za protesty odnesl jak kapitán Vlach, tak matador Jaškin.

- 44.kolo ne 30.1.17:00
Berani Zlín
4:2(0:1, 2:1, 2:0)
Branky: 27. Mokrejš (Kristek), 28. Leška (Blaťák), 45. Barinka, 60. M. Erat (Mokrejš) - 7. Klesla (Vlach), 39. Klesla (Somík, Gřegořek). Rozhodčí: Turčan - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:8, Jaškin 10 min. a 5 min. a do konce utkání, Vlach (oba Vsetín) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5753. Průběh zápasu: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2.
Berani Zlín: Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, Zubíček, Nosek, Galvas - Balaštík, Leška, Čajánek - Mokrejš, Kristek, M. Erat - Barinka, Martin Čech I, Kováčik.
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek - Klesla, Frolo, Chvátal, Gřegořek, Jaškin, Němec - Veselý, Brabenec, Somík - Selingr, Vlach, Dubec - Demel, Vak, Kovář.
První vážnější šanci zápasu si vypracovali Vsetínští. Demel v přesilovce našel místo mezi domácími obránci a posunul puk před branku Vakovi. Hostující centr však mířil mimo. Na druhé straně se bravurním rozklekem blýskl Čechmánek, když vykryl Galvasovu střelu zápěstím. Zaplněný Zimní stadion Luďka Čajky se první branky dočkal v až v sedmé minutě. Po pohledné kombinační akci Vakova útoku zasunul puk bekhendem za Murínova záda vsetínský bek Rostislav Klesla – 1:0. Zlín mohl srovnat o dvě minuty později, kdy se na jediného obránce hostů řítili Kováčik s Kristkem.Druhý jmenovaný však trefil jen pravý beton připraveného Čechmánka. Vsetínský brankář podržel svůj tým i v následující přesilovce Hamé, kdy domácí hráči takřka celé dvě minuty drželi hosty v jejich obranné třetině. Na vsetínské zdi ztroskotala i největší šance Medvědů: Osamocený Balaštík tváří v tvář Čechmánkovi minul. Hosté pečlivě bránili a pouštěli se jen do brejků. V závěru třetiny mohli své vedení zvýšit, když Klesla obehrál trojici (!) bránících hráčů Hamé a naservíroval kotouč před branku Somíkovi. Vsetínský forvard s číslem 96 však trefil pouze připraveného Murína.

Na začátku druhé části dohrávali domácí přesilovku z konce první třetiny, kdy za katr putoval Němec. Kombinovali v obranném pásmu Vsetína, avšak vážnější šanci si nevypracovali. Až s návratem Němce na led zahrozil Barinka, ale Čechmánek jeho střelu vykopl. V pětadvacáté minutě ujel zlínským bekům Veselý, ale v konfrontaci s Murínem neuspěl. O minutu později projel nepochopitelně ležérní vsetínskou obranou Mokrejš a zasunul puk za bezmocného gólmana Čechmánka. Branku ještě kvůli nejasnostem musel potvrdit videorozhodčí. Za necelou minutu inkasovali Vsetínští podruhé, když domácí tandem Leška – Balaštík dal lekci z pohotovosti vsetínským obráncům Jaškinovi s Gřegořkem. Šanci dva na nikoho ještě Čechmánek reprezentačním zákrokem zlikvidoval, ale na Leškův bekhend byl už v leže krátký. Hamé mohlo své vedení ještě pojistit, ale učebnicová teč Petra Lešky skončila mimo. Hosté srovnali při vyloučení Balaštíka v devětatřicáté minutě. Klesla dostal přihrávku na modrou čáru a svým golfákem nedal Murínovi šanci – 2:2.

Šanci zvrátit vedení na svoji stranu dostali na začátku třetího dějství Vsetínští. Klesla si najel do mezikruží, odkud jeho rána jen těsně minula Murínovu svatyni. Poté se do vyložené šance ddostal Veselý, ale seznámil kotouč pouze s tyčkou. A projevilo se staré a otřepané nedáš – dostaneš. Zmatku ve vsetínské obraně využil v pětačtyřicáté minutě Barinka – 3:2. Srovnat mohl vzápětí Veselý, ale Somíkovu přihrávku zpoza branky nezužitkoval a spálil tak svoji třetí gólovou šanci v zápase. V sedmačtyřicáté minutě dostal soupeře pod veliký tlak třetí zlínský útok, ale snahu o pojištění vedení zmařil útočným faulem Kováčik. Hosté v závěru utkání sahali po bodu, ale vyloučení Klesly na dvě minuty je poslalo do čtyř. Pětiminutový trest + KO navíc obdržel vsetínský bek Jaškin a tak byly šance Vsetína na výhru zpečetěny. Hosté ještě zkoušeli hru bez brankáře v pěti, poslední hřebíček do vsetínské rakve však zatloukl gólem na konečných 4:2 do prázdné vsetínské branky Martin Erat.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Na začátku jsme se nutili do soupeře, vytvořili si tlak, přišly i příležitosti, ale do vedení šel soupeř. Za průběh v prvních dvou třetinách, kdy jsme Vsetín přehrávali, jsme si však vítězství zasloužili. Spoustu šancí jsme nedali, ale nakonec tam spadl vlastenec, kdy Barinka nahazoval puk před branku. Ceníme si toho, že jsme dokázali otočit zápas proti výborně hrajícímu Vsetínu."

Antonín Stavjaňa (Vsetín): "Chtěli jsme uspět, ale nepovedlo se. Průběh derby byl hektický. K výkonu rozhodčího se vyjadřovat nebudu, protože kdybych něco řekl, musel bych platit pokutu. Chceme se ještě porvat o play off, ale vzhledem k odchodům některých hráčů a oslabení kádru to bude velmi těžké."