Chtěl bych se Vsetínem první ligu vyválčit, sní Radim Tesařík

Helena Hegeďová • 27.03.2016

„Byli o gól lepší,“ zaznělo po posledním finálovém zápase z úst nejstaršího člena VHK, Radima Tesaříka, který se i přes zdravotní problémy rozhodl naskočit po třítýdenní pauze na led a pomoci svému týmu v rozhodujících bojích. „V základní části jsme je ani jednou neporazili. Byli jasnými favority a my šli do toho s tím, že můžeme jenom překvapit. Nemáme se za co stydět.“

Vsetínský obránce již před zápasem věděl, že zvítězit na ledě soupeře nebude nic jednoduchého. „Udělali jsme chybu, že jsme nevyhráli zápas doma,“ uvědomuje si a ví, že za stavu 0:4 po prvních deseti minutách, už se s výsledkem jen stěží něco dělá, a to proti jakémukoliv týmu. Pátý finálový zápas zdramatizoval ve třetí třetině svou trefou Lukáš Finsterle, a dopřál tak vsetínským fanouškům alespoň jednu gólovou radost. „Myslím si, že když jsme dali na 2:1, tak tam ještě malinká šance byla. Ke konci jsme si to ale pokazili dvěma vyloučeními, tam už nebylo jak vyrovnat.“

I když poslední zápas nedopadl podle představ, mohou být Valaši na svůj výkon hrdí. „Kdyby nám někdo řekl před sérií, že prohrajeme 3:2 s profesionály…, to nikdo nečekal. Už dělám i do vedení a hodně sponzorů říkalo, že je škoda, že je tam letos ten Frýdek. Dneska už to bylo hodně těžké, v některých místech šlo vidět, že Frýdek trénuje dopoledne, měli víc fyzických sil, to nám chybělo. Šli jsme tam s tím, že jejich sílu musíme nahradit naší bojovností, ale ke konci už nám síly docházely. Kdybych to měl zhodnotit, tak perfektní série. Frýdku hodně lepilo, měli strach o výsledek, byl na ně tlak. Takže já si myslím, že se nemáme za co stydět,“ Zasteskl si také nad složením baráže, tedy systémem, kdy ze západní skupiny postupují dva celky a z východu pouze jeden, „Myslím si, že by si to zasloužily oba týmy, ale je to holt tak udělané a my s tím nic neuděláme.“

Stejně jako ostatní, shledává Radim Tesařík největší rozdíl v přesilových hrách. Vsetínští se jen málokdy dokázali prosadit, zatímco Frýdek-Místek v početních výhodách exceloval. „Oni tam blokovali, měli nás přečtené, to co nám šlo v základní části proti nim nefungovalo, navíc oni v přesilovkách rozhodovali, u nás nám dali 3 góly, dneska oba taky padly v přesilových hrách.“

Letos Vsetínským překazila možnost postoupit do první ligy spolupráce Frýdku-Místku s extraligovým Třincem. Jak to bude vypadat příští sezónu? „Příští rok musíme za každou cenu postoupit. Už jenom kvůli fanouškům,“ má jasno Tesařík. V čem si už tak jistý není, je to, jak bude příští rok ve svém klubu vystupovat. Zůstane ještě mezi aktivními obránci a pomůže svými zkušenostmi v defenzivě? „Teď nevím. Opravdu to nedovedu říct. Hrál jsem jen proto, že jsem chtěl pomoct týmu, měl jsem natržený úpon. Tři týdny jsem vůbec nic nedělal, už jsem si myslel, že mám po sezóně, ale chtěl jsem klukům ještě trošku pomoct, už jsem jenom šlapal vodu, nebylo to ono. Byl jsem rozhodnutý, že kdybychom postoupili, tak končím na 100%. Po dnešku se mi do toho popravdě nechce, rval jsem to na sílu, v půlce zápasu jsem si říkal, jestli mi to stojí za to, ale já mám hokej rád, teď jsem se dohodl i s vedením, že budu něco dělat tam, ještě si ale musíme sednout.“

„Pamatuju si postup před 25 lety do první ligy s Frýdkem. Chtěl bych Vsetínu získat první ligu a myslím si, že buď jim pomůžu ve vedení, jako funkcionář, nebo budu hrát, nebo jako trenér, ale určitě tam ten sen je, protože já jsem ryzí Vsetíňák. Pamatuju si ještě postupy z krajského přeboru, když mi někdo řekne tu sestavu, co tam hrála, tak si všechny pamatuju. Opravdu bych chtěl se Vsetínem tu první ligu vyválčit, protože si myslím, že si ji zaslouží, už kvůli těm fanouškům. Tohle mě opravdu mrzí nejvíc.“

Zatímco ve druhé lize boj o postup do vyšší soutěže teprve začíná, nešťastník, který poputuje opačným směrem je hokejové veřejnosti znám již delší dobu. Místo některému z nejlepších týmu druhé ligy přenechávají Draci ze Šumperka, kteří si, shodou okolností, s vítězem východní skupiny již místa v soutěžích jednou měnili, a to když Frýdek-Místek prodal v roce 2004 druholigovou licenci právě na Hanou. Někteří vidí v sestupujícím Šumperku překážku pro Vsetín do příští sezóny. Radim Tesařík mezi ně však nepatří, „Šumperk měl moc hráčů na hostování, hráče tam dávaly třeba Pardubice, Vítkovice. Ti asi těžko budou chodit do druhé ligy. Takže tam asi budou mít problém poskládat kvalitní tým. Slyšel jsem, že by neměli být tak dobří nebo že budou vůbec mít co dělat, aby poskládali tým pro druhou ligu. My teď musíme udělat všechno pro to, abychom poskládali takový tým, abychom byli favority my.“

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov