Vstupenky online

Dorostenecká extraliga je v polovině, trenér Vsetína chce mužstvo vidět výš

Václav Trávníček • 27.11.2007

V s e t í n – Bude mít letos Josef Turek stejný důvod k radosti jako na fotografii z oslav juniorského titulu? Zkušený kouč, který o prázdninách přešel k dorostencům, stojí nohama na zemi. „Prioritou je pro nás udržení extraligy. Tím, že Vsetín přišel o seniorskou soutěž, mládež obrovsky utrpěla,“ říká. Přesto se jeho tým po první polovině soutěže pohybuje na sympatickém dvanáctém místě a po Zlínu a Třinci je třetím nejlepší z moravských celků. Co bude dál? A jak je Josef Turek spokojený s první polovinou základní části? Odpovědi hledejte v našem rozhovoru.

Byl přechod k dorostencům velká změna?
Ani ne. Jenom jsme upravili tréninkové dávky a další maličkosti, jinak se dá říct, že je trénování mládeže skoro stejné.

První polovinu základní části už máte za sebou – jste spokojen?
Nejsem. Přestože jsme hráli dobrý hokej a jednu dobu jsme si udrželi šňůru šesti vítězství v řadě, trápila nás koncovka. Ta byla mnohdy žalostná a obírala nás o body.

Jak na vás působily české týmy, kterým jste věnovali první polovinu?
Myslím, že jsou kvalitní. Nechci ale podceňovat moravské celky. Všichni mi tvrdí, že Vsetín se Zlínem teď poletí nahoru, protože týmy z Čech budou narážet na sebe, údajně máme kvalitní kádr. Jestli ale začneme vyhrávat víc, to ukáže až čas. Zatím u nás převažují výhry nad prohrami s českými mužstvy, v čemž vidím trošku pozitivum. Ale rád bych nás viděl samozřejmě ještě výš.

A co české týmy z pohledu trenéra reprezentační šestnáctky?
Máme za sebou dva turnaje, první jsme vyhráli a druhý, ve druhém jsme skončili druzí z pěti. V týmech, proti kterým jsme se Vsetínem hráli, je plno kvalitních hráčů. Ať už jsou to Pacanda nebo Straka z Plzně, který shodou okolností vede kanadské bodování, nebo Denis Kindl z Pardubic. To jsou hráči, na kterých by šestnáctka měla stavět.

Turek/
⇒ Každý týden se přijde ptát nějaký rodič co bude s hokejem, že četl v Jalovci něco o konkurzu a tak dále. Já vůbec nevím, jak situace vypadá. Ale u nás všechno funguje, máme peníze, jezdíme normálně na zápasy.
Teď vás čeká druhá půle, ve které měříte síly zase s moravskými mužstvy. Obecně se má za to, že jsou slabší než česká. Myslíte si to také?
Já s tím trošku souhlasím. Česká mužstva mají jednoduše větší hráčskou základnu. My máme v kádru šestnáct hráčů, z nichž je sedm z ročníku 91. Dmitrij Jaškin je ročník 93 a úplně nejmladší je Ondřej Slováček, který se narodil v roce 1994. Zbytek jsou hráči z ročníku 1992.

Na které příčce byste rád viděl vsetínský dorost po základní části?
Rád bych nás viděl do šestého místa. Je to nalosováno tak, že hraje první s šestnáctým a začíná na ledě šestnáctého. To znamená, že relativně má ten šestnáctý výhodu. Protože když vyhraje, má pak dva zápasy na to zkusit to. Kdežto ten první tým musí oba dva domácí zápasy vyhrát. Což si myslím, že není moc dobré, mělo se začínat na domácím ledě lepšího týmu, pak u horšího a pak případně zase u lepšího. Na střídačku. Ale je to tak zřejmě kvůli cestování, aby se ušetřilo. Každopádně v play off má výhodu hůře postavený tým. Určitě.

Není bez zajímavosti, že máte v týmu dva nositele slavného jména – mohou jít bratři Jaškinové ve stopách svého otce?
Nějaké hokejové buňky po otci mají, ale samozřejmě na sobě musí dělat. Dmitrij je dobrý technicky, ale pokud bude chtít hrát vrcholový hokej, musí zrychlit bruslení. Starší Michail dělá sice pomalé kroky, ale každým rokem se zlepšuje. Výhodou mu může být, že měří dva metry. Musí ale zkoordinovat své pohyby. Na prosazení se určitě má, ale platí u něj to samé, co u bratra: musí na sobě pracovat. Možná že nebude mít nějaký raketový start kariéry, ale když bude svědomitý, vrátí se mu to. Ostatně Zdeno Chára to měl taky tak.

Trenér Kopřiva často říkal: „titul je hezká věc, ale musíme vychovávat hráče pro áčko“. Jak je to u vás v dorostu?
Samozřejmě bychom chtěli kolem Vánoc posunout do juniorů nějaké hráče, ale zase si musíme uvědomit, že chceme pro Vsetín zachovat extraligu. V dnešní době si nemůžeme dovolit pouštět hráče, protože týmy ze spodku tabulky budou posilovat. Třeba Ústí nad Labem nebo Litvínov spolupracují s ostatními kluby a je možné, že se i ostatní budou mezi sebou domlouvat na různých hostováních a spolupráci. Třeba v pátek měl u nás Litvínov Chocholáče z Karlových Varů nebo dalšího hráče z Komety Brno. To znamená, že my nemůžeme pustit hráče do juniorů a hrát o sestup, protože by nás tam dostali. My musíme tu šestnáctku zachovat, aby pro příští rok byla zachráněná extraliga dorostu. Takto já uvažuju.

Turek/
⇒ Na co nalákat diváky? Na pěkný hokej, na mládežnické reprezentanty. V šestnáctce je teď Martin Matuštík, v širším výběru Filip Vrba. V dalších výběrech je Ondřej Slováček, Josef Daněk nebo Dmitrij Jaškin. A hlavně aby se klukům dobře hrálo.
Ztráta seniorské soutěže má tedy velký dopad i na dorost?
Je těžké přesvědčit rodiče kluků i na příští rok. Oni jim říkají: Ty tady uděláš super sezónu a když tu nejsou muži, stejně odejdeš. Tak běž rovnou, udělej super sezónu v novém působišti a tam se nech dát do můžu. Každý týden se přijde ptát nějaký rodič co bude s hokejem, že četl v Jalovci něco o konkurzu a tak dále. Já vůbec nevím, jak situace vypadá. Ale u nás všechno funguje, máme peníze, jezdíme normálně na zápasy.

Jste spokojený s diváckou kulisou?
Sice jsem čekal lidí víc, ale chodí. Hlavně na juniory, na Podešvu s Hrňou. Tihle dva hráči už patří do kádru mužů, vždyť z dvaaosmdesáti bodů juniorů udělali třiašedesát. Kdyby bylo ve Vsetíně áčko, rozhodně by si tam vydobyli pozici. Nejhůř ve čtvrté pětce. Extraliga juniorů je pro ně krok zpátky, ale dostávají od pana Tabary velkou důvěrou, jsou na ledě pětatřicet minut. To jim taky hodně dá. Kvalitně hraje Libor Haschka, výborně chytá Kůdela, diváci se mají na co dívat.

Co může být pro diváka lákadlem, aby přišel na zápasy dorostenců?
To, že ve Vsetíně zůstala prakticky jen extraliga dorostu a juniorů. Myslím si, že je tu spousta kvalitních kluků. Plno lidí ani neví, jak extraliga dorostu vypadá. V této první půlce jsme hráli opravdu kvalitní zápasy, které byly srovnatelné s juniorkou v dobách největší slávy v loňském roce. Fakt jsme s asistentem Slávou Plachtovičem hleděli, čeho jsou naši hráči schopní. I když jsme třeba prohráli, měli jsme krásné akce, třeba v Kladně, které bylo tou dobou v laufu, jsme na jejich brankáře vyslali čtyřicet střel a prohráli v prodloužení. Takže na co je nalákat? Na pěkný hokej, na mládežnické reprezentanty. V šestnáctce je teď Martin Matuštík, v širším výběru Filip Vrba. V dalších výběrech je Ondřej Slováček, Josef Daněk nebo Dmitrij Jaškin. A hlavně aby se klukům dobře hrálo. Vstupné je zdarma, pan Ostrčil tu dělá vynikající jídlo. Zkrátka: kdo může a baví jej hokej, ať se přijde podívat.

×
Dnes v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
HC Slavia Praha