FOKUS: Hadamczikovi muži v černém

Aleš Koňařík, Václav Trávníček • 15.09.2003

V s e t í n – Klání šestinásobných mistrů republiky, střet prvního s třináctým týmem průběžné tabulky, boj Vsetína o první letošní body. Tak všelijak se dá nazvat zápas třetího kola Tipsport extraligy mezi Vsetínem a Spartou. Stejně jako žlutozelení, i pražský tým se může chlubit šesti mistrovskými trofejemi. Navíc v jeho kádru zakotvilo jedno z největších es předsezónního přestupového kolotoče – výtečný Martin Havlát. Přestože je díky němu Sparta jedním z favoritů ligy, Vsetínští zbraně neskládají. „Nemůžeme nic ztratit. Naopak rádi bychom něco přivezli,“ avizoval již včera obránce Ondřej Němec.

Extraligová bilance

V devíti sezónách zaokrouhlily oba kluby počet vzájemných zápasů na 50, což z obou soupeřů činí nejčastěji se potkávající mužstva v extralize. O jeden zápas méně sehrál Vsetín už jen se Zlínem.

Vsetín – Sparta (včetně play off)
sezóna       V      R      P
94/95        1      1      2
95/96        2      0      0
96/97        1      2      1
97/98        7      0      1
98/99        7      0      2
99/00        1      1      5
00/01        6      0      2
01/02        0      0      4
02/03        1      1      2
------------------------------------
celkem      26      5     19

Loňské vzájemné zápasy:

Kolo  Utkání           Výsledek

8. Sparta – Vsetín 4:4 (Leška, Ptáček, Špaňhel, Havelka - Ambruz 2x, Korotvička, Hudler) 21. Vsetín - Sparta 2:1pp (Hudler, Kucharczyk - Martinec) 34. Vsetín – Sparta 2:3 (Polák, Ptáček – Leška, Ujčík, Broš) 45. Sparta – Vsetín 4:1 (Tomajko, Šimíček, Broš, Kratěna - Dubec)

Loňská Sparta: konec jedné éry

Počátek konce „staré“ Sparty nastal v prosinci roku 2002, kdy se vedení klubu, rozladěno nepřesvědčivými výsledky a výkony, rozhodlo angažovat kontroverzní trenérskou osobnost, za kterou však hovoří úspěchy: Aloise Hadamczika. Tento tah spustil kolotoč přestupů, výměn a občas i ostřejších slov, jenže pod přísným Hadamczikovým vedením se Sparta během několika týdnů zvedla ze sedmého místa v základní části na konečné třetí.

V hledáčku pozornosti médií i fanoušků ocitl i nečekaně rychlý přestup sparťanského doyena Richarda Žemličky, který v rodném klubu strávil čtrnáct sezón, do Litvínova a posléze příchod Viktora Ujčíka a Romana Šimíčka. To byl ovšem pouze začátek chystaných změn. Ambiciózní rodák z Kravař se ale zastavil před vrcholem, v městském semifinále proti Slavii jím vedený tým neuspěl a prohrál sérii v poměru 4:2. V průběhu léta pak v nejbohatším klubu extraligy nastaly dle očekávání velké změny.

Posily: bojovníci mají přednost

Hadamczikem vyhlášená dogmata „Nepodřídíš se? Budeš ukřivděný? Nebudeš bojovat? Můžeš odejít!“ stála za největším hráčský exodem ze Sparty za poslední roky. Dres změnily kdysi nedotknutelné ikony Sparty: Patrik Martinec (Slavia), Jaroslav Nedvěd (Liberec), Jiří Zelenka (Něměcko), František Ptáček (K.Vary). Kufry si sbalil i ve Spartě vyhaslý Petr Leška (Zlín), dále pak Bělohlav, Tomík, Leška, Kubinčák, Jiruš, Branda a Nedoma.

Nově příchozí hokejisté mají naplnit Hadamczikovu vizi „nové Sparty,“ která po předchozích nákupech technicky založených hráčů vsadila spíše na bojovníky. Těmi určitě jsou obránci Jan Výtisk a Josef Řezníček a Libor Procházka či slovenský útočník Špilár. Kromě osvědčených hráčů z formace K+B+T bude Sparta v útoku spoléhat na loni nejlepšího střelce Jana Marka, navrátilce z Finska Petra Tona a alespoň v devíti zápasech se představí i hvězda NHL Martin Havlát, který se dosud nedohodl s Ottawou na novém kontraktu. Více prostoru dostanou i vlastní odchovanci pražského klubu.

V pohárových zápasech Sparta nestačila pouze na Znojmo, se kterým prohrála ve finále. Nový ročník zahájila tak, jak se na favorita sluší a patří: výhrami v Karlových Varech (4:1) a doma s Kladnem (5:2). V posledním zápase na sebe poprvé výrazně upozornil i Martin Havlát.

Kratěna, Broš a ti druzí...

Když se skalním fanouškem Vsetína zavedete řeč na téma Sparta Praha, odvětí vám sarkasticky „No, vsetínské béčko.“ Naráží tak na fakt, že sparťanský dres obléká, nebo oblékal nemalý počet bývalých vsetínských hokejistů. Příkladem může být obránce Jan Srdínko, jenž na Valašsku strávil osm let, či útok Kratěna – Broš – Tomajko. Z dalších hráli za oba kluby, které v devadesátých letech svedly řadu úchvatných hokejových bitev, Martin Paroulek, Radek Bělohlav, Libor Zábranský a Milan Nedoma.

Sestavy v minulém kole:

Sparta: Bříza - L. Procházka, Srdínko, Richter, Řezníček, Jan Hanzlík, Šrek - Havlát, Marek, Ton - Kratěna, Broš, Špilár - Paroulek (32. Jakeš), Šimíček, Tomajko - Vondráček, Hromas, J. Šindel.

Vsetín: Biegl – Jaškin, Luža, Kuboš, Vyrůbalík, Polák, Němec – Hudec, Štraub, Selingr – Vampola, Vak, Demel – Ambruz, Stantien, Dubec – Hruška.