Finálová série startuje! První utkání hostí Frýdek-Místek

Jan Tajzler • 16.03.2016

Mluvilo se o tom dlouho, ale oba soupeři museli projít dlouhou základní části a nevyzpytatelnými nástrahami play-off, aby konečně skřížili hole v samotném finále. Řeč je o Vsetínu a Frýdku-Místku. V obou městech se před začátkem sezony netajili s nejvyššími ambicemi a jak slíbili, tak konali, tedy alespoň prozatím. Finálová série určí vítěze východní skupiny, který bude moct se dvěma celky ze západu změřit síly v kvalifikaci o účast v příštím ročníků WSM ligy. Velké finále startuje v pátek v hale Polárka od 18:00.

Bylo jaro 2015, Vsetín hodnotil úspěšnou sezonu, ve které došel až do finále a v rozhodujícím zápase těsně podlehl Přerovu, jenž následně postoupil o soutěž výš. Na Valašsku se uvažovalo o příští sezoně, ve které Vsetín toužil úspěch zopakovat a tentokrát už v boji o 1. ligu nechybět. Mezitím se však na scéně objevil extraligový klub HC Oceláři Třinec. Slezský bohatýr hledal farmu pro své nadějné talenty a měl podmínku: chceme klub hrající 1. ligu. 

Proto nejprve žádal o spolupráci Havířov, jenže hrdý "Azet" odmítl a chtěl si zachovat svou vlastní klubovou tvář. Třinec tak zvolil pro spolupráci Frýdek-Místek, překopal image klubu k obrazu svému a snažil se už v létě v 1.lize ulovit licenci, kterou měla k prodeji Kadaň, jenže vlastník z Chomutova se rozhodl, že první ligu neprodá. Extraligový Třinec tak vytvořil ve Frýdku-Místku podmínky k co nejrychlejšímu postupu do druhé nejvyšší soutěže a ve městě, kde chodilo na hokej pár desítek lidí, se z čista jasna zrodil profesionální tým s jediným cílem: porazit všechny a postoupit. Zn. spěchá.

Překážka třetí: Frýdek-Místek

Třinec pro své úmysly vybral Frýdek-Místek, kam povolal na místo hlavního trenéra Jiřího Juříka. Ten patří mezi zkušené kouče, působil už na lavičce extraligového Třince a následně také u mládežnických reprezentací. Před misí na farmě vedl třineckou juniorku, odkud má spoustu hráčů také v současném kádru Frýdku-Místku. Pod jeho vedením Frýdek-Místek s přehledem naplnil roli favorita a základní část doslova opanoval. V soutěži, kde tým s rysem ve znaku působí jako jediný profesionální, se dominance dala čekat, ale v případě Frýdku-Místku byla rekordní. Soutěž tým z moravsko-slezského pomezí vyhrál s náskokem pětadvaceti bodů před druhým Vsetínem, přičemž svému největšímu pronásledovateli nepovolil ve vzájemných bitvách zisk jediného bodu.

V základní části Valaši na soupeře z Frýdku-Místku ani jednou nevyzráli a právě zde se nabízí paralela s loňským trápením značky Přerov. Třinecká farma ovšem vyřazovací části prochází, stejně jako v základní části, jako nůž máslem. Své o tom ví v Kopřivnici. Pro nováčka už samotná účast v play-off byla obrovským úspěchem, přesto pod štramberskou troubou věřili, že alespoň jedno utkání proti favoritovi urvou. Silný Frýdek se však nenechal vykolejit, doma zvítězil suverénně 7:3. V Kopřivnici domácím dokonce nepovolil ani brankovou radost, výsledek 4:0 hovoří za vše. V Polárce pak Frýdek-Místek v nejkratším možném termínu postoupil do semifinále, kde na něj čekala ostravská Poruba.

Byli to právě Ostravané, kdo jako první v sezoně dokázali najít recept na silné béčko Třince. Navíc vzájemná utkání těchto soupeřů okořenila spousta bitek a nelítostných soubojů. Nejinak tomu bylo i v semifinálové sérii. Pěstní souboje a potyčky byly na běžném pořádku, hokejově se však dařilo Frýdeckomísteckým. Už v prvním duelu dokázali Porubu sestřelit 5:0, pět branek se pak podařilo Juříkovým svěřencům nastřílet také v Ostravě. Největší komplikace nastaly pro tým Frýdku-Místku ve třetím utkání. Poruba získala vedení 2:0, jenže Luka a spol. otočili velmi rychle a definitivně zhasli porubské naděje na prodloužení sezony, Frýdek po výsledku 6:2 postoupil do finále.

Jak jsme již zmínili, tým Frýdku-Místku je převážně tvořen hráči z Třince a prakticky nemá slabiny. Třinecká farma by při pohledu na soupisku mohla v 1. lize působit už letos a nejspíš by se jí problémy se záchranou vyhnuly. Do druhé ligy si pro prostor na ledě chodí talentovaní hráči typu Arona Chmielewského, Víta Christova či Davida Ciencialy, všichni tři nastupovali během základní části také za extraligové áčko Třince. Najdeme však spoustu dalších hráčů, jíž už v letošní sezoně pendlovali mezi prvním a druhým týmem třineckého kolosu. 

Zkušenosti už tak silnému týmu dodává kapitán Pavel Kowalczyk, jako obránce si v základní části velmi slušně počínal i s podporou ofenzívy a přispíval k vysoké produktivitě svého týmu. Kdo však přispíval ještě více je ostřílený útočník Vladimír Luka, také on měl ve 33 letech možnost zahrát si v extralize a i zde ukázal, že je rozeným střelcem. Luka dokáže vsítit branku prakticky z jakékoliv pozice. V sezoně mu svědčila i spolupráce s parťákem Martinem Piechou.

Museli bychom ovšem zdůraznit spoustu jmen, abychom vám představili všechny opory, jenž cestují mezi kabinou v Polárce a Werk aréně.

Mrkněme ještě spoň do brankoviště, zde se během sezony střídali zkušený Lukáš Daneček s talentovaným Jurajem Šimbochem. Oba mají zkušenosti z vyšších soutěží a díky skvělé defenzívě svého týmu měli po celou sezonu fantastická čísla s úspěšností zásahu nad 90%.

Frýdek-Místek pokračuje za svým cílem, nyní jej čeká finálová série se Vsetínem. Na moravskoslezském pomezí všichni doufají, že série nebude dlouhá a chtějí se zelenožlutého konkurenta zbavit v co nejkratším možném termínu. Tím by si otevřeli cestu do kvalifikace, kde už je možné vidět záblesky majáků v prvoligových přístavech.

Vsetín: Finále je úspěch, ale cílem je kvalifikace

Valaši jsou po roce znovu ve finále, ale pozor, předsezonním cílem bylo zahrát si o jeden zápas navíc, což znamená postoupit do kvalifikace a pokusit se probojovat do WSM ligy. Zelenožlutí jdou do finálové série s respektem, vždyť před nimi stojí profesionální Frýdek-Místek. S podporou bohatých Ocelářů se jedná opravdu o těžký kalibr, ale s vyšším levelem roste i náročnost soupeře.

Cesta k úspěchu v podobě finálové účasti vedla v play-off přes čtvrtfinálové bitvy s Novým Jičínem, po rychlém postupu 3:0 na zápasy se Vsetín v semifinále utkal s brněnskou Technikou. Brňané dokázali favorizovaný Vsetín potrápit, což naznačil již první zápas této série. Valaši nakonec využili domácího prostředí a první utkání ubojovali výsledkem 3:2. Následoval přesun do jihomoravské metropole, kde Vsetín dokázal rozhodnout už v 1. třetině utkání, když se dostal do vedení 2:0. Domácí Technici se nezmohli na větší odpor, Valaši nakonec uzavřeli druhé semifinálové vystoupení trefou do prázdné branky a vše nasvědčovalo tomu, že ve třetím utkání mezi valašskými kopci se bude slavit.

Ovšem poslední krok bývá nejtěžší a to se potvrdilo i v tomto případě, Vsetínští ve třetím střetnutí nepůsobili tak jistě jako v předchozích utkáních a po nejistém výkonu remizovali v základní hrací době 3:3. Utkání dospělo až do samostatných nájezdů, kde se štěstí přiklonilo na stranu sov a série se vracela do Brna. Zde už to nebylo tak jednoduché jako ve druhém případě, přesto první branku vstřelili právě Vsacané. Jenže houževnatí Brňané dokázali v prostředním dějství srovnat a ve třetí třetině skóre otočit. Když už se zdálo, že se partie znovu vrátí do Vsetína, vyrovnal Lukáš Finsterle a utkání znovu dospělo až do dovednostní disciplíny samostatných nájezdů. Valaši znovu v nájezdech ztráceli, ale pevné nervy prokázal Jan Kolařík, když srovnal na 1:1, finálovou trefu tak mohl obstarat René Kajaba a oslavy v táboře Valachů tak mohly vypuknout naplno.

Vsetínští dostali po postupu do finále krátké volno, po kterém se již plně vložili do přípravy na finálovou sérii s Frýdkem-Místkem. Tým Vsetína se v play-off prezentuje mimořádným týmovým výkonem. Když k tomu připočteme i fakt, že za Vsetín nastupují v drtivé většině případů jeho vlastní odchovanci, je tento tým maximálně soudržný a těší se mimořádné podpoře svých fanoušků, jejichž účast zajistila Valachům domácí prostředí i na ostatních moravských stadionech v průběhu celého play-off. V souboji s Frýdkem-Místkem tak nepůjde pouze o boj na ledě, ale také v hledišti, neboť fanoušci na moravskoslezském pomezí si letos hokej díky třineckým hráčům oblíbili a chodí do Polárky v hojném počtu.

Finálová série startuje v pátek od 18:00 a díky vítězství v základní části bude mít tentokrát výhodu domácího prostředí Frýdek-Místek. Samotný vsetínský klub vysílá do Frýdku-Místku dva plné autobusy fanoušků, klub obdržel celkem 300 vstupenek pro své fanoušky. Na Lapač se série přestěhuje v neděli, domácí vystoupení Valachů započne v 17:30.

Předpokládané sestavy:

Frýdek-Místek: Daneček (Hlaváč) – Jeník, Heider, Krutil, Foltýn, Kowalczyk, Matyáš, Kvapil, Polák – Franek, Piecha, Klimša, O. Kovařčík, Samiec, Schwarz, Káňa, Cienciala, Meidl, Luka, Jaroš, Christov.

Vsetín: Hromada (Plšek) – Nedbálek, Vrba, Ostrčil, Ambruz, Žák, Řezáč, Hryciow, Štědrý – Slováček, Dvořák, Kajaba, Hrazdira, Vávra, Zúbek, Vaněk, Finstrle, Kolařík, Daněk, Hruška, Ondráček.

Přijdete?

Zveřejnil(a) VHK Vsetín dne 15. březen 2016