Vstupenky online

Generálka na derby bude ve znamení šlágru se Sokolovem

Jan Tajzler • 03.10.2023

Chance liga po nabitém minulém týdnu trochu zvolnila a najela do obvyklého módu dvou zápasů za týden. Vsetínští se v něm vydají na půdu nejvzdálenějšího soupeře do Sokolova, aby v sobotu přivítali v regionálním derby Zlín. Baník rozjel soutěžní ročník slibně, aktuálně se drží na 3. místě a opírá se o kvalitu hráčů z partnerských Karlových Varů. Utkání 8. kola slibuje atraktivní bitvu dvou celků z čela tabulky. Souboj o další cenné body odstartuje na západě Čech ve středu od 18:00.

Baník už nechce chybět v play-off

Sokolov vstoupil do páté sezony od návratu do druhé nejvyšší soutěže. Na západě Čech by rádi dali zapomenout loňské sezoně, kdy se Baník umístil až na 12. místě a boje ve vyřazovací části sezony se jej netýkaly. Inspirací by určitě měl být předcházející ročník 2021/2022, kdy černožlutí dokráčeli pro prvoligový bronz. Před letošní sezonou navíc ještě prohloubili spolupráci s extraligovým partnerem z Karlových Varů, k tomu všemu do klubu vstoupila společnost Sokolovská uhelná, která se chce podílet rovněž na rozvoji mládežnické základny.

Baník zahájil sezonu slibně. Z dosavadních sedmi duelů nebodoval pouze dvakrát, když padl v Prostějově 3:6 a doma s Třebíčí 1:3. Ovšem skalp Zlína (5:2) a další čtyři výhry dávají znát, že Valachy nečeká na západě Čech nic jednoduchého. Aktuálně drží Sokolov 3. místo v tabulce, ztráta na vedoucí Vsetín činí pouhé tři body a na západě země burcují fanoušky k středeční bitvě o čelo tabulky.

Západočeši před startem sezony ulovili velkou posilu v podobě útočníka Vojtěcha Poláka, hokejový cestovatel se rozhodl pro návrat do rodného regionu. Zkušenostmi oplývají i další ofenzivní akvizice, nabídku Baníku přijal Daniel Vrdlovec a z Českých Budějovic zamířil na západ Čech Vojtěch Tomeček. Další posily Sokolov získal do defenzívy, není divu, loňská obranná hra Západočechů byla po sestupujícím Šumperku nejhorší v soutěži. Z Karlových Varů se napevno přestěhoval do Sokolova Martin Rohan, další obránci dorazili z Třebíče, konkrétně David Tureček s Janem Mlčákem.

V povedeném startu do soutěže má prsty útočník Tomáš Vracovský, který v sedmi duelech připsal už osm kanadských bodů. Nejlepším přihrávajícím útočníkem je z Karlových Varů zapůjčený Daniel Kružík (1+6), vsetínští fanoušci pak dost možná uvidí ve středeční konfrontaci bývalého hráče Valachů Romana Přikryla, který má do Sokolova rovněž vyřízené střídavé starty z Energie, ve třech duelech zaznamenal slušný příspěvek šesti kanadských bodů. Během loňské sezony se chvíli Luboš Rob přetahoval o čelo produktivity s Jaromírem Kverkou, ten je v úvodu sezony na bilanci (1+4).

Kromě zmíněných defenzivních posil působí v kádru Sokolova také další karlovarský hráč Dalimil Mikyska (0+3), ofenzívu umí podpořit František Klejna (1+4). V kádru Sokolova působí také vsetínský odchovanec Filip Krajčík, znovu díky spolupráci s Karlovými Vary, v šesti duelech vstřelil jednu branku. Baník protočil v brankovišti už tři maskované muže. Nejlepší čísla má zatím Petr Hamalčík, jeho úspěšnost zákroků dosahuje skvělé hodnoty přes 94 %. Z Karlových Varů využívá Baník zkušeného Vladislava Habala a kvalitu prezentuje rovněž pro první ligu známý brankář Martin Michajlov, start sezony mu ale příliš z individuálního hlediska nevychází, když jeho úspěšnost zákroků nedosahuje ani 90% úrovně.

Vsetín je venku stále neporažen

Tým Vsetína se během uplynulého týdne dočkal kromě dvou výher i uzdravených navrátilců do sestavy, i když pro brankáře Patrika Romančíka to byla premiéra v zelenožlutém dresu, tu si odbyl v Přerově a přispěl k vítězství 3:1. Důvěru dostal také pro víkendový souboj s rezervou Pardubic, znovu inkasoval pouze jednou a vysloužil si ocenění pro nejlepšího vsetínského hráče v utkání. Poprvé za Vsetín v kariéře nastoupil také uzdravený útočník Pavel Kubiš a návrat na centra druhé útočné formace ohlásil i Pavel Klhůfek.

Poslední duel proti Pardubicím přinesl Vsetínu tuhou bitvu, trpělivost se ale Valachům před domácími tribunami vyplatila a po obratu slavili další tříbodový zisk. Díky tomu tak Vsetín znovu vede tabulku Chance ligy, ale rozdíly oproti konkurentům za zády jsou minimální, kromě Sokolova čeká na zaváhání Vsetína i Poruba, která je pouze o bod za Vsacany. Vsetínský tým zatím může těšit fakt, že na ledě soupeřů ještě nepoznal přemožitelé, bude to platit i po utkání v Sokolově?

 Trenéři by měli v sestavě brzy uvítat i další hráče z marodky. Delší rekonvalescence čeká na Jakuba Tepera, ale zdravotní indispozice skandinávských obránců Markuse Koja a Madse Larsena by neměly mít dlouhého trvání, druhý jmenovaný ale stále na svou premiéru v zelenožlutém dresu čeká. Tréninkové jednotky na ledě pak již podstupuje zkušený forvard Miroslav Holec, čeká se i na uzdravení Štěpána Bláhy. Pokud vše půjde dobře, budou mít trenéři Weintritt s Robem brzy opravdu příjemné starosti, jak z širokého kádru utvořit základní sestavu.

Sokolov sice v loňské sezoně nedokráčel do play-off, ale pro Valachy nebyl zrovna oblíbeným soupeřem. Černožlutí ovládli hned tři ze čtyř vzájemných duelů, doma byli stoprocentní, pak narušili Vsetínu na Lapači před silvestrovskými oslavami vítěznou sérii jedenácti vyhraných zápasů v řadě, aby nakonec Valachům přeci jen podlehli v poslední čtvrté konfrontaci těsně 3:4. Jak budou vzájemné duely vypadat v letošní sezoně, napoví již středeční podvečer. Utkání 8. kola Chance ligy odstartuje na západě Čech v 18:00.

Sestavy v posledním kole:

Sokolov: Hamalčík (Michajlov) – M. Rohan (C), Tureček, Bulka, Klejna, Mlčák, Rulík, Weinhold – Osmík, Kverka (A), Tomeček – Vracovský, Přikryl, Kružík – Křemen, Vrdlovec, Csamango – V. Adamec, Kysela, D. Novotný.

 Vsetín: Romančík – Staněk, Ďurkáč, Smetana (A), Ondračka, Hryciow, Š. Jenáček, Petrovický – Jonák, Bērziņš, Rob (A) – Půček, Klhůfek, Hrňa (C) – Hořanský, Kern, Jandus – Kubiš, Vávra, Kratochvil.

banner pod článkem