Hudler už pokořil i Dominika Haška

Aleš Koňařík, AP • 15.09.2003

D e t r o i t – Hvězda českého ofenzivního útočníka Jiřího Hudlera v Detroitu pomalu, ale zatím spolehlivě stoupá. Zámoří postupně přestává pochybovat o schopnostech subtilního útočníka prosadit se do NHL a sám Hudler směrem k pochybovačům říká: „V Evropě jsem hrát také proti velkým hokejistům. Jasně, bylo to tvrdé, ale nikdy to pro mě nepředstavovalo problém.“ Hudlerovi se v přípravném kempu daří, v tréninkových zápasech už dokázal překonat i brankáře Dominika Haška.

Široký kádr Detroitu se v těchto zápasech rozdělí na několik týmů, které proti sobě hrají systémem každý s každým a konkurence je pochopitelně velká. Hudler si ve třech utkáních připsal gól a dvě asistence. Na křídlech nastupoval s ostřílenými mazáky Brendanem Shanahanem a Tomasem Holströmem.

„Hudler má skvělý cit pro přihrávku a velký přehled,“ vysekl švédský útočník českému mladíkovi poklonu. To ovšem pro Hudlera nemusí znamenat jistotu, že zůstane v prvním týmu Rudých křídel. Více o jeho šancích napoví přípravné zápasy proti ostatním celkům NHL. První test čeká Detroit v pátek 19.září proti Washingtonu, Hudler tak může nastoupit proti Jaromíru Jágrovi.

„Musíme jej v těchto zápasech otestovat a pak se teprve můžeme ptát – bude Hudler naším dvanáctým, nebo čtrnáctým útočníkem? Nebo jej pošleme na farmu do Grand Rapids?“ podotkl generální manažer Detroitu Ken Holland, který má jinak pro českého hokejistu jen slova chvály: „Kdykoliv má na hokejce puk, je vždy schopen s ním něco kloudného udělat. Když si někdo z jeho spoluhráčů udělá na ledě prostor, obvykle mu dokáže přesně nahrát.“

V Detroitu se ovšem soustředili i na Hudlerovu činnost v defenzívě, která nebyla jeho doménou ani ve vsetínském dresu. Hudler se však výzvě postavil čelem. Při nácviku nájezdů jeden na jednoho si za parťáka vybral o hlavu vyššího hromotluka Jiřího Fischera, nebojácně se mu postavil a podařilo se mu českého zadáka obrat o puk. Velké úspěchy se zkrátka rodí po malých krůčcích.

A jak se Hudlerovi vlastně podařilo prostřelit Dominika Haška? „Měl jsem štěstí,“ povídal Hudler. „Navíc jsem stál jen tři metry od branky…“