Více než prohra bude kouče Hlobila mrzet zranění Gergely

Václav Trávníček, Michal Kubáň • 15.09.2008

V s e t í n - Téměř tři tisícovky lidí si nenechaly ujít premiéru Vsetína ve druhé lize. Včerejší duel Valašského hokejového klubu s Hodonínem přilákal na Lapač nejvyšší návštěvu od finále juniorské extraligy v roce 2007. Přesto se pro šestinásobné mistry republiky ukázal jako smolný. Kromě prohry samotné se bude muset trenér Viktor Hlobil vyrovnat se ztrátou útočníka Gergely, který si poranil vazy v koleně. Šikovný útočník, na kterém chtěl vsetínský lodivod stavět hru, se zařadil na marodku k dalšímu hráči: obránci Janu Pšejovi, jenž onemocněl žloutenkou a sezóna pro něj zřejmě skončila.

Vše přitom začalo bez jakýchkoliv problémů. Slavnostní bully vhodil místopředseda vlády a bývalý vsetínský starosta Jiří Čunek, slavnostní řeč pronesl jednatel VHK Stanislav Pavelec a vsetínská místostarosta Iveta Táborská. „Přeji Vsetínu zpátky extraligu,“ nechal se dokonce slyšet ex-starosta Čunek. Vsetínští hráči působili v prvních minutách nervózně. Odskakoval jim puk, nepřesně přihrávali. „Tak trochu za to mohla ta divácká kulisa. Svazovala nám ruce,“ prohlásil po utkání útočník Klabačka. „Někteří kluci před tolika skvělými diváky v životě nehráli,“ doplnil brankář Lukáš Plšek. Ve vyrovnané partii to byli nakonec Hodonínští, kteří otevřeli účet zápasu. To když se v 32. minutě trefil Peš. Když jej o šedesát vteřin později doplnil Rapant, vedli Drtiči na Lapači už 2:0. „Myslím si, že hra byla vyrovnaná, jenom jsme na rozdíl od soupeře neproměnili šance,“ smutnil vsetínský trenér Viktor Hlobil a kapitán Tesařík dodal: „Ve druhé části jsme neproměnili dvakrát přesilovku pět na tři. Pak už se s výsledek těžko obracel. Prostě jsme neproměnili šance.“

Valaši také budou muset zlepšit disciplínu. Vždyť dvě branky ze tří inkasovali v početní nevýhodě. „Ani jeden faul přitom nebyl takový, že by někdo tahal za záchrannou brzdu,“ poznamenal Plšek. Kouč Hlobil šel ještě dál. „Byly to zbytečné fauly. Dohánět manko nás pak stálo mnoho sil,“ dodal. Přesto dokázal pro Vsetín jiskřičku naděje vykřesat Tesařík. Za stavu 2:0 rozjel s Ašerem a obráncem Rajnohou akci, která skončila nejhezčím gólem utkání. „Celou akci vymyslel Pavel Rajnoha, který skvěle přihrál Ašerovi. Ten mi to poslal před bránu a nebylo co řešit,“ líčil skromně vsetínský kapitán. Ze zápasu bylo rázem drama, penaltu navíc neproměnil hodonínský Šťastný. Konec vsetínských nadějí však znamenalo Hrtúsovo zvýšení na 3:1 osm minut před koncem. „Ta branka byla rozhodující,“ poznamenal spokojený kouč Drtičů Svatopluk Číhal. Jeho tým už si vítězství vzít nenechal.

Vsetín tak svoji premiéru ve druhé lize nezvládl. Kromě ztráty bodů však bude muset řešit jeden palčivější problém: absenci Dalibora Gergely. Zkušený útočník, který už v Kroměříži vytvořil fungující tandem s Pavlem Markem, se zranil hned při druhém střídání. „Strašně mě to bolí, ale zatím nevím přesně, co s tím mám,“ utrousil v bolestech cestou ze stadionu. „Má pravděpodobně poraněné vazy v koleni, výsledek vyšetření budeme znát později,“ poznamenal posléze trenér Hlobil. Ten se bude muset obejít i bez dalšího klíčového hráče – obránce Jana Pšeji, jenž onemocněl žloutenkou. Na tým byla v této souvislosti uvalena karanténa. „Byli jsme z toho trochu rozhození. Místo toho, aby se kluci připravovali na zápas, bavili se o žloutence. Bohužel se s karanténou musíme smířit a jít dál. Je s podivem, že jí onemocněl zrovna Honza Pšeja, který bývá často až přehnaně čistotný. Nemoc si holt nevybírá,“ řekl Hlobil.

Zatímco účast Gergely s Pšejou je v následujících zápasech vyloučena, na lepší časy se snad blýská s pomocí forvarda Josefa Mikeše, jednoho z nejlepších hráčů v letní přípravě. Jeho včerejšímu startu zabránily problémy s transferkartou, neboť šikovný útočník působil v loňské sezóně ve Francii. Trenér Hlobil by však Mikešovy služby potřeboval už ve středu, kdy jeho svěřenci změří síly proti brněnské Technice. „Technika je další z favoritů druhé ligy. Výhodou pro nás může být alespoň fakt, že hraje na menším kluzišti. To je podobné tomu našemu,“ prohlásil čtyřiačtyřicetiletý kouč.

Valaši se na domácí led vrátí zase příští neděli, kdy hostí celek Uničova. Šestým hráčem v poli jim mohou být opět skvělí vsetínští fanoušci. „Podobnou atmosféru jsem zažil pouze tehdy, když jsme hráli play off s Olomoucí. Ta postupovala do první ligy a hrál za ně Jiří Dopita. To na kroměřížský zimák přišly tři tisíce lidí. Ale taková atmosféra, jako je ve Vsetíně, se nedá srovnat s ničím. Je opravdu specifická,“ vystřihl Hlobil pochvalu vsetínským příznivcům. „Chtěl bych jim poděkovat, že přišli. Moc nám tím pomohli, i když jsme nevyhráli,“ dodal Lukáš Plšek. Snad jeho tým doveze ztracené body z horkého ledu Techniky Brno.

Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno