Junioři se shodli: K titulu pomohla skvělá parta

Aleš Koňařík, Michal Kubáň • 31.03.2005

V s e t í n / P r a h a – Se závěrečnou sirénou třetího finálového zápasu se vypětí z napínavého vývoje utkání proměnilo v obrovský gejzír vsetínské radosti. Bylo také proč: vždyť tým pod vedením Břetislava Kopřivy vyválčil pro Vsetín jeho první titul v nejprestižnější mládežnické soutěži Česka. „Je to můj největší úspěch, navíc cennější o to, že jsem ho dosáhl jako kapitán vítězného týmu,“ křičel přes radostný ryk do telefonu útočník Ondřej „Bob“ Hruška. Střelec vítězné branky David Květoň se vrátil k rozhodujícímu momentu zápasu: „Byly to jednoznačně využité přesilovky, protože jinak bylo utkání úplně vyrovnané. Za titulem jsme šli celou sezónu. Makali jsme kvůli tomu od prvního zápasu základní části, a nakonec jsme ho získali i díky skvělé partě,“ rozplýval se Květoň, od dob Hudlera největší talent vsetínského hokeje.

Po letech se juniorský titul přesunul na Moravu a Vsetín tak rozbil mýtus o nadřazenosti západní části juniorské extraligy. Vždyť při své zlaté cestě porazil postupně Karlovy Vary, Liberec i ambiciózní Spartu. Úspěch to rozhodně není náhodný. Už od roku 1997, kdy Vsetín vybojoval nejvyšší juniorskou soutěž, mužstvo nikdy nechybělo v play-off. Ovšem ani za dob Hudlera či Kucharczyka nedokázali mladí vsetínští hokejisté vystoupit až na samotný vrchol. Co se nepovedlo ve zlatých letech vsetínského a-mužstva, dokázali Kopřivovi svěřenci v době, kdy první tým marně atakoval pozice play-off.

Trampoty seniorského celku však posloužily blahodárně právě juniorům. Josef Hrabal, Radim Hruška, Robin Kovář pravidelně a v závěru i mnozí další členové mistrovského týmu mohli okusit extraligový chlebíček a své nabyté zkušenosti zúročili i v juniorském play-off. „Zápasy za muže mi letos daly hodně, splnil se mi tím cíl, který jsme si dal před začátkem sezóny,“ konstatoval obránce Josef Hrabal. „Play-off za juniory bylo skvělým vrcholem celého roku. Teď už můžu prozradit, že jsem od první série play-off překonával nedoléčenou nemoc. Nakonec jsem i tak vypjaté zápasy, jako byl ten poslední na Spartě, odehrál v dobré pohodě,“ dodal nejproduktivnější obránce play-off.

„Prostě jsme byli dobrý tým. Hráči, kteří nám přišli pomoci z prvního mužstva jako Robin Kovář nebo Radim Hruška, se nám mladším přizpůsobili. Nebyli namyšlení a tím pádem jsme jako celek táhli za jeden provaz a to rozhodlo! Všichni v týmu plnili přesně svou úlohu. Někdo měl dávat góly, jiní bez reptání dělali černou práci. Nikdo nikomu nezáviděl, což byl rozhodující prvek. Mužstvo prostě klapalo jako hodinky,“ řekl kapitán Ondřej Hruška.

Trenérům se zkrátka podařilo přesně namixovat dokonalou týmovou chemii: První útok převyšoval zbytek úderných formací soupeřů, spolehliví bojovníci ve zbylých dvou pětkách odvedli pozoruhodné kvantum černé práce, bez které by Vsetín tak daleko nedošel. Samostatnou kapitolou byl brankář Martin Štefl, podle čísel nejlépe hodnocený gólman vyřazovací části. „Titul je výsledkem skvělé kolektivní práce. Všichni jsme se podřídili jednomu cíli,“ doplnil Hrabal.

Junioři prokázali také velkou psychickou odolnost, ve všech sériích totiž vyšli jako vítězové ve třetím ošidném zápase. Přitom jak ve čtvrtfinále s Karlovými Vary, tak v boji o titul ztratili první duel. „Stěžejním bodem finálové série byl domácí zápas ve Vsetíně, který podle mě rozhodl. Zejména nám pomohla fantastická podpora diváků,“ pochvaloval si útočník Radim Hruška, který v utkání na Spartě asistoval u obou vsetínských branek.

Několik desítek příznivců Vsetína přicestovalo juniory podpořit i jejich boji na ledě T-Mobile arény. „Dnes to sice nebylo jako ve Vsetíně, ale i tak byli hodně slyšet. Hlavně bylo dobré, že přišli. Chtěl bych jim však strašně poděkovat i za to, v jakém počtu nás přišli podpořit v domácím zápase,“ přidal se k pochvale fanoušků David Květoň.

Junioři si po úspěšné sezóně hodlají titul pořádně užít, ačkoliv některé z nich ještě čekají reprezentační povinnosti. V hodnocení právě skončeného roku si Ondřej Hruška notoval s Davidem Květoněm. „Nic z toho, co jsem zatím ve své kariéře dosáhl, to nepřekonalo.“ A David Květoň, který se může pyšnit pozicí nejproduktivnějšího útočníka vyřazovacích bojů jen nadšeně vydechl: „Vynikající, super. Určitě je to můj největší individuální úspěch. Sezóna mi prostě stoprocentně vyšla.“