Kvalifikační milníky: Vlci poraženi, utkání roku přichází

Radek Bařina • 08.04.2017

První ze tří těžkých kroků na cestě do WSM ligy byl zdolán. Vítěz západní části 2. ligy z Jablonce držel se Vsetínem krok jen v úvodu. Od druhé třetiny Valaši jasně dominovali a Vlky nakonec vyhnali z Lapače výsledkem 5:0. Nyní se však již zraky všech zainteresovaných obracejí k neděli. V dost možná klíčovém souboji o postup do WSM ligy se na Lapači představí Rebelové z Havlíčkova Brodu. Ti Vsetín dokázali v prvním vzájemném zápase zdolat v prodloužení, VHK jim tak rozhodně má co vracet. Co můžeme od utkání roku očekávat, ale i to, jaké důležité momenty přinesl souboj s Jabloncem, rozeberou tradiční milníky.

Klíčový okamžik: gól na 1:0

Vsetín se do zápasu sice rozjížděl pomalu, už v průběhu první třetiny si však začal postupně vytvářet výraznou převahu. S ní ruku v ruce přicházely i šance, trvalo však poměrně dlouho, než se Valachům povedlo otevřít skóre. Na holích hráčů byla patrná nervozita, což se samozřejmě projevilo i v zakončení. Do toho navíc přišla další neproměněná přesilovka pět na tři… Zodpovědnost na sebe nakonec vzal nejzkušenější. Když k němu v závěru první třetiny doskákala přihrávka Kolaříka, bez zaváhání vyslal puk na bránu a zakončil přesně k tyči. Gól Radima Kucharczyka nejenže otevřel skóre, ale také vrátil pohodu na hole vsetínských hráčů. Uklidnění Valaši pak suverénně ovládli zbytek zápasu.

Hvězda: Vojtěch Šilhavý

Titul hvězdy by si tentokrát zasloužili minimálně tři hráči. Spolehlivý gólman Šurý, který byl za bezchybný výkon po právu odměněn nulou, Radim Ostrčil, který odehrál zřejmě svůj nejlepší zápas sezóny (dva krásné pasy, jimiž spoluhráče vyslal do brejků budiž příkladem), třetím do party pak byl Vojtěch Šihavý. Důrazný bojovník sahal po titulu hvězdy zápasu už několikrát a tentokrát se dočkal. Šilhavý se i v pátek prezentoval svým dravým bojovným stylem a snaživý výkon navíc tentokrát okořenil dvěma trefami. Zejména gól na 2:0 byl velmi důležitý, výrazně se totiž podílel na zlomení hostujícího odporu. Šilhavý nebyl daleko ani od hattricku, v několika dobrých příležitostech ale neuspěl. To však nic nemění na tom, že byl největším vsetínským tahounem na cestě za důležitou výhrou.

Smolař: Tomáš Demel

Tomáš Demel prožil velký návrat. Po více než 10 letech ho na Lapači vítal aplaus více než 5000 fanoušků. Populární srdcař pak svým gestem jasně ukázal, že přestože už je dlouho pryč, Vsetín je pro něj nezapomenutelným místem. Svým výkonem na ledě pak  předvedl, že ještě nepatří do starého železa. Spolu gólmanem Stejskalem byl nejlepším hráčem svého celku a jako jeden z mála hostů dokázal občas zahrozit v útočném pásmu. Nakonec ale i on musel zkousnou vysokou porážku. Přesto jsme přesvědčeni, že až porážka přebolí, bude „Démon“ na svůj vsetínský návrat vzpomínat v dobrém.

Zaujalo: "Jak je to s tím podáváním rukou?"

Po skončení zápasu došlo ke kuriózní situaci? Zatímco Vsetínští hráči se loučili se svými fanoušky, hostující hráči stáli opodál, připraveni na podávání rukou. Vsetínští totiž k situaci přistoupili ve stylu play-off, kde se ruce nepodávají, Jablonečtí přesně naopak. Po chvíli si nejblíže stojící Jeník se Šurým všimli čekající hostů, než se jim ale povedlo domluvit se zbytkem spoluhráčů, týmy se málo rozjely do kabin. Nakonec se ale toto nedorozumění vyřešilo jak se sluší a patří a hráči obou celků si navzájem potřásli pravicí. Někteří Jablonečtí se poté ještě chopili mobilu a jali se natáčet bouřící tribuny.

Číslo dne: 1

Vsetín a Jablonec sehráli v pátek vůbec první vzájemné utkání v celé historii. Úspěšněji dopadl tento souboj číslo 1 pro vsetínské hokejisty, Vlci totiž dokázali náporu favorita odolávat pouze jednu třetinu. Minutu před koncem první periody se ale prosadil Radim Kucharczych a jedno branka na 1:0 otevřela cestu k první vsetínské výhře v kvalifikaci.

Zklamalo: Od hostů se čekalo víc

Těžko říct, jak moc se na výkonu Jablonce podepsal nešťastný středeční zápas s Havlíčkovým Brodem. Faktem ale je, že krok dokázali se Vsetínem držet jen krátce. A tak, zatím co s Havlíčkovým Brodem doma prohráli těsně a vzhledem k obrazu hry i celkem nezaslouženě, tentokrát je jejich vysoká prohra naprosto zasloužená. Zda to byla jen shoda nešťastných náhod, nebo odraz jablonecké výkonnosti se ukáže v dalších zápasech, faktem ale je, že od nejlepšího celku západní části druhé ligy se čekalo o něco víc.

Co bude následovat? Dost možná rozhodující bitva

Poslední domácí zápas sezóny! Přímý souboj dvou největších aspirantů na postup do WSM ligy. Může být vůbec většího lákadla. Utkání, které se hraje v neděli od 17:30, naznačí hodně. Oba týmy potřebují zvítězit, k vidění proto bude nelítostná bitva o každý puk. Přijďte podpořit vsetínské hráče v nejdůležitějším zápase sezóny. Kdy jindy, když ne teď!

Postupová matematika: Vítěz bere (skoro) vše

Postupová matematika velí jasně. Tým, který v nedělním utkání zvítězí, bude mít nakročeno do WSM ligy. Havlčkův Brod si dokonce v neděli může zajistit postup, to v případě, že by na Lapači vyhrál za tři body. Na dosah by měl Havlíčkův Brod postup i v případě, že by vyhrál v prodloužení. Pak by mu totiž stačilo doma jakkoliv bodovat s Jabloncem. Naopak, pokud by v prodloužení vyhrál Vsetín, měly by oba týmy srovnanou bilanci a rozhodoval by výsledek posledního zápasu s Jabloncem a dost možná také celkové skóre. V tomto ohledu na tom nejsou Valaši, díky výhře 5:0 nad Vlky, vůbec špatně. Ze všeho nejraději by ale Vsetín bral výhru. V tom případě by mu totiž k jistotě postupu stačil jakýkoliv bod z ledu Jablonce a v případě havlíčkobrodské úterní ztráty se stejným soupeřem by teoreticky mohli Valaši slavit už v úterý. Variant zkrátka zůstává hodně, jedno je ale jisté – vítěz zítřejšího duelu bude mít postup na dosah.

Očekávání: Největší možné drama

Oba celky vstoupily do sezóny s cílem postoupit, oba budou v nedělním utkání pod velkým tlakem. Trochu více asi bude dopadat na Vsetínské, hrající v domácím prostředí. Na druhou stranu, tým VHK ROBE je natolik zkušený a kvalitní, že by se měl s touto situací vypořádat. Tím spíše, že hráči Vsetína dobře vědí, že kvalita je na jejich straně a pokud se jim podaří navázat na páteční výkon, budou mít velkou šanci uspět. Důležité samozřejmě bude pohlídat si produktivní dvojici Endál – Třetina, kteří pravděpodobně i tentokrát stráví na ledě obrovskou porci minut. Věřme, že to vsetínští zvládnou a za bouřlivé podpory svých fanoušků udělají důležitý krok na cestě za splněným snem.