Milníky Play-off: sedmý zápas rozhodne

Radek Bařina • 11.03.2019

Přáli jsme si, aby se v šestém zápase hrál hokej dle litery pravidel. To se nám splnilo. Především díky výbornému výkonu rozhodčích se utkání obešlo bez přehnaných emocí a zákroků z mimohokejového prostředí. Vsetínu to však nebylo nic platné. První třetina mu vůbec nevyšla a ve zbytku zápasu se už jen marně pokošel probít prostějovskou defenzívou a smazat manko. O vítězi série tak bude rozhodovat až poslední možný sedmý zápas. Ten se bude hrát na Lapači v úterý od 17:30 a je jasné, že by na něm žádný vsetínský fanoušek rozhodně neměl chybět!

Klíčový okamžik: využitá přesilovka pět na tři

Domácí vstřelili důležitou úvodní branku. Pak dokonce přidali druhou, Vsetínští ale za nepříznivého stavu dokázali přeřadit na vyšší rychlostní stupeň. Snížili, a nadále pokračovali v dobývání Neužilovy branky. Zdálo se, že je jen otázkou času, kdy přijde vyrovnání. Jenže stačily dva slepené fauly v úvodu třetí třetiny a bylo po euforii. Jestřábi totiž hrají přesilovky výborně, není proto překvapení, že i dlouhou přesilovku pět na tři využili. K návratu vyloučeného Frola přitom chyběly už jen sekundy, když Divíšek doklepl puk za záda bezmocného Šelepněva. Jestřábům po třetí trefě narostla křídla, naopak Vsetín evidentně ztratil elán a víru v obrat. Zbytek zápasu už proto patřil domácímu celku. Ten přidal ještě dvě branky a nakonec dokráčel k jednoznačné výhře 5:1.

Hvězda zápasu: Radek Prokeš

Vyjma gólmana Neužila, který znovu předvedl fantastický výkon, mělo šesté čtvrtfinále ještě jednoho hrdinu. A nutno uznat, že poměrně nečekaného. Útočník čtvrté formace Jestřábů Radek Prokeš vstřelil dvě branky, z toho jedna nese označení vítězná, a navrch přidal asistenci na první gól. Trefu na 2:0 vsítil Prokeš ve vlastním oslabení. V přečíslení dva na jednoho dostal přihrávku přesně na hůl a chladnokrevně pověsil puk nad přesouvajícího se Šelepněva. Gólem na 4:1, který vsítil střelou z bezprostřední blízkosti, pak definitivně zlomil odpor Valachů. Radek Prokeš je tak dnes po zásluze hlavním hrdinou Hanáků.

Smolař: Luboš Rob

Hůl Luboše Roba jakoby od druhého zápasu série osedlala smůla. Vsetínský ostrostřelec se snaží, ostřeluje Neužilovu branku zleva – zprava, kouzlo brankáře Jestřábů však ne a ne zlomit. V pátečním střetnutí zaznamenal devět pokusů, v nedělním šestém čtvrtfinále pálil šestkrát. Neužil však vylapal jeho prudkou ránu z pravého křídla, i zakončení z bezprostřední blízkosti a když už ho Rob v samém závěru druhé třetiny přeci jen překonal, radost mu zkazila siréna ukončující druhou periodu. Aby toho nebylo málo, hořkou chvilku prožil Rob i v první třetině. V zápalu boje vysekl v útočném pásmu hůl z ruky soupeřova hráče, putoval za katr a… Jestřábi přesilovku využili. Věřme, že hvězda základní části v úterý prolomí svou smůlu, Vsetínští by to rozhodně potřebovali.

Zklamalo: přesilovky

Hra v početní výhodě Vsetínu v paly-off zatím vůbec nevychází a na prostějovském ledě to platí dvojnásob. Nejenže Valaši nedokázali využít žádnou ze šesti početních výhod, ale navíc v jedné z nich inkasovali. Ze všech účastníků play-off tak momentálně mají nejnižší přesilovkovou úspěšnost. V základní části přitom Valaši patřili k nejúspěšnějším týmům ve využívání přesilovek, Jestřábi je však mají výtečně přečtené. Velmi dobře zahušťují prostor kolem své branky, stíhají i účinně vyklekávat střílející obránce, takže suma sumárum, Neužil je vlastně skoro bez práce. A to je problém. V dnešním hokeji přesilovky rozhodují a v play-off to platí dvojnásob.

Zaujalo: branka těsně po siréně

Vsetín měl od snížení na 1:2 takřka drtivý tlak. Zjednodušil hru, ostřeloval Neužila, dle oficiálních statistik ho ve druhé třetině přinutil ke 22 zákrokům. Jenže domácí gólman chytal výborně a navíc většinu střel dobře viděl. A když už mu puk vypadl, byla na místě obrana Jestřábů. Přesto to vypadalo, že je jen otázkou času, kdy Vsetín vyrovná. Nakonec se to i povedlo. Jonák našel zpoza branky Roba a ten střelou z mezikruží protrhl střeleckou smůlu… bohužel, tato iluze Vsetínu vydržela je pár vteřin. Robova střela totiž doplachtila cca sekundu po vypršení hrací doby druhé třetiny. Rozhodčí rezolutně rozpažili a vsetínské ruce zamířily zklamaně opět dolů. Je velmi pravděpodobné, že za stavu 2:2 by třetí třetina vypadala úplně jinak. Na kdyby se ovšem nehraje.

Číslo dne: 5

Poprvé v sérii dokázal jeden z celků vsítit v normální hrací době více než tři branky. Povedlo se to Jestřábům, kteří v závěru zápasu dokázali navýšit svůj náskok na 5:1. Jistě, vliv na to měl nejspíš i fakt, že Vsetínští za rozhodnutého stavu malinko polevili, aby šetřili síly na rozhodující duel, nic to ale nemění na tom, že produktivita Jestřábů zápas od zápasu stoupá. Sérii začali s nulou, v dalších zápasech už dokázali v normální hrací době skórovat třikrát, v pátém duelu série překonali Šelepněva čtyřikrát a dosud poslední duel přinesl hned pět jestřábích tref. Navrch se jim začali prosazovat hráči ze všech formací. VHK ROBE tak má před sebou jasný úkol, ukrást prostějovským dravcům jejich apetit a ideálně ho vrátit do stavu prvního zápasu.

Ze statistik: 42,11 % - úspěšnost přesilovek LHK

Osm využitých přesilovek z celkového počtu devatenácti. To dává zdrcující úspěšnost, která se blíží skoro k 50 %. Zkušení hráči Jestřábů přesilovky skutečně umí a i když vzákladní části patřili Valaši k předním týmů při hře oslabení, v play-off zatím dostávají tvrdou lekci. Když se k tomu navíc připočítá fakt, že úspěšnost vsetínských přesilovek je jen 11,54 %, musí být každému jasné, jaké herní činnost utvářejí největší rozdíl mezi oběma týmy.


Následuje: utkání pravdy rozhodne

Čeká nás v úterý na Lapači poslední utkání sezóny? Na Vsetíně rozhodně doufají, že nikoliv. Bude to každopádně bitva na ostří nože, po kterém jednomu z týmů skončí sezóna. Dokáží Jestřábi využít psychické výhody a dobýt Lapač podruhé v řadě. Nebo naopak potvrdí Valaši roli mírného favorita. Klíčové utkání série startuje v úterý v 17:30. U toho nemůžete chybět.

Klíč k úspěchu: trpělivost a přímočarost

Je to prosté. Pokud chtějí Valaši překonat výtečného Neužila, musejí se víc tlačit do brány. Víc střílet. Víc clonit brankáři. Tedy přesně tak, jak se jim po povedlo při jediné vstřelené brance v šestém zápase. Takových situací ale bylo bohužel pramálo. Většina útočných akcí totiž ztroskotala na tom, že se Valaši neustále snažili kombinovat a hledat co nejlepší pozici k zakončení, až jim nakonec nezbylo, než pálit z těžkých pozic a hlavně v situaci, kdy před gólmanem nikdo neclonil. Bez přímočarosti a odvahy jít před branku to v sérii s výtečně bránícím Prostějovem nepůjde a na Vsetíně to moc dobře ví. Zároveň Valaši rozhodně nemohou propadnou bezhlavému útočení. Páteční zápas ukázal, že brejky Jestřábů jsou smrtící. Minimálně v úvodu zápasu to bude chtít hrát trpělivě, bez nezdravého rizika.

Očekávání: vypjatý duel na ostří nože

Těžko očekávat, že Vykoukalovi svěřenci ustoupí od taktiky, se kterou uspěli v posledních dvou duelech. Důrazná obrana předbrankového prostoru, bezchybná poziční hra, sázka na protiútoky a výborné přesilovky. Tak bude s největší pravděpodobností vypadat hra Jestřábů. Ti budou navíc po svém zmrtvýchvstání na koni a na Lapač pojedou v dobrém rozpoložení. Výhry jim navíc dodaly i novou energii do žil. Vsetínští zase mohou čerpat síly a odhodlání z bouřlivého prostředí, které je na Lapači jistě požene. Právě podpora diváků by mohla být klíčová, věřme, že se jí vsetínským hráčům dostane měrou vrchovatou. A samozřejmě, hodně důležité bude, kdo dá první gól. V předchozích zápasech to byli Jestřábi, což hrálo maximálně do not jejich taktice. Pokud by se tentokrát jako první prosadili Vsetínští, hosté by museli přeci jen trochu otevřít hru a to by VHK mělo vyhovovat.

Předzápasové novinky: změní Vsetín gólmana?

U Prostějova je takřka jistota, že do své sestavy zasahovat nebude, nemá k tomu jediný důvod. Na straně VHK je otazníků víc. Trenéři budou dozajista zvažovat, koho poslat do brány. Jestli Šelepněva, který chytá velmi dobře, ale v posledních zápasech ho opustilo brankářské štěstí, nebo Gábu, který čeká na svou šanci. Nabízí se i úprava jednotlivých formací. Trenéři v základní části vyzkoušeli dost variant a je možné, že některou oživí v klíčovém utkání. Záležet bude také na tom, zda do utkání bude moci zasáhnout David Vítek.

Více se dozvíme v úterý od 17:30. Přijďte hokejisty VHK podpořit v rozhodujícím utkání sezóny.