Vstupenky online
  80. narozeniny

Milníky play-off: jestřábí letka vynulována

Radek Bařina • 01.03.2019

Dlouho očekávané finále sezóny přichází. Je tady play-off. Vyřazovací boje o bytí a nebytí. Hned první čtvrtfinálový zápas ukázal, že vsetínské ambice jsou oprávněně vyšší než vloni, ale také to, že v letošním play-off Chance ligy není lehkých soupeřů. Jaký byl první duel série mezi Vsetínem a Prostějovam? Kdy byli největší padouši a hrdinové? I to se dočtete v našich tradičních milnících play-off.

Klíčový okamžik: branka na 1:0

Úvodní trefy zápasů často patří ke klíčovým okamžikům. V prvním čtvrtfinále Chance ligy to platilo dvojnásob, vždyť úvodní branka utkání se později ukázala jako branka vítězná. Postaral se o ni Luboš Rob. Ten vystihl chybnou hostující rozehrávku a tváří v tvář gólmanovi Neužilovi zavěsil puk bekhendem neomylně pod břevno. Vedoucí branka Valachy viditelně uklidnila a ve zbytku zápasu už svůj náskok pouze navyšovali.

Hvězda zápasu: Luboš Rob

Výběr NEJ hráče nebyl vůbec jednoduchý. Skvělý zápas totiž odehrálo mnoho hokejistů. Někteří sice nebyli tolik na očích, jako například obránce Jeřábek, i jeho bezchybný a obětavý výkon ale pomohl zazářit jiným - třeba s přehledem chytajícímu Šelepněvovi. Hvězdou zápasu ale nakonec volíme hráče, který utkání rozhodl svými góly. Luboš Rob si před sérií musel vyslechnout mnohé. Že je z formy. Že není hráč pro play-off.. Mladý Kondor dal hned v první zápase všem pochybovačům pádnou odpověď. Dal dva góly a v závěru ho jen centimetry dělily od hattricku. Na Valašsku teď všichni věří, že si populární žluté tkaničky přenesou formu i do dalších zápasů.

Smolař: Jakub Neužil

Neužil byl dlouho největší oporou Jestřábů. Pustil sice tři góly, přesto si udržel nadstandardní úspěšnost zákroků 92.5 %. Po zápase se ovšem nejvíc mluvilo o situaci ze závěru druhé třetiny. Neužil nejprve fantastickým zákrokem zneškodnil tutovku Kucharczyka, o chvíli později ale dostal gól z kategorie smolných. Luboš Rob pohotově nahodil puk na branku takřka z nulového úhlu a prostějovský gólman, který s drzostí vsetínského útočníka zjevně nepočítal, si puk srazil do sítě. Hosté tak rázem prohrávali 0:2 a jejich šance na úspěch v prvním duelu série výrazně poklesly.

Zklamalo: nedisciplinovanost Jestřábů

Že budou chtít Prostějovští otrávit vsetínské útočníky důraznou hrou a drobným popichováním v mezích zákona bylo jasné již v úvodu. Valaši se ale nenechali rozhodit, což se naopak nedá říct o Jestřábech. Ti často ztráceli nervy a dopláceli na to. Už v první třetině vyfasoval úplně zbytečnou, ale zaslouženou „desítku“ za protesty Řačuk a na konci zápasu hosté zkolabovali úplně. Na jednu stranu je pochopitelné, že chtěli dát za rozhodnutého stavu soupeři najevo, že jsou na sobotní duel řádně nabuzeni, na druhou stranu, Havlíkův krosček na ležícího Pechance a především chování Čápa, který půl minuty kroužil po ledě a mimo hru sekal každého protihráče, který se dostal do dosahu jeho hokejky, už nemělo s fair-play nic společného. Jestřábi tak zápas po právu dohrávali ve třech. Právě disciplína bude nejspíš dovedností, kterou bude chtít trenér Vykoukal před druhým utkáním zlepšit.

Číslo dne: 0

Před sérií se hodně mluvilo o ofenzivní síle mužstev. Spekulovalo se o tom, že bude padat hodně branek, že obrany jsou velkou slabinou... Asi jen málokdo by si tipnul, že jedno z mužstev dokáže uhájit čisté konto. Utkání však naplno ukázalo, že play-off a základní část jsou dvě zcela rozdílné soutěže. Defenzíva VHK fungovala skvěle, a když občas přeci jen zaváhala, byl na místě výborný Šelepněv. V závěru Valachům pomohla i tyč, po šedesáti minutách tak mohli slavit nejen první výhru v sérii, ale i překvapivou, leč naprosto zaslouženou, nulu na kontě inkasovaných branek.

Ze statistik: střely mimo

Zatímco ve střelách na branku dominovali jasně vsetínští, kteří brankáře soupeře zaměstnali skoro dvakrát víc, než hosté Šelepněva, ve střelách mimo tomu bylo naopak. Prostějovští pálili nepřesně 19x zatímco domácí 9x. Zejména v přesilovkách stříleli Jestřábi nebezpečně, muška je však zradila – byť je nutno dodat, že v několika případech jim chybělo jen pár centimetrů. Prostějovští tak do druhého zápasu budou seřizovat mířidla.


Následuje: druhý duel na Lapači

První zápas potvrdil očekávané. Prostějov je velmi silný soupeř plný zkušených hráčů a Vsetínu rozhodně nedá nic zadarmo. První bitvu nakonec Vsetín zvládl, uspěje i v té druhé? Pátečnímu utkání přímo na Lapači přihlíželo více než 4 500 fanoušků a je reálné, že v sobotu by návštěva mohla atakovat pětitisícovou hranici. Bude se radovat vsetínská většina? Nebo beznadějně zaplněný sektor hostujících fanoušků? Druhý duel série startuje v sobotu v 17:30. Buďte u toho.

Klíč k úspěchu: udržet nervy

Zatímco Prostějovu disciplína pokulhávala, Vsetín předvedl pravý opak. Nerozčiloval se po sporných verdiktech rozhodčích, nenechal se vyprovokovat k oplácení, a když už došlo na strkanici, Valaši se nenechali strhnout k nějaké větší výměně názorů a přenechali aktivitu Jestřábům. Důkazem budiž „bitka“ Roba s Husou, kdy si vsetínský útočník dal záležet, aby neudělal nic, za co by mohl vyfasovat vyšší trest. Dá se očekávat, že podobně vypjatý bude i duel číslo dvě, sebeovládání tak bude znovu velmi důležité. Důležité budou také přesilovky. V první duelu se Vsetínu vůbec nedařily - bylo znát, že Jestřábi je mají perfektně nastudované. V tomto ohledu tam mají Vsetínští rozhodně na čem pracovat.

Očekávání: budou hosté odvážnější?

Vsetín bude chtít navázat na povedený první zápas. Minimum chyb, trpělivá hra, skvělá disciplína. To byly hlavní devízy VHK ROBE v prvním utkání a Valaši na nich nebudou chtít nic měnit. Prostějovští se pokusí vypilovat již zmíněnou mušku, disciplínu a možná budou chtít být přeci jen aktivnější. V první polovině pátečního duelu byli až příliš pasivní a mimo přesilové hry se dopředu netlačili. V sobotu to nejspíš budou chtít změnit a hrát aktivněji. Výraznější ofenzivní manévry se však ani tentokrát očekávat nedají.

Předzápasové novinky: beze změn?

Nepředpokládá se, že by jeden či druhý celek měnil osvědčenou sestavu. Asi žádný z hráčů vyloženě nezklamal, přes některé šrámy se oba celky obešly bez zranění a ani změna v brankovišti by ani u jednoho z týmů nedávala situaci smysl. Part číslo dvě tak nejspíš odehrají stejní herci. Bude stejný i výsledek?

×
Dnes v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
HC Slavia Praha