Mistrovství světa po náročné sezoně: Může to cinknout, věří Petra Matějová

Helena Hegeďová • 27.05.2022

V nominaci na mistrovství světa žen do 18 let nechybí vsetínská útočnice Petra Matějová, která uplynulou sezonu odehrála v týmu 9. třídy VHK. „Předchozí nominaci jsem úplně vypustila z hlavy, nemyslela jsem na to a do všeho se snažila jít naplno. Ostatní holky se taky zlepšovaly a konkurence se zvětšovala,“ přiznala. Mistrovství se totiž mělo původně odehrát už v prosinci, nakonec se uskuteční od 6. do 13. června.

Petro, jste v nominaci na mistrovství světa do osmnácti let. Jaké to pro vás je?
Úžasné. Opravdu nemám slov. Rok dřiny se mi vyplatil, makala jsem na sto procent, přidávala jsem si navíc. V duchu jsem věřila, že se tam můžu dostat a že tam šance je, pokud se budu snažit. Povedlo se to. Myslím si, že i ostatní holky, které pojedou, jsou nadšené. Je to sen každé z nás. Zatím mám z reprezentace samé pozitivní zážitky a doufám, že to bude co nejlepší.

Vy už jste byla v kádru na původní termín mistrovství. Neměla jste obavy, že by vám nominace mohla utéct?
Já jsem si říkala, že musím makat dál, protože není samozřejmost, že když jsem se tam dostala jednou, tak se mi to podaří i podruhé. Předchozí nominaci jsem úplně vypustila z hlavy, nemyslela jsem na to a do všeho se snažila jít naplno. Ostatní holky se taky zlepšovaly a konkurence se zvětšovala.

Jak se na turnaj těšíte?
Těším se opravdu hodně. Hlavně je to Amerika, kam se asi v dohledné době jen tak nedostanu (smích). Taky si myslím, že tam budeme mít velmi dobré podmínky. Mají to tam všechno vymakané, atmosféra bude super, ženský hokej se tam hodně rozvíjí. Hraje se v Madisou a Middletonu, což jsou krásná města poblíž Kanady. Doufám, že si to tam užijeme, odmakáme to a snad přivezeme i nějakou medaili, protože si myslím, že na to máme.

Jaký je tedy váš cíl?
Už na Evropském olympijském festivalu jsme ukázaly, že když hrajeme týmově, tak dokážeme porazit opravdu silné soupeře, jako je třeba Švédsko. Já si myslím, že pokud budeme hrát tak, jako jsme hrály ve Finsku – srdcem, bojovností, zúročíme všechny naše tréninky a skvělou fyzičku, budeme bojovat na sto procent a hrát svoji nejlepší hru, tak to klidně může cinknout.

Máte tedy po zisku zlata na Evropském olympijském festivalu větší sebevědomí?
Určitě to pomůže. Hlavně nám mladším holkám, ty starší ve Finsku nebyly, ale také nám gratulovaly a měly z toho radost. Některé holky z reprezentační osmnáctky teď ještě hrály za U16 evropský pohár a taky vyhrály. Sezona byla dlouhá, ale my teď už víme, na čem jsme. Podle mě nám to určitě zvýší sebevědomí a pojedeme na mistrovství světa s ještě větší chutí.

Kdo budou vaše největší soupeřky?
Největšími soupeřkami pro nás budou Finky a Švédky a samozřejmě trochu odskočené Američanky s Kanaďankami, které jsou na lepší úrovni. Nikdo ale není neporazitelný. Pokud bychom se dostaly třeba do semifinále, což doufám, a tam na ně narazily, tak s nimi můžeme hrát a předvést dobrý bojovný výkon. I když to bude velmi těžké.

Jak se na mistrovství připravujete?
Minulý týden jsme od pondělí do soboty měly online tréninky s naší reprezentační kondiční trenérkou. Sice to všechno zasahuje do letní přípravy v klubu, ale tyto tréninky jsou přesně zaměřené na to, v čem naše kondice ještě není úplně nejlepší, a myslím, že se postupně dostáváme do velké formy. Tento týden jsme v pondělí a úterý měli kemp v Třemošné. Šlo hlavně o to, abychom byly na ledě a měly společné tréninky.

Vyhovuje vám online příprava?
Vzhledem k tomu, že jsme měli distanční výuku, tak jsem s tím neměla problém. Samozřejmě v tělocvičně s holkami je trénink lepší, protože se můžeme navzájem povzbudit, když už jedna může méně. Přes online musíme opravdu všechny makat. Míváme zapnuté kamery, ať na nás trenérka vidí a taky nás povzbuzuje a chválí.

Předpokládám, že výhoda je hlavně v tom, že každá můžete být u sebe doma a nemusíte se přemisťovat na jedno místo…
Ano, to určitě. Jde o to, že jsme se v této době nemohly sejít. Kempů už by bylo hodně a ani nebyl čas. Díky online tréninkům se aspoň můžeme vidět a společně si zacvičit.

Jak moc je to všechno náročné? Přece jen v červnu už se obvykle takovéto věci neřeší.
Jedu už od minulého dubna skoro celou sezonu v kuse. Ještě jsem se v podstatě nezastavila a únava tam asi nějaké bude, ale my do toho dáme všechno. V tomhle ohledu je nám jedno, jestli se mistrovství hraje v prosinci, nebo v červnu. Druhá věc je, že se zřejmě vrátíme docela rozbité. Letní příprava s kluky začala v květnu a já jsem s nimi nebyla ještě ani na jednom tréninku. Vrátím se, bude dejme tomu dva tři týdny suchá, dostaneme nějaké volno a pak už bude led. Je to celkem nabité a určitě to bude i velmi náročné, ale ráda bych si to zároveň užila.