Play-off staršího dorostu startuje ve středu! Valaši vyzvou Pardubice

R.Bařina, V.Trávníček, M.Veselý • 09.03.2010

Nemůžete se dočkat play-off? Fandíte Vsetínskému hokeji, ale nedostanete se do Přerova? Chcete vidět skutečně atraktivní zápas? V tom případě byste neměli ve středu od 17:30 chybět na vsetínském Lapači. Duelem s Pardubicemi totiž starší dorostenci VHK Vsetín vstoupí do vyřazovacích bojů. Proti Východočechům je čeká série na dva vítězné zápasy, přičemž doma se Valaši představí pouze jedinkrát, ve středu! Přijďte proto podpořit Jenáčkovy svěřence v bitvě o postup do čtvrtfinále, za jejich výbornou reprezentaci vsetínského hokeje po celou sezónu si to Podešva a spol. rozhodně zaslouží!

Vydařenou základní část mají na svém kontě starší dorostenci VHK Vsetín. Po loňské sezóně, kdy se Valaši krčili ve spodních patrech extraligové tabulky, letos starší dorostenci všem škarohlídům ukázali, že se se vsetínskou hokejovou mládeží stále musí počítat. Nejen, že si letos s velkým náskokem zajistili play-off, navíc svým hokejovým projevem dokázali potěšit oko nejednoho diváka a držet krok dokázali Valaši i s těmi nejlepšími – kupříkladu s vítězem základní části Vítkovicemi mají letos Vsetínští vyrovnanou zápasovou bilanci.

Že zápasy starších dorostenců v tomto ročníku opravdu nabízely kvalitní podívanou, ostatně potvrzovaly i mnohé pozitivní komentáře a ohlasy ze strany fanoušků, kteří se na zápas této mládežnické kategorie přišli, třeba jen ze zvědavosti, podívat. V době, kdy se vsetínskému "Ačku" nedařilo se také mnohdy objevovaly komentáře ve stylu které pravily, že nejlepší a nejhezčí hokej hrají letos Na Lapači právě starší dorostenci. A není divu, útočná rychlá hra s bleskovými přechody středního pásma a s mnoha šancemi, krásné kombinace i chytré branky, to vše bylo v letošní sezóně při zápasech starších dorostenců k vidění.

V konečném účtování základní části obsadili svěřenci kouče Jenáčka 13. místo, přičemž zcela suverénně, s náskokem přibližně patnácti bodů, vyhráli svou skupinu o 13-24 místo. Tomuto seskupení týmů z dolní poloviny pavouka vládli Vsetínští od začátku až do konce a ve 22 zápasech poznali jen v pěti případech hořkost porážky. Zmíněné prohry navíc přišly až v době, kdy měli Vsetínští jisté vítězství ve skupině, což se jednak projevilo na motivaci některých hráčů a jednak to umožnilo trenéru Jenáčkovi šetřit své opory a v několika zápasech nasadit hráče z mladšího dorostu. O dominanci Vsetína hovoří ostatně i některé výsledkové perly. Nadevše ční výprask Litvínovu v nevídaném poměru 15:3, pěkný balíček na cestu z Lapače přibalili Vsetínští také Hradci Králové (8:2), či Ústí nad Labem (8:4).

Právě fakt, že od začátku prosince nenarazili Vsetínští na tým z elitní dvanáctky může být pro Valachy jednou v nevýhod. Papírově slabší celky totiž málokdy donutili Vsetín ke stoprocentnímu nasazení, věřme ale, že na Pardubice budou Valaši dobře připraveni a nenechají se jimi zaskočit.

Pohled do vsetínské šatny

Jedna z mála věcí, která tak Vsetínské může mrzet je skutečnost, že pro nadstavbovou část neprobojovali do skupiny o 1-12 místo. Konfrontace s českou elitou by Valachům jistě slušela, tím spíš, že na probojování se do této skupiny Vsacané rozhodně měli. Doplatili však na několik zbytečně ztracených bodů a především pak na fakt, že v úvodu sezóny postrádali kvalitní brankářskou jedničku. Tento problém trápil Jenáčkovu družinu už druhým rokem po sobě. Zatímco vloni vytrhl Vsetínu trn z paty příchod brankáře Nechvátala, letos Valachům výrazně pomohlo angažování Tomáše Kohna, který na Valašsko přišel na hostování z Nového Jičína, respektive Havířova, kde v úvodu sezóny působil.

Na pozici brankářské dvojky se během sezóny propracoval, věkem ještě mladší dorostenec, Maxmilián Bača. Ten měl hodně práce zejména v závěru nadstavbové části, kdy musel na více než měsíc zastoupit zraněného Kohna. Svými výkony ukázal, že si svou pozici zaslouží a také to, že by z něj mohl vyrůst kvalitní gólman.

Obranné řady starších dorostenců sice citelně zasáhl odchod talentovaného Petera Tršky do Slovanu Bratislava, Jenáčkovým hochům se ovšem mezeru po obránci slovenské reprezentace povedlo velmi dobře zacelit. Faktem ale je, že v nadstavbové části nedokázala většina týmů pevnost defenzívy Valachů pořádně prověřit, až střet se silnými Pardubicemi tudíž ukáže, jak na tom domácí obrana je. Nejproduktivnějším bekem Vsetína a jedním z nejproduktivnějších v celé soutěži byl v základní části Pavel Hurtík, jenž letos také nakoukl do českého reprezentačního výběru. Vedle něj bude trenér Jenáček spoléhat na zkušeného Davida Tyralíka, Michala Žáka, Vítězslava Pelce či kapitána týmu Tomáše Žabčíka. Ten ostatně v posledním zápase základní části potvrdil, že je krom bránění dobře naladěn i na ofenzivní notu, jeho bilance ze zápasu s Havlíčkovým Brodem 1+4 asi nepotřebuje komentáře.

Při rozjímání o útočných hráčích Vsetína nelze v první řadě nezmínit trio Kozák – Podešva – Kajaba. Elitní formace VHK patřila, přes některé výpadky, mezi nejlepší útoky v celé soutěži, Jan Podešva až do konce sezóny bojoval o post neproduktivnějšího hráče soutěže a ani jeho spoluhráči z útoku nezůstávali příliš pozadu a jejich bodový zisk se pohyboval kolem bilance bod na zápas. Z aktuální druhé formace Valachů je momentálně nejvýraznější osobností Jan Káňa. Zlínský odchovanec se zejména v závěru sezóny rozehrál k vynikajícím výkonům a stejně jako Jan Podešva ve formaci první bude i druhý „Jan“ se svými tvůrčími schopnosti hodně důležitou součástí vsetínské cesty za úspěchem. Jedním z hráčů, který by z Káňovy kreativity mohl těžit je rychlonohý David Klimek. Že by mohli být pro obranu Východočechů velkou hrozbou předvedli v již zmiňovaném utkání proti Havlíčkovu Brodu, kdy některé z jejich akcí byly skutečně oku lahodící. Tuto dvojici útočníků by mohl ve formaci doplňovat Josef Daněk, nenápadný, ale velice platný hráč Jenáčkova výběru. Že má útok Vsetína kvalitu ve všech formacích pak budou chtít potvrdit i bojovníci ze třetí řady. Ta by mohla nastoupit kupříkladu s talentovaným mladíkem Ondřejem Slováčkem na centru. Na křídlech by mohl mít rychlonohého Davida Juríka a důrazného bojovníka Martina Ptáčníka.

Na závěr pojednání o sestavě Valachů ještě připomeňme fakt, že Vsetínský útok byl vůbec nejproduktivnějším v celé soutěži, průměr vstřelených branek se pohyboval okolo pěti gólů na zápas. Nutno ovšem podotknout, že tato statistika je také ovlivněna tím, že Valaši se v druhé půlce základní části nesetkávali s nejsilnějšími možnými soupeři. Nic to ale nemění na faktu, že starší dorost Vsetína je útočným celkem a jeho zápasy nabízejí ve velké většině případů velice kvalitní podívanou. Nechme se tedy překvapit, jak se bude ofenzívě Vsetína dařit proti dobré obraně Pardubic.

Osmifinále s Pardubicemi? Pro nás je to výzva, říká kouč Jenáček

Jak se těšíte na osmifinálovou sérii proti Pardubicím?
Klukům jsem poděkoval za základní část a za to, že se nám podařilo postoupit do play-off, které nám loni o pár bodů uteklo. Za dva roky, co je pode mnou, udělal tým hodně práce. Myslím hlavně kluky ročníků 1992, ale i 1993. Udělali jsme spolu kus práce a výsledek je ten, že kluci mají možnost si za odměnu zahrát play off. To i v mládežnických kategoriích znamená svátek hokeje a vyvrcholení sezóny.

A jak jste spokojen s jejím dosavadním průběhem?
Samozřejmě jsme se úplně nevyhnuli výpadkům, kdy jsme zejména ke konci nadstavbové části měli náskok asi dvaceti bodů. Motivace kluků pak zákonitě trošku klesla. Jinak jsme většinu utkání sehráli dobře, některá z nich považuji dokonce za vynikající. Celkově můžeme být se sezónou spokojeni. Do kádru se nám podařilo zapracovat hráče ročníku 1993 plus Ondru Slováčka, který je ročníku 1994.

Vzpomínáte si na loňské duely proti Pardubicím?
Je to paradox. První mistrovský zápas našeho dorosteneckého týmu byl loni právě v Pardubicích. Šlo o náraz do zdi, prohráli jsme 10:2. Soupeř byl tehdy o třídu nebo o dvě někde úplně jinde. Výrazně nás přehrával a v té době jsme z toho byli špatní. Nevím úplně přesně, jak jsou na tom Pardubice teď, ale vím, že naposledy vyhrály ve Vítkovicích nebo v Třinci, což hovoří za vše. Východočeši mají nyní v kádru devět stejných útočníků jako minulý rok, jejich mančaft se v podstatě nezměnil. Pět nebo šest jejich hráčů navíc odehrálo na třicet zápasů juniorské extraligy. Kvalitu mají. Pro nás je výzva zjistit, jaký rozdíl mezi námi a Pardubicemi je nyní. Mně osobně to hodně zajímá.

Co očekáváte od prvního duelu, který je na programu ve středu na Lapači?
Chtěli bychom v této sérii odehrát dobré zápasy a samozřejmě se pokusit doma zvítězit a dostat soupeře pod tlak. Myslím, že domácí zápas je klíčový. Kdyby se nám podařilo zvítězit, musel by nás soupeř porazit dvakrát po sobě. Já osobně se na osmifinále moc těším. Kluci jsou na tom stejně, nabarvili si hlavy a vím, že to prožívají.

Hodně bude záležet na aktuální formě gólmanů, viďte?
Přesně tak. Bude důležité, nakolik obě mužstva podrží gólmani. Náš Tomáš Kohn byl měsíc a půl zraněný, měl vyhozené rameno. Myslím si však, že se dostal zpět do pohody a že bude naší oporou. Až na nějaké šrámy máme tým komplet. Budeme chtít hrát samozřejmě dobře zezadu, ale zároveň s radostí, hrdostí. Dáme do toho srdce. Vím, že spousta lidí zřejmě odcestuje na zápas A-týmu do Přerova, přesto ale věřím, že nás fanoušci přijdou podpořit a že nám pomohou vykročit do play off pravou nohou.

Kapitán Tomáš Žabčík: Pardubice chceme porazit

Kromě trenéra Jenáčka jsme před nadcházejícím play-off extraligy staršího dorostu vyzpovídali i kapitána týmu Tomáše Žabčíka. Stejně jako jeho trenér i on byl s doposud odehranými zápasy spokojen: „Nadstavbovou část bych zhodnotil velice kladně, jsme s ní spokojeni i trenér nás pochválil. Jenom nás mrzí, že nám nevyšel začátek sezony.“ K nepovedenému úvodu sezóny připojil kapitán valašského celku i důvod, proč Vsetínu start do extraligy nevyšel ideálně: „Neměli jsme brankáře a to myslím byla chyba. Kdybychom již od začátku sezóny měli oporu v brance, mohli jsme se dostat mezi první čtyři týmy v naší skupině a nemuseli jsme tak o play – off v nadstavbové části bojovat. Pak přišel Kohn, který spolu s Bačou vytvořil kvalitní brankařskou dvojici a my začali vyhrávat“.

V podobě Pardubic čeká vsetínský tým nelehký protivník a této skutečnosti je si dobře vědom i obránce Valachů: “Pardubice jsou určitě velmi kvalitní soupeř, moc informací o nich ale nemáme, protože jsme s nimi v této sezóně ani jednou nehráli! Jeden z mých spoluhráčů se ale byl podívat na utkání Zlín – Pardubice a podle jeho informací hrají Východočeši útočný hokej a hodně napadají.“ Zeleno – žlutí ale rozhodně neházejí flintu do žita a chuť překvapit favorizovaný celek a postoupit vyzařovala i ze Žabčíka: “Určitě je chceme porazit, strašně se na ten zápas všichni těšíme. V play-off bychom se rádi dostali co nejdál, ale v první řadě musíme postoupit přes Pardubice,“ nastínil vsetínský kapitán plány pro vyřazovací boje. „V play off je třeba aby každý podal 100% výkon. Musíme se na to každý soustředit a nic nepodcenit. Máme kvalitního brankaře Tomáše Kohna, kterému věříme, ale celé to nemůže stát jenom na něm. Je nutné vycházet ze zabezpečené obrany.“ Svá slova v zápětí doplnil žádostí k vsetínským fans: „Byli bychom moc rádi, kdyby nás ve středu přišlo Na Lapač podpořit co nejvíce fanoušků.“

Tomáš Žabčík dále prozradil něco z kuchyně domácího celku a svěřil se i s týmovým rituálem pro klíčovou část letošní sezóny: “V posledních dnech se už samozřejmě všichni soustředíme na play-off, poctivě trénujeme a nacvičujeme různé herní varianty a situace. Máme teď všichni hlavy nabarvené na blond, je to takový náš rituál,“ dodává domácí kapitán.

Jak se vůbec Žabčík dostal k ceněnému dresu s céčkem na prsou? „Kapitánem jsem se stal vlastně nečekaně. Trenér přišel do šatny a řekl tři jména - mě, Honzu Podešvu a Davida Tyralíka. Pak rozdal papírky a každý měl napsat jméno. Dostal jsem nejvíce hlasů tak jsem se stal kapitánem. Pochopitelně jsem za to rád,“ popsal předsezónní situaci v kabině Tomáš Žabčík.

HC Eaton Pardubice 3. místo, 58 bodů, skóre 114:95

Byť Valaši s přehledem vyhráli skupinu o 13. – 24. místo, bylo už dopředu jasné, že při systému se šestnácti, do play-off postupujícími, týmy, je v osmifinále nebude čekat nic lehkého. Dlouhou dobu to vypadalo, že Vsetín narazí na jednoho z dvojice Zlín, Sparta, výborný finiš ale nakonec zajistil třetí příčku a tím i souboj se Vsetínem Pardubicím. A že byl závěr základní části ze strany Východočechů opravu výborný, dokazují nejlépe statistiky. Z posledních devíti utkání Pardubice pouze jedenkrát prohrály (4:1 v Olomouci). Jinak si připisovaly jeden cenný skalp za druhým a zejména celky z moravské části soutěže si s perníkáři příliš rady nevěděly. Jediná Olomouc dokázala v obou vzájemných zápasech Pardubice porazit, zbylé celky z východní části republiky s nimi dokázaly uhrát pouze jeden jediný bod (Třinec za prohru 4:3). Dvakrát východočeši porazili jak Zlín, tak lídra z Vítkovic, což je jednoznačná známka toho, že před Valachy stojí úkol těžký přetěžký.

Krom závěru sezóny se Pardubicím podařil též její úvod, Vyhrály osm utkání v řadě, než našly přemožitele v podobě Liberce. Největší krizi si pak Pardubice odbyly na konci roku, kdy prohrály čtyři zápasy v řadě. Mezi nejpozoruhodnější výsledky perníkářů v základní části patří vítězství 14:4 nad Pískem, či 7:0 nad Karlovými Vary, vůbec nejvyšší prohru si Pardubice připsaly doma proti Českým Budějovicím 1:8.

Co se vstřelených i obdržených branek týče, patří Pardubice do nejlepší čtverky mezi týmy ze skupiny o 1.-12. místo. Branku Pardubic hájí gólman reprezentační šestnáctky Marek Langhamer. Průměr 2,46 gólu na zápas a úspěšnost zákroků 92,42% jej neomylně řadí mezi špičku extraligy staršího dorostu. V pozici brankářské dvojky se představí jeden z dvojice Bernart, Štrof.

Stěžejními postavami perdubické obrany jsou Petr Beneš a Ondřej Starý. Oba beci s kvalitní střelou i přihrávkou patřili k nejproduktivnějším obráncům dorostenecké extraligy, oba si také už zahráli za pardubickou juniorku, Ondřej Starý je navíc poměrně stabilním členem mládežnických reprezentací. Oba jednoznačně dominují mezi zbylými pardubickými beky a tým Vsetína si tak na ně bude muset dát hodně velký pozor. Mezi další stabilní beky staršího dorostu Východočechů patří například Jan Škvor, Roman Žemlička, Marek Voženílek či David Rychlík.

Jestliže v obraně mají Pardubice jedny z nejproduktivnějších beků soutěže, v útoku pak mají hráče vůbec nejproduktivnějšího. David Březina suverénně ovládl individuální statistiky soutěže, když výrazně překročil jak hranici třiceti branek tak i asistencí. Hráč reprezentační sedmnáctky dokonce nasbíral dvakrát více bodů, než jeho nejproduktivnější spoluhráč. Právě souboj dvou z nejproduktivnějších hráčů dorostenecké extraligy Podešvy s Březinou by tudíž měl být jedním z největších lákadel nastávající série. Za fantómem Březinou je zbytek útočníků Pardubic poměrně vyrovnaný. Šťastný, Chlupáč, Vachutka i Jaroslav a Patrik Moučkovi jsou na tom bodově velmi podobně a právě tato pětice by měla nejvýrazněji doplňovat Březinu Ještě dodejme, že trenérem pardubického celku je Luděk Salava.

Vzájemné zápasy

V této sezóně se Vsetín s Pardubicemi ani jednou neutkal, v té loňské se oba celky setkaly dvakrát a v obou případech slavily vítězství Pardubice a Vsetín v těchto duelech inkasoval hrozivých 17 branek. Poslední výhra Valachů nad Východočechy se tak datuje k 2.11.2007, kdy Vsetín doma zvítězil 4:3. V Play-off se Vsetín s Pardubicemi naposledy utkal v sezóně 2005/06, kdy na ně narazil rovněž v osmifinále. Ve vyrovnané sérii Vsetín sice vyhrál v domácím prostředí první zápas v poměru 3:0, v Pardubicích ovšem dvakrát prohrál a po výsledních 2:4 a 1:4 byl vyřazen.

Za Valachy tehdy nastupovali hráči jako Kůdela, Ostrčil, Mičulka či Švaňhal. Vsetín má tedy Pardubicím rozhodně co vracet. A ještě jedna zajímavost. Vsetínskému dorostu se naposledy podařilo postoupit přes první kolo play-off v sezóně 2004/05. Od té doby je pro ně postup ve vyřazovacích bojích zakletý. Doufejme tedy, že současné kvalitní generaci kolem Tyralíka a Podešvy se podaří toto nepříjemné prokletí zlomit.

Co, kdy, kde?

Ještě jednou připomínáme, že první zápas osmifinálové série, hrané na dva vítězné zápasy, mezi Vsetínem a Pardubicemi, startuje již ve středu. Na Lapači se oba celky utkají od 17:30. Druhý a případný třetí zápas se odehrají v Pardubicích. Utkání číslo dvě je na programu v pátek od 18:00, třetí zápas by se hrál o den později od 16:00. Nemíříte-li tedy na zápas seniorského týmu do Přerova, přiďte podpořit starší dorostence v boji o postup do čtvrtfinále. Duel s Pardubicemi slibuje atraktivní a napínavou podívanou a za své výkony během celé sezóny by si mladí vsetínší hráči vaši podporu bezesporu zasloužili.

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Kohn - Fryšara, Žabčík, Pelc, Hurtík, Žák, Tyralík, Báchor, Kovář - Kozák, Podešva, Kajaba - Klimek, Daněk, Káňa, - Ptáčník, Slováček, Jurík - Kitzberger, Kývala.

Pardubice: Langhamer – Havlík, Škvor, Beneš, Starý, Lenoch, Rychlík – Zrůst, Nosek, Půhoný – Tomín, Vlček, Šťastný – Chlupáč, Moučka, Hemský – Březina, Vachutka.