Předkolo play-off začíná: Vsetín přivítá Nový Jičín

Radek Bařina, Kristýna Guricová • 09.03.2009

V s e t í n – Na den přesně po šesti letech se vsetínští hokejoví příznivci dočkají vyvrcholení sezóny ve formě play-off. Ano, nepočítáme-li barážovou sérii s Ústím nad Labem, bude to v úterý poprvé od vyřazení 0:4 na zápasy se Slavii Praha v sezóně 2002/03, kdy Na Lapači budeme moci zažít nepřekonatelnou a neopakovatelnou atmosféru vyřazovacích bojů. Pravda, soupeř v podobě Nového Jičína se svým věhlasem může svému pražskému předchůdci těžko rovnat, to však na jedinečnosti této části sezóny nic neubírá. Naopak, po dlouhých letech půstu bude mít pro Valachy tato série, navíc v malém derby, jistě zvláštní kouzlo. V úterý od 18 hodin by proto Na Lapači neměl nikdo chybět.

Na šestém místě zakončili hokejisté Vsetína základní část východní skupiny 2. ligy. Za toto umístění mohou děkovat především výborným výsledkům z nadstavbové části, v niž prohráli pouhé tři zápasy. Naposled vyšli s prázdnou v zápase posledního kola ve Šternberku, čímž přišli o šanci posunout se na pátou příčku. To však Valachům pravděpodobně vůbec nevadí, neboť výsledky ostatních střetnutí jim pro předkolo play-off přihrály soupeře papírově nejpřijatelnějšího, totiž celek z Nového Jičína. S ním mají Vsetínští ve stávající sezóně 100 % bodovou bilanci, což však na druhou stranu může vést k lehčímu podcenění soupeře.

Ovšem pozor. Výkony vsetínských hráčů v posledních kolech nepatřily většinou k těm nejpřesvědčivějším, naopak Novojičínští svou výhrou v posledním kole na horkém přerovském ledě předvedli, že mohou soupeřit s kýmkoliv.

Stejně jako v celém dosavadním průběhu sezóny, měla by se i v utkáních s Novým Jičínem, opírat vsetínská hra o výkony brankáře Lukáše Plška. Ten v základní části odchytal 45 zápasů, s úspěšností zákroků téměř 91 %. Bez pevné obrany toho však i sebelepší brankář příliš nezmůže, brankové příděly z posledních dvou kol (Přerov 5 branek, Šternberk 7), jsou toho nejlepším důkazem.

Hra obrany, která se v průběhu sezóny řadila k nejzranitelnějším součástem vsetínského kádru, bude patřit mezi alfy a omegy nejen této série. Při sestavování obrany bude mít pravděpodobně trenér Hlobil z čeho vybírat. Mimo pravidelně hrající beky Valachů, mohou vsetínští kouči,využít i služeb zlínské dvojice Matula – Šenkeřík. Tito dva mladíci si v dosud odehraných zápasech v zelenožlutém dresu vedli nadmíru zdatně, dá se tudíž předpokládat, že jejich případná účast bude přínosem.

Z útočných formací se v poslední době dařilo především Štraubově formaci, s Mikešem a Hrňou na křídlech. Velmi dobře jim pak svými bodovými příspěvky sekundovali především uzdravený Pavel Marek a střelecky disponovaný Marek Knebl. Jako o hráči, jehož výkonnost jde ve vyřazovacích bojích strmě vzhůru, se již několik let mluví o Martinu Podešvovi, věřme tedy, že svou pověst potvrdí šikovný vsetínský štírek i letos.

Nový Jičín – historie posledních sezón

Novojičínský hokejový klub patří v posledních letech k tradičním účastníkům play-off. V sezóně 2006/07 vstupovali do vyřazovacích bojů ze sedmého místa a ve čtvrtfinále narazili na ambiciózní celek Techniky Brno. Ta také Severomoravanům vystavila konečnou, když je po výsledcích 6:4, 6:4 a 9:3, porazila 3:0 na zápasy.

V loňském ročníku si tým Nového Jičína vedl o poznání lépe. Svými výkony překvapil již v základní části, ve které skončil, jen díky horším vzájemným zápasům s Hodonínem, druhý a k tomu přidal nejvíce nastřílených branek ze všech týmů 2. ligy - východ. Ve čtvrtfinále si poté Novojičínští s přehledem smlsli na Šternberku, který přejeli 3:0 na zápasy. V semifinále pak zkřížili své hole s přerovskými Zubry. První dva zápasy série jim však těsně unikly a do Přerova tak Nový Jičín putoval za stavu 0:2 na zápasy. V zápase s pořadovým číslem tři se jim sice podařilo odvrátit vyřazení, následující čtvrtý zápas však prohráli na nájezdy (již podruhé v sérii) a místo postupu do finále jim tak zbyly jen oči pro pláč. Přesto byli v Jičíně s právě skončenou sezónou spokojeni.

Nový Jičín – letošní sezóna

Letošní základní část již pro Novojičínské není tolik úspěšná. I přes solidní začátek sezóny, kdy po první části soutěže okupovali 7. příčku, nastal pokles výkonnosti a Nový Jičín se po nepříliš vydařené nadstavbové části, ve které získal pouhých 13 bodů, propadl až na 11. příčku tabulky. V odehraných 46 zápasech nastříleli 144 branek a inkasovali jich 160. Nejvyšší vítězství sezóny si připsali proti Velkému Meziříčí, v poměru 8:0, naopak největší nadílku si přivezli z nevyzpytatelného Šternberka – 0:9.

Při podrobnějším pohledu na stávající formu Novojičíňanů zjistíme, že tato se v posledních kolech zlepšuje. Z předchozích čtyř utkání odcházeli z ledu pouze jednou s prázdnou, když doma podlehli Žďáru nad Sázavou 3:5. Jinak však rozdrtili v již vzpomínaném zápase „Velmez“, vydolovali jeden bod z Prostějova a ve 46. kole dokázali vyhrát na samostatné nájezdy 6:5 v Přerově. Nelze tudíž očekávat, že svou kůži prodají Jičínští zadarmo…

Nový Jičín – opory týmu

Jedničkou v brance Nového Jičína byl po většinu letošní sezóny René Urbánek. V nadstavbové části však tento 190 cm vysoký gólman opustil kádr Severomoravanů a proti Vsetínu byl měl převzít post brankářské jedničky ani ne 19. letý mladík Tomáš Kozák. Ten v základní části odchytal 288 minut s 92% úspěšností zákroků a se solidní průměrem 2,94 obdržené branky na zápas. V obranných řadách rozhodně nelze přehlédnout veterána Václava Slabého (*1967), který s přehledem starého mazáka koordinuje hru svých mladších spoluhráčů. Nejproduktivnějším, podle statistiky +/- také nejlépe bránícím bekem Severomoravanů, je Přemysl Vašut. Ten v odehraných 44 utkáních nasbíral 21 bodů za 5 branek a 16 asistencí a své statistiky vyšperkoval +9 body v hodnocení +/-. Zlým mužem Nového Jičína je pak Bohuslav Hrušovský s úctyhodnými 132 trestnými minutami.

O týmovou produktivitu se pak nejvíce stará trio Macháček – Lhotský – Glabazňa. Petr Macháček nasbíral ve 45 odehraných zápasech 34 bodů (17+17), stejný počet bodů zaznamenal i Luděk Lhotský (13+21) a třetí do party Kamil Glabazňa je nejlepším střelcem týmu s 21 úspěšnými trefami. Svou střeleckou potenci ostatně potvrdil Glabazňa i v dosavadních dvou vzájemných duelech s hráči VHK, kdy v každém ze zápasu vstřelil jeden gól. Velmi dobře se proti Vsetínu dařilo také Martinu Kabeláčovi, který v utkání Na Lapači nasbíral dvě asistence. Obě branky tehdy padly po Kabeláčově vyhraném buly na volného spoluhráče a následné bezprostřední střele a právě na tento signál si Valaši budou muset dát pozor i v nadcházející sérii...

Vzájemná utkání v sezóně 2008/09

HC Nový Jičín - Valašský hokejový klub 3 : 6 (1:3, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 20. Skaloš (Slabý), 32. Glabazna (Toman), 43. Bacul (Lhotský) - 9. Klabačka (Marek), 12. Gajdošík (Klabačka), 13. Tesařík (Štraub), 39. Matula (Staša, Vaněk), 49. Fabián (Zavrtálek), 54. Staša (Tesařík).

Plných šest kol Vsetínu trvalo než se mu ve 2. lize podařilo naplno bodoval. Dočkal se až na ledě Nového Jičína, kde zvítězil přesvědčivě 6:3. Skóre otevřel v 9. minutě Klabačka, poté přidali dvě branky v rychlém sledu Gajdošík s Tesaříkem a ve druhé části přidal další branku Matula. V poslední části Valaši kontrolovali zápas s přispěním dvou branek v podání Fabiána a Staši.

Valašský hokejový klub - HC Nový Jičín 4 : 2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Marek (Gergela), 18. Hrňa (Knebl), 33. Hrňa (Klabačka, Šenkeřík), 45. Jurík (Matula) – 23. Glabazňa (Kabeláč), 34. Zedník (Kabeláč).

I podruhé v sezóně se stal souboj Valachů s Novým Jičínem jedním s milníků základní části. Vsetínští si tehdy nesli do utkání dlouhou sérii neúspěšných výsledků, právě v utkání s Jičínem se jim ji ale podařilo zlomit a po vítězství 4:2 si připsali tenkrát velmi cenné tři body. K nim je nasměroval svou brankou v desáté minutě Pavel Marek, na nějž navázal ještě do konce třetiny Erik Hrňa. Stejný hráč přidal v utkání ještě jednu branku a měl tak největší podíl na konečné výhře.

Rozpis předkola play-off

1. kolo (úterý 10. 03. 2009):
Orlová - Žďár nad Sázavou
Opava - Břeclav
Vsetín - Nový Jičín
Uničov - Přerov
Technika Brno - Šternberk

2. kolo (čtvrtek 12. 03. 2009):
Žďár nad Sázavou - Orlová
Břeclav - Opava
Nový Jičín - Vsetín
Přerov - Uničov
Šternberk - Technika Brno

Případná 3. kola (sobota 14. 03. 2009):
Orlová - Žďár nad Sázavou
Opava - Břeclav
Vsetín - Nový Jičín
Uničov - Přerov
Technika Brno - Šternberk


Jak to vidí kabina

Michal Černý "Soupeře si do vyrazovacích bojů vybírat nemůžeme, to se potom nevyplácí. Myslim si, že když Nový Jičín nepodceníme a bude hrát každý to, co hrát má, tak je musíme porazit. Uděláme pro to všechno."

Jakub Ašer: „Jsem rád, že dostaneme Jičín, ten je pro nás přijatelnější než Břeclav. I z diváckého hlediska je to super. Fanoušci to mají blízko a nemusíme hrát na širokém břeclavském kluzišti."