Vstupenky online

Rádi bychom navázali na předloňskou sezónu, říkají Spitzer s Šafaříkem

Václav Trávníček • 11.08.2010

Bez čtyř dnů to dělá rovných pět měsíců. Přesně taková doba uběhla od posledního zápasu Vsetína v Přerově. Zatímco v březnu bojovali Valaši v Maxi-Tip Areně o postup do semifinále play off, v úterý bylo na programu přípravné utkání. Nastoupili do něj i obránci Michal Šafařík (na fotografii vlevo) se Zbyňkem Spitzerem. Dva vsetínští odchovanci u březnových duelů nebyli, do mateřského klubu se vrátili až v létě. A oba se shodují: „Chceme navázat na první druholigovou sezónu a pokusit se postoupit do vyšší soutěže.“

Vás dva spojuje společná vsetínská minulost a společný současný návrat. Probírali jste ho spolu, nebo jste se do mateřského klubu vrátili nezávisle na sobě?
Šafařík: Vrátili jsme se víceméně nezávisle na sobě. Ale byli jsme se Zbyňkem samozřejmě v kontaktu a mluvili o tom. Probírali jsme, zda to vyjde nebo ne, protože jsme oba byli v různých situacích. Zbynda s Chomutovem, já s Prostějovem.
Spitzer: Michal to řekl i za mne. Myslím si, že jeho situace byla o něco složitější a jsem rád, že se podařilo vrátit mně i jemu.

O vás, Zbyňku, se také zajímal Prostějov, je to tak?
Spitzer: Tamní klub mi nabídl, že mě z Chomutova odkoupí a stanu se jejich hráčem. Ale změnili se tam majitelé a najednou mi nikdo nevolal. Po čtrnácti dnech, kdy jsme byli domluvení, se zjistilo, že mě už nechtějí. Takže jsem uvítal, že můžu hrát zpátky ve Vsetíně. Ubylo mi cestování, kterého jsem si za poslední roky užil dost.

Oba jste ve Vsetíně hráli extraligu, nyní vás čeká třetí nejvyšší soutěž. Jak se s tím sžíváte?
Šafařík: Já s druhou ligou moc zkušeností nemám, takže sžívání je takové komplikované. Přiznám se, že jsem si myslel, že to bude trošku jednodušší. Navíc se tu za pochodu řeší nejen fungování mužstva, ale i klubu. Takže je to trochu komplikovanější, ale já věřím, že to všechno dopadne jak ke spokojenosti hráčů, tak i vedení a diváků.

ZBYNĚK SPITZER se narodil 8. května 1980. Je odchovancem vsetínského hokeje, na Valašsku prošel všemi mládežnickými kategoriemi. V zelenožlutém dresu hrál extraligu, prostor dostal hlavně po exodu hvězd v létě 2001. Spitzer má zkušenosti i s první ligou, ve které poslední roky hrál. Naposledy působil coby hráč Chomutova v severočeské Kadani.

Co je konkrétně komplikovanější?
Šafařík: Nějak bych to zatím nerozebíral. Zatím jsem odehrál teprve dva zápasy a začátky jsou vždycky horší. Už jenom to, že jsme po dlouhé době na ledě… Možná za měsíc bych mohl být konkrétnější, ale zatím ne.

Zbyňku?
Spitzer: Já jsem měl zkušenost dva roky zpátky, kdy jsem se neshodl s trenérem v Kadani. Požádal jsem, abych se mohl vrátit na Moravu. To mi ale nebylo umožněno a skončil jsem v nedalekém Klášterci nad Ohří. Tam jsem odehrál celou sezónu a musím se přiznat, že se mi tam líbilo. Po dlouhé době jsem se bavil hokejem. Ale jak říkal Michal – teď je začátek sezóny a všichni si na zápasy teprve zvykáme. To, co předvádíme na ledě, nemá zatím s hokejem nic moc společného.
Šafařík: Tak nějak to je. Zatím to hokej připomíná jenom v tom, že na sobě máme oblečenou výstroj a plácáme do puku.
Spitzer: Holt jsme čtrnáct dnů na ledě a máme za sebou pět tréninků a tři zápasy. Ostatní kluby začaly třeba minulý nebo tento týden a mají natrénováno skoro to samé co my za čtrnáct dnů. Projevuje se na tom i cestování za ledovou plochou. Prostě jsme stále na začátku a každý se s tím musíme vypořádat. Uvidíme, jak na tom budeme na konci přípravy.

Oba jste na 2.ligu dost vysocí. A když jste například v utkání s Hodonínem přitvrdili, soupeřovi útočníci šli rychle k ledu. Nebudete s tím mít v soutěži problém?
Šafařík: Člověk musí kolikrát ubrat. Je pravda, že ve 2.lize je menších hráčů víc než v extralize nebo 1.lize. Navíc je začátek přípravy a spousta hokejistů nemá ještě koordinaci na bruslích takovou, jako během sezóny. Takže člověk musí trochu přibrzdit, jinak by furt seděl na trestné a oslaboval mančaft.
Spitzer: Já nikdy hrou do těla nevynikal. V Hodoníně mi však přišlo, že nehrajeme hokej, ale že hrajeme jenom do těla. Ale celkem mi to tam sedlo, takže mi to bylo jedno. Oni začali, my se přidali.
Šafařík: Trochu tě poopravím – tam jsem to začal já (směje se).
Spitzer: Nojó, hned v prvním střídání. Krása. (Šafařík dostal hned v 36. vteřině utkání trest 2 + 10 minut za naražení hodonínského Hozy na hrazení – pozn. aut.)

Jak hodnotíte vsetínský kádr?
Šafařík: Tohle bych vůbec nekomentoval. Zatím kluky skoro neznám, vždyť máme za sebou jen pár tréninků a pár zápasů. Zdá se, že mladí kluci jsou velice šikovní, ale musí na sobě pracovat po taktické stránce. To vlastně musí celý náš tým.

MICHAL ŠAFAŘÍK se narodil 24. ledna 1977. Stejně jako Spitzer, je i 105 kilogramů vážící Šafařík vsetínským odchovancem. Šanci dostával už v devadesátých letech, má doma dvě medaile za titul mistra republiky. Od roku 2004 hrál druhou nejvyšší soutěž v Olomouci a Chrudimi, loňskou sezónu dokončil v Prostějově.

Je i nezvládnutá taktika důvodem, proč jste prohospodařili vedení 2:0 a s Přerovem nakonec jen remizovali?
Spitzer: Mrzí nás to. V patnácté minutě třetí třetiny jsme si řekli, že už to dohrajeme. A najednou nějaký nevyhozený puk, soupeř do toho plácnul… a dopadlo to, jak to dopadlo. Rozhodčí sice Přerovu neuznal branku, utkání se tak mohlo vyvíjet jinak, ale závěr zápasu je pro nás každopádně ponaučení do budoucna. Nemá se to stávat. V soutěži si tohle musíme pohlídat, utkání v klidu dohrát, sebrat tři body, sbalit se a odjet domů.
Šafařík: Přesně tak, přestože má Přerov zkušené mužstvo. Ale oni i my dali šťastný gól, nemáme si vzájemně co vyčítat.

Co si slibujete od vsetínského angažmá? Chcete tu takříkajíc dohrát v klidu kariéru, nebo máte ještě nějaké ambice?
Šafařík: Ambice máme. Po loňské sezóně, která pro Vsetín nebyla tak povedená jako ta předchozí, bychom chtěli fanouškům ukázat hokej zase v jiném měřítku. Chtěli bychom navázat na první druholigovou sezónu a přitáhnout na Lapač diváky.

A z osobního hlediska?
Šafařík: Pokusit se postoupit do první ligy.
Spitzer: Co si budeme povídat - první liga zpátky ve Vsetíně, to by byl náš sen.
Šafařík: Tak tak.
Spitzer: Fanoušci by si to určitě zasloužili. A jestli tady chceme dohrát kariéru? Všechno se bude odvíjet od této sezóny. Může se nám povést a pak by člověk mohl dejme tomu v její půlce odejít někam výš. To by pak záleželo na klubu, jestli by byl ochotný nás někam ještě pustit. Zkrátka uvidí se během sezóny, co bude a co nebude.