The show must go on, znělo smuteční síní

Redakce • 21.01.2008

V s e t í n - Je pátek 18.ledna. Na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě se vsetínští junioři připravují k boji o extraligové body s místní Duklou, ve vsetínské smuteční síni za několik málo minut proběhne poslední rozloučení s jejich trenérem Zdislavem Tabarou. Pamětník všech šesti vsetínských titulů zemřel před třemi dny v nedožitých padesáti letech. Na páteční pohřeb mu kromě členů rodiny přišli také hráči a spolupracovníci, se kterými Tabara svoji hráčskou i trenérskou kariéru prožil.

Je pár minut před čtvrtou odpolední. Ve smuteční síni je spolu s Tabarovými nejbližšími příbuznými Jiří Čunek. Pod schodištěm se shromažďují hráči, trenéři, hokejoví funkcionáři, zkrátka všichni, kteří s šestinásobným mistrem republiky trávili chvíle na ledě nebo v jeho bezprostřední blízkosti.

S kyticí vidíme Bobo Stantiena, který přijel ze Žiliny spolu s Martinem Paroulkem. Nechybí ani brněnské duo Barus – Rob. Uprostřed hloučku stojí Ivo Pešat, zatímco bývalá vsetínská jednička Roman Čechmánek ještě něco vyřizuje s Oldřichem Šteflem. Přichází Lexa Jaškin a vzápětí s velikou kyticí i Josef Štraub. Kromě Jana Neliby jsou zde i všichni spolupracovníci, se kterými získal Zdislav Tabara mistrovské tituly. Tedy Horst Valášek, Miroslav Venkrbec a Jiří Režnar. Přijel i zástupce hokejového svazu Zbyněk Kusý, početná je také delegace ze sousedního Zlína.

Po krátké básni v šestnáct hodin zaduní z reproduktorů rockový hymnus The Show Must Go On od Queen, až se po zádech rozběhne mráz. Pro tuto chvíli je to skladba skutečně příznačná. Předseda představenstva vloni ještě extraligového klubu opouští síň a zbytek obřadu stráví na schodišti. Hudba doznívá, přichází chvilka pro smuteční řeč. Její převážnou část si můžete přečíst zde. Do následného ticha se začínají vpíjet kytarové tóny McCartneyho Yesterday. Ano, ještě včera vypadalo všechno jinak…

Je tady další intermezzo v podobě veršů. Poté znovu zaduní hudba a tentokrát mají co dělat aby udrželi slzy i ti, kteří neváhají padat do střel či nemilosrdně přilepit soupeře na mantinel. Vstávajte Vsacané, už je tu čas… Věřme, že tuto hymnu budou mít na mysli všichni, kterým leží osud vsetínského hokeje na srdci.

Rakev se Zdislavem Tabarou pomalu mizí, doprovází ji zpěv Věry Špinarové z legendárního filmu Tenkrát na Západě. Ti, kteří si mají co povědět, spolu ještě diskutují. Oldřich Štefl odjíždí s Romanem Čechmánkem, pomalu se rozcházejí i ostatní. The show must go on. Ze vzdálenosti dvou set kilometrů posílají Tabarovi svěřenci svému bývalému kouči ten nejlepší pozdrav na rozloučenou. Deklasují jihlavskou Duklu v poměru 10:2.