Vsetín udolal Nový Jičín po samostatných nájezdech

Filip Bazala, Jan Tajzler • 21.01.2015

Vsetínští hokejisté po neúspěchu v Karviné potřebovali v Novém Jičíně zvítězit. Zápas začal opatrně na obou stranách. Domácí se díky brance Novotného dostali do vedení, které udrželi až do druhé třetiny, kdy vyrovnal Kolařík. Druhá třetina byla hodně vyostřená, což se projevilo i na vyloučeních. Ve třetí části už Nový Jičín tahal za kratší konec, ale díky skvělému Šrámkovi si zápas vynutil až samostatné nájezdy. Petr Hromada vychytal všechny novojičínské střelce a díky přesné trefě Josefa Daňka se po zápase mohli zaslouženě radovat Valaši.

2. liga - 34.kolo st 21.1.18:00
HK Nový Jičín
2:3sn(1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Novotný (Lehečka), 36. Vašut (Flašar) – 24. Kolařík (Tesařík, Vaněk), 42. Vítek (Kolařík, Vaněk), 65. Daněk. Rozhodčí: Koliba – Jureček, Rychlý. Vyloučení: 6:6, navíc Vítek 10min. vražení, Haloda 10 min. nesportovní chování a Grebenjuk (všichni VSE) 5+OK zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 650. Střely na branku: 24:35. Vyhraná buly: 39:45. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3.
HK Nový Jičín: Šrámek – Gebauer, Mráz, Kabeláč, Žák, Flašar, Hruška J., Prokop, Mikšan, Lehečka, Vašut (C), Novosad, Ižacký, Hanák (A), Vnenk (A), Cabák, Novotný, Uhlár
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Vrba, Nedbálek, Grebenjuk, Haloda, Tichý, Hryciow – Vítek, Vaněk, Kolařík – Slováček, Hrazdira, Ambruz – Štrbík, Daněk, Hruška P. – Zúbek, Ondráček, Podešva – Kývala.

První buly si pro sebe získali Jičínští a počátek dějství tím přenesli do útočného pásma. Záhy se vyloučením Jakuba Hrušky naskytla zelenožlutým první přesilovka, z níž jen pramalá část vypadala nevyrovnaně a Šrámkova klec se do ohrožení příliš nedostala. Další rozehru si Nový Jičín pečlivě hlídal a téměř hned z ní se Pavlu Hanákovi naskytla možnost otestovat Hromadu, který ale neměl problém zablokovat betony.

Brzy se dostali ke slovu i hosté; doslova obklíčili jičínskou svatyni a hned třikrát zkusili pozornost brankáře Šrámka. Netrvalo dlouho, Podešva si vytvořil situaci a nabídl touš z pravého kruhu, jemuž se zakončení nedostalo. Tyto akce zjevně vyburcovaly Martina Kabeláče, který nebezpečně vybruslil před Hromadu. Hostující obránci mu ale zablokovali cestu.

Na vyloučení Ondráčka navazovala ze strany domácích ostrá přesilovka, které se Vsetíňanům podařilo vzdorovat, a Ondráček ihned po nástupu do hry nahodil na Šrámka. Tím se puk dostal do jeho blízkosti, soupeři už se ale přes následný závar nepodařilo dorazit.

Otevření konta utkání na sebe nenechalo dlouho čekat. Domácí se velmi rychle dostali do útočného pásma, Lehečka nastřelil na Hromadu, který vyrazil za cenu pádu a doražení Novotného už nebyl sto zachytit. Aby toho pro hosty nebylo málo, dostal za chvíli David Vítek trest na dvě plus deset minut. Další pokusy Novojičínských už ale Petr Hromada svědomitě vychytal a první perioda tak skončila stavem 0:1.

V úvodu druhé třetiny se Valachům dostalo početní výhody, kterou záhy přetavili ve vyrovnávací branku z hole Jana Kolaříka. Radost na tvářích vsetínských fanoušků nevydržela dlouho. Za chvíli byl vyhlášen dnes už druhý osobní trest, a to pro Marka Halodu. Přesilovku hosté zuby nehty ubránili. Po jejím skončení sice Jan Kolařík unikl většině hracího pole a nabil před Šrámka, avšak doražení se nekonalo a iniciativa domácích ještě narostla. Ižacký dokonce osamoceně nabruslil před Hromadu, vystřelit mu za minutu dvanáct zabránil až Nedbálek.

V další hře v oslabení Valaši dokázali hru osvěžit a dokonce soupeře ohrozit. Slováčka v akci zarazil domácí obránce, jenž ho zpomalil ve výstřelu, Slováček pálil z příliš velkého úhlu a přestřelil. Jenže netrvalo dlouho a přišel další velký trest na vsetínskou lavici. Alexander Grebenjuk byl vyloučen na pět minut plus do konce utkání za zásah do oblasti hlavy a krku. V početní převaze se Novojičínští dostali do tlaku na bránu a ranou od modré propálil kapitán novojičínského celku, Přemysl Vašut. Ke konci třetiny se počty vyrovnaly, menší trest za vražení si odnesl Petr Prokop. Po zvuku sirény tak zbývaly dvě sekundy oslabení vsetínskému týmu a čtvrt druhé minuty týmu jičínskému.

Poslední dvacetiminutovka začala pro Valachy příznivě. Střela Daniela Vaňka byla zachycena Šrámkovou lapačkou, další ránu v podání Davida Vítka už ale brankář neudržel a hosté tím srovnali na 2:2. V tomto okamžiku si byly oba týmy vědomy důležitosti další branky. A málem jsme se jí i dočkali. To Ižacký nahrál před vlastní klec, Nedbálek se puku ujal a novojičínský gólman tak tak zareagoval betony. V posledních deseti minutách se utkání ještě zdramatizovalo; Jan Kolařík se díky sekání soupeře dostal k nájezdu, kdy si ale najel příliš blízko a trefil brankářovo rameno. Další početní výhoda přinesla modro-bíle oděnému týmu jen neproměněné střely a konec v nedohlednu.

Závěr třetí třetiny přinesl vyloučení z obou stran. Nejdříve byl na trestnou lavici vykázán Patrik Flašar, o několik málo vteřin později jej doplnil David Hrazdira. Ve hře čtyř ku čtyřem se prosadil pouze Lehečka, jehož zákrok Petr Hromada vyhodil loktem. Jenže to už časomíra odpočítala celou a bylo jasné, že pokračovat se bude v prodloužení.

Počty střel byly v této desetiminutové pasáži poměrně vyrovnané. Větší část prodloužení se hrála v okolí Hromadovy sítě, přesto si ale Vsetínští obranu pohlídali. Ani jeden tým nedokázal proměnit a tím dal zelenou samostatným nájezdům. V nich jako jediný bodoval Josef Daněk, jež propracoval kotouč mezi pravou tyč a brusli brankáře. Jako druhý Valach byl na led vyslán Radim Tesařík, který vystřelil z velkého úhlu a puk do brány nedostal. Jelikož ale Petr Hromada všechny tři nájezdy soupeře bravurně vychytal, stačila Vsetínu i jedna branka a mohl se radovat ze zaslouženého, alespoň dvoubodového vítězství.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): „Věděli jsme, že nás v Jičíně čeká velmi těžký zápas. U nás hrál Jičín velice dobře a my jsme tady přijeli s pozměněnou taktikou. Hráli jsme více odzadu, jak teď venku chceme hrát. Průběh zápasu pro nás nebyl moc příznivý, ale myslím si, že zhruba od poloviny utkání jsme hráli velice dobře. Pak už jsme byli lepším týmem. Jičín hrozil z protiútoků a přesilových her, ale my jsme měli od půlky zápasu více ze hry. Výborný výkon předvedli oba brankáři, ale my jsme byli o ten gól lepší. Pro nás je to velice důležité, protože se nám venku poslední dva zápasy ve Valmezu a v Karviné nepovedly. Dneska jsme utkání odehráli líp a vydali více sil, Jičín jsme přebruslili. Nájezdy jsou loterie, ale myslím, že si kluci hrábli a my jsme si zasloužili zvítězit.“

Aleš Flašar (HK Nový Jičín): „Dnešní utkání skončilo remízou a já jsem spokojený s jedním bodem, protože Vsetín je velice silný tým. Dvě třetiny jsme možná byli krapet lepší, v třetí třetině nás ale Vsetín přehrával. Dnešní zápas už nejspíš od začátku směřoval k remízovému utkání. Nájezdy jsou loterie a my jsme měli trochu méně štěstí. Je to smůla, ale musíme to prodloužení a ty penalty prorvat. Já jsem s dnešním výkonem svého týmu spokojený. Nemáme se za co stydět a doufám, že se na nás diváci nezlobí, že jsme uhráli pouze ten jeden bod.“