Až v krizi se ukáže síla týmu, míní Petr Hromada

Petr Vychopeň • 06.02.2008

V s e t í n - Přímo husarským kouskem se může chlubit Petr Hromada, šestnáctiletý gólman a stavební kámen všech úspěchů vsetínského dorostu v této sezóně. Kromě osmi minut totiž odchytal všech dvaačtyřicet utkání, a tak není divu, že v téhle disciplíně stojí v dorostenecké extralize na stupínku nejvyšším. Už teď má odchytáno dvakrát více zápasů, než tomu bylo minulý rok. „Mám sice jistotu, že budu chytat, ale cítím velkou zodpovědnost. Tým spoléhá na můj výkon,“ popisuje Petr svou situaci, která byla, potažmo s celou situací Turkovy družiny, tématem našeho rozhovoru.

Petře, po víkendovém dvojkole za sebou máte dva střety (1:4, 1:4 - pozn.), které by se do škatulky podařených určitě zařadit nedaly. Dovedl bys je popsat?
Oba zápasy byly totožné v tom, že jsme dlouho drželi krok, ale v poslední třetině nám soupeř odskočil. V prvním utkání se Zlínem jsme měli špatný start, kdy jsme prohrávali už po šestačtyřiceti vteřinách. I když se nám podařilo vyrovnat, na nic většího jsme se nezmohli. Ve prospěch Beranů vyzněly zejména přesilovky, které měli domácí bravurně nacvičené. Dva hráči vždycky clonili a s tím jsme si nedokázali poradit. Ale pro diváky to byl atraktivní zápas. V sobotním duelu jsme byli do času 39:59 lepším celkem. Pracně jsme si vybojovali vedení, ale v té poslední vteřině jsme inkasovali a to nás zlomilo. Neproměnili jsme spoustu šancí a tak jako se Zlínem jsme vstřelili jen jednu branku. S tím se těžko vyhrává!

Jak bys charakterizoval svou momentální formu, potažmo formu celého týmu?
Jsem zastáncem toho názoru, že forma gólmana vždy kopíruje výkon mužstva. To, že se nám teď nedaří, není žádným tajemstvím. Jsme v podobné situaci, s kterou nedávno soupeřili i junioři.

A co kdybych nadhodil téma: post brankáře ve vsetínském dorostu?
Jsme trochu v komplikované situaci, protože po odchodu Martina Guštafíka měla přijít nová akvizice, avšak přestupní termín už je za námi a kde nic, tu nic. Jezdí tak se mnou Richard Dohnálek z devítek.

Takže máš oproti svému mladšímu a méně zkušenějšímu kolegovi jistotu, že nastoupíš jako jednička? Neschází ti větší konkurence?
Na jedné straně mám jistotu, že budu chytat, ale na druhou stranu cítím velkou zodpovědnost. Tým spoléhá na moje výkony a tomhle ohledu by se to za za konkurenci dalo považovat. Musím být stoprocentně připraven a nesmím zklamat.

Zároveň to ale musí dost svazovat. V případě, že se zraníš, můžeš “potopit” celý tým. Jak se tomu vyvarovat?
Z toho, že jsem už dlouho nebyl zraněný ani nemocný, si trenéři už dělají legraci. Stihl jsem všechny tréninky i zápasy. Je to podobné jako minulý rok, kdy jsem závěr soutěže odchytal sám, i bez náhradního brankáře. Vůbec na to ale nemyslím. Co se má stát, stane se. Zatím to prochází bez větších problémů.

Do příštího pátku (15.02. - pozn.) máte reprezentační přestávku. Trenér Turek prohlásil, že momentální forma ani jednoho ze vsetínských hráčů nestačí na to, aby se proháněl po ledě v národním dresu. Co si o tom myslíš?
Souhlasím, pan trenér Turek má pravdu. Naše výkony šly po Vánocích od desíti k pěti. Máme moc úzký kádr, potkala nás spousta zranění, odešli bratři Vrbové a když už se konečně uzdravil Tomáš Vávra, stihl odehrát pouze 12 minut. Dal branku a potom se mu zranění obnovilo. Martin Kubo zase musí zaskakovat v obraně, protože máme jenom pět beků. Ukázalo se, že je pro nás absence starších hráčů pohromou.

Nakousl jsi odchod Filipa a Lukáše Vrby. Co je pravdy na tom, že mají zaječí úmysly i tví další spoluhráči?
Takové informace nemám, ale je možné, že si někdo nové angažmá hledá.

Kdybys ty osobně dostal nabídku od nějakého klubu, jak bys reagoval?
Určitě bych to zvážil, ale je pro mne hlavní, abych chytal. Pokud budu mít možnost pravidelně nastupovat do zápasů ve vsetínském dresu, není důvod odcházet.

Nedávno jste si zajistili jistotu play off, takže to vypadá, že se nemusíte nijak stresovat...
Ano, postup do vyřazovacích bojů byl před sezónou naším největším cílem. Bohužel ten klid, se kterým bychom měli hrát, v naší hře k vidění není. Určitě potřebujeme ještě pravidelně bodovat. Také kvůli tomu, aby se nám zvýšilo sebevědomí. To je totiž pro zápasy, ve kterých jde o všechno, dost důležité.

Je nějaký mančaft, se kterým by ses ve vyřazovacích zápasech nerad potkal?
Já si myslím, že je to úplně jedno, koho dostaneme. Pokud se celku daří a má potřebné štěstí, dokáže porazit kohokoliv. Nerad bych však narazil na Kladno, které nás vyřadilo minulý rok. Pravidelně se nám proti nim nedaří, což dokazuje i tato sezóna, kdy jsme proti nim udělali jen jeden bod.

Vzkázal bys na závěr něco fanouškům, případně někomu jinému?
Fanouškům určitě. Nastává vrchol sezóny. Ty okamžiky, na které se od léta dřeme, takže bych je chtěl určitě pozvat. Čekají je kvalitní a atraktivní zápasy, takže bych je poprosil, aby přišli v co nejhojnějším počtu. Budeme je potřebovat!