Čechmánek: Nula v derby je něco speciálního

Aleš Koňařík • 11.12.2004

V s e t í n – Byl to krásný dárek, který vsetínští hokejisté předčasně nadělili svým fanouškům. Vítězství nad Zlínem si ale jako obvykle nejvíce vychutnával brankář Roman Čechmánek. „Ať už se hraje u nás nebo ve Zlíně, pokaždé jde o hektické a vyhecované zápasy. Hráči si nic nedarují a nezáleží na postavení v tabulce,“ řekl spokojený vsetínský gólman, na kterého mířilo 28 střel. Za svá záda nepustil jediný pokus obávaného zlínského útoku. Potřetí v historii derby skončilo utkání nejtěsnějším rozdílem 1:0 a zatím pokaždé vstřelil rozdílový gól hráč ve vsetínském dresu.

První letošní zápas s čistým kontem, navíc proti Zlínu. Určitě jste spokojen, že?
„Je to příjemný pocit. Vychytat nulu a zvláště v utkání proti Zlínu samozřejmě hodně potěší. Já jsem však už od konce druhé třetiny věřil v naše vítězství. Na zlínských hráčích bylo vidět, že už mají utkání plné zuby. Připadli mi nějak zatavení, neměli v sobě šťávu a nakonec ani sílu, aby zápas strhli na svou stranu.“

Čím to bylo podle vás způsobeno?
„Už v první třetině jsme se pokusili narušit jejich hru ostrými kontakty, což na ně platí. Zlín přitom sám používá podobné triky, ale když je někdo vytáhne proti nim, mají problém se prosadit. Vsetín má tým schopný hrát silový hokej a dnes jsme díky tomu slavili úspěch. Šancí moc nebylo, zápas byl trochu upracovaný. Bojovalo se o každý metr ledu a bylo třeba se vydat ze všech sil. Tušili jsme, že dnes může rozhodnout maličkost a proto bylo důležité plnit taktické pokyny. Věděli jsme, na co se máme připravit.“

Dá se říct, že stavíte nulu vychytanou proti Zlínu nad ostatní, řekněme, standardní shot-outy?
„Samozřejmě, vždyť je to derby! Ať už se hraje u nás nebo ve Zlíně, pokaždé jde o hektické a vyhecované zápasy. Hráči si nic nedarují a nezáleží na postavení v tabulce. Zvítězit chce každý, dnes se to naštěstí povedlo nám.“

Už ve třetím domácím zápase v řadě padla branka – a opět velmi důležitá – po několika vteřinách třetí třetiny. Čím si to vysvětlujete?
„Asi jde jen o náhodu. Více důležité je to, že si hráči osvojili systém hry, díky kterému teď sbíráme body. Zápas se dá vyhrát v jakékoliv minutě. Podle mě hrajeme úplně jiný hokej, než jaký jsme převáděli na začátku sezóny. Možná fyzicky náročnější, ale zato s výsledky.“

Výsledkem je sedm zápasů bez porážky a několik vítězství nad favority soutěže. Do přestávky ale zbývá sehrát ještě jedno utkání v Liberci.
„Každý zápas je pro nás hodně důležitý. Dnes jsme vyhráli, je to nádhera, ale chtěli bychom uspět i posledním kole před vánoční přestávkou.“

Doufáte, že vám nynější forma vydrží i přes vánoční přestávku?
„Pauza vyhoví všem, navíc potřebujeme na naší hře leccos vypilovat. Zregenerujeme se, odpočineme a už od příštího týdne máme v plánu dvoufázový trénink. Musíme se připravit na zápasy, které jsou naplánovány mezi svátky a po novém roce. Škoda jen, že pár kluků bude chybět kvůli reprezentačním povinnostem.“

Jenže do Vánoc už bude jasno i ohledně začátku nebo zrušení NHL. Po čtvrtečním jednání se totiž pohnuly ledy. Tím myslím návrh na plošné snížení platů o 25%.
„Hráči udělali strašně velký ústupek. Byl jsem hodně překvapený, kam až zástupci odborů zašli. Podle mého se ustoupilo moc. A pokud by majitelé nepřistoupili ani na tuto nabídku, sezóna nezačne.“

Oněch 25 % ve vašem případě dělá, pokud se nepletu, skoro milion dolarů...
„Je to míň (smích), ale nejde jen o můj plat. Dolů s výdělkem půjdou všichni. Další podrobnosti návrhu ale neznám a abych pravdu řekl, je mi jedno, jestli NHL nakonec začne nebo ne. Budu jen rád, když zůstanu na Vsetíně. Tým začal v posledních kolech šlapat a máme pořád šanci postoupit do play-off. Za takové situace by bylo těžké v případě začátku NHL ze Vsetína odcházet.“

Pokud by tedy NHL opravdu začala 15. ledna, dokdy by na Vsetíně zůstali zámořští hráči - včetně vás?
„Zatím se nic nerozhodlo a nemá cenu se bavit o nějakém termínu. Musíme počkat na další kolo jednání.“

Jak strávíte blížící se vánoční svátky?
„Po čtyřech letech si Vánoce vychutnám hezky doma v rodinném kruhu. Na to se opravdu těším.“