Další hokejová lahůdka, Vsetín přijede otestovat Havířov

Jan Tajzler • 31.08.2016

Přípravná fáze vsetínských hokejistů míří do finiše. Ve čtvrtek 1. září se od 18:00 představí dalšímu účastníku WSM Ligy, tentokrát do valašské metropole zavítá AZ Havířov. Valaši už se letos s havířovským Azetem střetli, stalo se tak hned v prvním přípravném utkání zelenožlutých v rámci havířovského turnaje O pohár GM Globus a přesvědčivé vítězství slavil Havířov. Tentokrát se však dá očekávat zcela jiné utkání, oba celky už chtějí pilovat detaily na start svých soutěží, pro Vsetín to bude navíc poslední domácí utkání v přípravě, se svými fanoušky se pak svěřenci trenéra Dopity potkají až při ostrém startu sezony proti Bobrům.

Havířov a Vsetín patří mezi hokejové bašty, oba kluby se mohou pyšnit početnou diváckou kulisou, a také proto bývají střetnutí těchto soupeřů vždy okořeněné skvělou atmosférou, která přerůstá v rivalitu obou fanouškovských táborů. Havířovský Azet opustil 2. ligu před třemi lety, ve vyšší soutěži se dokázal skvěle adaptovat a je pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů druhé nejvyšší soutěže.

Havířov v přípravě válí, podlehl pouze extralize

Slezanům se zatím v přípravě daří velmi dobře, z dosavadních osmi duelů podlehli pouze extraligovým celkům, Vítkovicím hned v prvním utkání až po samostatných nájezdech 2:3. Také utkání s dalším reprezentantem naší nejvyšší soutěže skončilo těsnou porážkou Azetu, to když černobílí podlehli 1:2 Zlínu, se kterým klub úzce spolupracuje. Havířov má pak na kontě tří vítězství z domácího turnaje, kde postupně porazil Vsetín vysoko 7:2, polské celky Owiecim 5:2 a Tychy 3:0. Dařilo se také v konfrontaci se slovenskou nejvyšší soutěží, v Žilině Slezané zvítězili 3:1 a proti Žilině sehrají v domácím prostředí také generálku na start WSM ligy, ještě před tím však svěřenci trenéra Mikeše zavítají na vsetínský Lapač.

Havířovský tým nabízí zajímavá jména, najdeme zde hráče, kteří svou výkonnosti stojí na hraně mezi extraligou a první ligou. Hlavně v útoku Havířov bude spoléhat na zlínskou akvizici Daniela Štumpfa, vedle něj je zde i Antonín Pechanec, ten si v loňské sezoně připsal několik startů za extraligový Třinec a svým výkonem v dresu Ocelářů rozhodně nezklamal. Dalším hráčem na pomezí dvou nejvyšších soutěží je Jan Maruna, ten vloni oblékal podobně jako Štumpf dres zlínského PSG. Mezi největší posily před čtvrtou prvoligovou sezonou Azetu musíme zařadit Daniela Semana, velezkušený obránce by měl být inspirací pro své mladší kolegy z obrany. Opomenout nesmíme ani Jiřího Krisla, kterého si vsetínští fanoušci zcela jistě pamatují z vypjatých bitev ještě ve 2. lize.

Do brankoviště má trenér Mikeš na výběr ze tří mužů, nejzkušenějším je pětatřicetiletý Marek Laco, ke kterému vzhlížejí dva mladící, devatenáctiletý Karel Šimeček a teprve sedmnáctiletý Jiří Matoušek, uvidíme, který z nich se ve čtvrtek postaví do cesty vsetínským hráčům.

Vsetín: Další konfrontace s vysněnou WSM ligou

Ve Vsetíně by byli nejraději, kdyby se s celky jako jsou Přerov či Havířov potkávali pravidelněji. Právě postup do WSM ligy za zmíněnými soupeři je prioritou pro vsetínský klub do nové sezony. Klub se však už nyní snaží co nejvíce přiblížit prvoligovým kolegům. Po příchodu generálního partnera a rekonstrukce stadionu, se objevili také noví hráči, kteří mají chuť a chtějí Vsetínu pomoci do profesionální soutěže. To vše bude v následující sezoně pod taktovkou olympijského vítěze Jiřího Dopity, který bude mít k ruce vsetínského srdcaře Luboše Jenáčka.

Valaši po nevydařeném turnaji v Havířově dokázali udělat radost svým fanouškům v domácím prostředí Lapače. Nejprve přejeli Šumperk 5:0 a poté i polský extraligový celek Jasterzebie. Skvělý hokej se hrál ve Vsetíně také v úterý 30. srpna. Na Lapač zavítal prvoligový Přerov a na přípravu skvělá návštěva (1131 platících diváků) byla svědkem hry ve vysokých obrátkách, která přinesla celkem osm branek. Vsetínští drželi krok s Přerovem až do druhé třetiny, na vedoucí branku Sikory dokázal vsetínský tým rychle zareagovat Finsterlem, ale po zbytek druhé části byl horším týmem a povolil soupeři skórovat hned třikrát z totožné herní situace, jednou to bylo dokonce ve vlastním oslabení, na Lapači řádila především formace Popelka – Kovařík – Goiš. Vsetín však neházel flintu do žita i za stavu 1:4 a tribunám předvedl velkou bojovnost, když v závěrečné třetině snížili Vsacané na rozdíl jediné branky a nutno říci, že přerovské Zubry i přehrávali. Vyrovnání se však nažhavení fanoušci Vsetína nedočkali, definitivní rozhodnutí pak obstaral v 57. minutě Vlastimil Dostálek.

Nyní čeká Vsetín další konfrontace s prvoligovým celkem, Havířov v přípravě potvrzuje skvělou formu a na Lapač si vzhledem k blížícímu se startu WSM ligy jede zvednout sebevědomí. Dá se očekávat, že obě strany už na led pošlou sestavy, ve kterých budou chtít začínat své soutěže, vsetínský fanoušek tak má být určitě na co zvědavý, a proto by neměl na Lapači ve čtvrtek 1. září od 18:00 chybět. V opačném případě můžete využít připravovaný online přenos v režii redakce hc-vsetin.cz.

Sestavy v minulém utkání:

Vsetín: Šurý (Hromada) – Žák, Vrána, Weintritt J., Hryciow, Bílek, Vrba, Janáček, Mojžíš – Finsterle, Čuřík, Kucharczyk – Zúbek, Čech, Kolařík – Pokorný, Šjafotdinov, Vávra – Kajaba, Šilhavý, Hořanský.

Havířov: Laco – Krisl, Lenďák, Petran, Korím, Seman, Nesvadba, Bahounek – Sztefek, Haas, Dvořáček – Meidl, Kotala, Bednář – Pořízek, Pechanec, Štumpf – Orság, Matula, Gřeš.