Vstupenky online

Druhé domácí utkání v řadě: Valaši přivítají Nový Jičín

Jan Tajzler • 27.11.2015

Další domácí utkání sehrají vsetínští hokejisté již tuto sobotu, když od 17:30 přivítají na domácím ledě celek Nového Jičína. Svěřenci trenérů Jenáčka a Hlobila chtějí odčinit středeční porážku 3:5 od Hodonína. Valaši mají s Novým Jičínem letos stoprocentní bilanci, oba předchozí vzájemné zápasy zvládli na výbornou. Budou se radovat i o tom sobotním?

Druhou polovinu základní části zahájí hokejisté Vsetína domácím utkání s Novým Jičínem. Oba celky se potkali hned v 1. kole a všichni byli zvědaví jak si Vsetín poradí se ostrým startem do soutěže. Veškeré obavy však byly zbytečné, Vsetín na Nový Jičín vletěl jako uragán a smetl jej v poměru 5:1. Odveta na severu Moravy už tak jednoznačnou záležitostí nebyla. Nový Jičín je doma velmi nepříjemným týmem a to Vsetínští moc dobře znají, přesto se domácí dvakrát radovali z vedení, ale Vsacané se vždy dokázali dotáhnout, aby ve třetí třetině strhli utkání na svou stranu, modrobílí sice ještě stačili srovnat na 3:3, ale vsetínský Kolařík pár vteřin před vypršením základní hrací doby definitivně rozhodl o třech bodech pro zelenožluté. Nyní míří Nový Jičín na Lapač znovu a po prohraném derby s Kopřivnicí má o motivaci postaráno, ve hře je totiž elitní osmička.

Trápení Nového Jičína nebere konce, výsledky jako na horské dráze

Když se řekne Nový Jičín, vsetínský fanoušek si nejspíš vybaví loňské čtvrtfinále, nepříjemného a důrazného soupeře, trenéra Flašara a možná také vyvážený kádr. Nový Jičín patří mezi celky, které nedávají kůži lacino a před začátkem sezony se s tímto týmem počítalo i výš než je jeho aktuální pozice na osmé příčce. Jenže hokejisté Nového Jičína se trápí. Po první čtvrtině ještě vše vypadalo nadějně, Novému Jičínu se podařilo udělat sérii tří vítězství v řadě, ale už výsledky proti Frýdku-Místku (1:11) či Porubě (3:8) naznačili, že tento tým bude mít problémy s obrannou fází hry. To se potvrdilo ve čtvrtině druhé, celek Nového Jičína nemá až tak velké problémy se střílením branek, jeho bolístká ktví v tom, že vždy minimálně o jednu branku inkasují navíc. Ve druhé části základní soutěže se Nový Jičín chytl až v zápase proti poslední Karviné, kterou doma roznesl 8:3. Poté se Flašarův soubor prezentoval bodovým ziskem na ledě Moravských Budějovic a příslib k lepším zítřkům dalo domácí vítězství nad Porubou 5:2. Jenže žádný impuls k vítězné sérii se nekonal, Novojičínští padli v moravskoslezském derby na ledě Opavy 3:4, v domácím prostředí nedokázal ani bojovný Nový Jičín zastavit Frýdek-Místek a podlehl 4:7.

Chuť si sobotní soupeř Vsetína spravil na ledě Hodonína, ale i toto utkání doprovází fakta, se kterými trenér Flašar spokojen být nemůže, Nový Jičín totiž na jihu Moravy vedl už 4:1, přesto do konce základní hrací doby třikrát inkasoval a vítězství vybojoval až v samostatných nájezdech. Vůbec poslední měření sil odehráli Novojičínští doma proti sousední Kopřivnici, nováčkovi se odveta za první utkání podařila a po porážce 2:4 Nový Jičín padl na osmé místo, které jako poslední zaručuje účast ve vyřazovací části.

Soupiska Nového Jičína určitě budí dojem mužstva, kterému by vyšší patra v tabulce měla náležet. Útok se může opřít o zkušené hráče typu Davida Mikšana, Adama Uhlára či Martina Kabeláče. Produktivitě v Novém Jičíně vévodí Jiří Zdeněk 6+17, v těsném závěsu je Jakub Ižacký 13+9. Mezi obránci se nejlépe adaptoval nově příchozí a ještě vloni hráč Vsetína Marek Haloda jenž zatím posbíral dvanáct bodů za čtyři branky a osm asistencí. V obraně Nového Jičína najdeme dalšího exvsetínského hráče Davida Hoďu 2+4. Fanoušci moc dobře znají Přemysla Vašuta a také důrazného Patrika Flašara, jenž umí podpořit i ofenzívu. 

Vsetínského fanouška by také mohlo zajímat, že Martin Horák, jenž v extraligových dobách působil právě na Lapači, ukončil v utkání s Kopřivnicí kariéru a trenér Flašar se tak už o služby zkušeného zadáka nebude moct opřít. V brankovišti má trenér Flašar na výběr hned čtveřici brankářů, nejvíce prostoru dostává David Iláš s Danielem Chvostkem, oba odchytali devět utkání, ale jejich procentuální úspěšnost nedosahuje ani 85%. Mimo tuto dvojici se v Novém Jičíně pere o post jedničky také Tomáš Kozáka a další z kolekce exvsetínských Tomáš Kohn. Kdo bude chytat proti Vsetínu se nejspíš dozvíme až s nástupem hráčů na ledovou plochu.

Nový Jičín v tabulce okupuje osmou příčku, v předsezonních prognozách se s tímto týme počítalo do vyšších pater tabulky. V Novém Jičíně určitě cítí, že tým má mnohem navíc než doposud předvedl. Právě druhá polovina základní části má Nový Jičín vynést do lepších výchozích pozic před play-off. Nový Jičín však musí sledovat situaci i za sebou, devátá Opava na něj ztrácí pouze bod. Jak si celek trenéra Flašara poradí na Lapači?

Valaši, kam se podělo nedobytné domácí prostředí?

Hokejisté Vsetína mohou být s průběhem první poloviny základní části spokojeni. Ovšem najdou se i rozpaky. Zelenožlutí ztrácí na Frýdek-Místek již propastných patnáct bodů. Jedním z faktorů proč tomu tak je, jsou i výsledky z domácího prostředí. Na Lapači již naplno bodovala brněnská Technika, dva body si odvezla ostravská Poruba, Valaši navíc povolili na svém ledě bodovat i žalostné Karviné. Ve šlágru kola pak třetí třetina rozhodla o jasném vítězství Frýdku-Místku 6:2 a naposledy Lapač vyloupil celek Hodonína. 

Zatímco v loňských sezonách platil Lapač za nedobytnou tvrz a soupeři se třásli ještě před nástupem na led, nyní se vsetínský Lapač zdá jakoby slabinou vsetínského mužstva. Důkazem budiž fakt, že v tabulce domácích zápasů patří zelenožlutým až osmá příčka! Tuto situaci se snažil po utkání s Hodonínem objasnit brankář Petr Hromada: "Tady jde o to, že když hrajete doma, tak chcete hrát, útočit. Hlavně tým, co přijede na Lapač, ví, že máme nějaké postavení v tabulce, že jsou za námi nějaké výsledky a ty týmy si to uvědomují. Ví, že tu sílu máme, ale oni nám to prostě boří a čekají na nějakou chybu. To byl dneska i Hodonín. Oni se nikam netlačili, couvali v pěti a bránili." Pozice druhého místa odpovídá spíše výkonům z venkovních prostředí, zde je Vsetín druhým celkem stejně jako v plnohodnotné tabulce, ovšem ve venkovní bilanci ztrácí na lídra z Frýdku-Místku pouhé tři body.

Dalším vykřičníkem může být také bodování Vsetína proti soupeřům z top 5 soutěže. Vsetín totiž dokázal z první pětice porazit pouze jedinkrát Techniku Brno. Ve všech ostatních případech odešel Jenáčkův soubor vždy jako poražený. Nápadně tak vidíme, že Vsetín všechna své vítězství nasbíral proti soupeřům od šestého místa dolů. Vsetínským hokejistům tak spíše svědčí role favorita, než li šlágry soutěže. V tom posledním Vsetín přivítal Hodonín, opticky měl domácí celek navrch, ale branky padaly především do sítě Petra Hromady: „Co jsem si přemítal ty góly tak bylo vidět, že je tam jeden střelec, co jede na bránu. Nevím, jestli to dělali úmyslně, nebo jim to tam prostě padalo, ale stříleli na betony tak aby se to odrazilo a aby byl odražený puk. Z druhé strany tam byl připravený hráč, který to dojížděl a dorážel do prázdné,“ vyjádřil se k inkasovaným brankám maskovaný muž Vsetína. Pravda, Vsetín se za svůj výkon proti Hodonínu nemusí stydět, dopředu hráli Valaši velmi dobře, hostům výrazně pomohl brankář Zavadil, zamyšlení tak přichází v úvahu při situacích před vlastní brankou, kde vsetínským chyběl patřičný důraz proti hodonínským Drtičům.

Vsetínští se mohou pyšnit vysokou ofenzivní silou, ta je ještě umocněna příchodem Davida Hrazdiry, jenž na svůj první bod po návratu do zelenožlutého zatím čeká. Vsetínští hokejisté odehrají druhé domácí utkání v rámci své třídílné domácí série a je jasné, že by rádi vylepšili domácí bilanci už jen kvůli přízní fanoušků, kteří dokáží ocenit venkovní úspěchy, ale chtěli by je vidět také na domácím ledě. O tom jak to v sobotu dopadne se můžete přesvědčit na vlastní oči, pokud si cestu na vsetínský Lapač najdete, pokud ne, můžete sledovat náš podrobný online přenos z místa dění, utkání začíná v 17:30.

Předpokládané sestavy:

Nový Jičín: Iláš – Zahradníček, Kužílek, Hruška, Hoďa, Haloda, Cabák, Gebauer, Škumát, Kabeláč, Mikšan, Lehečka, Zdeněk, Kovařčík, Málek, Kratochvíl M., Novotný, Uhlár

Vsetín: Hromada – Nedbálek, Hryciow, Tesařík, Řezáč, Žák, Vrba, Štědrý – Zúbek, Vaněk, Hrazdira – Slováček, Dvořák, Kolařík – Abdul, Vávra, Finsterle – Vítek, Ondráček, Hruška – Daněk.

×
Dnes v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
HC Slavia Praha