Miroslav Barus zvažuje návrat na Lapač

Václav Trávníček • 17.08.2012

Rozhodl se, že to ještě zkusí. Když to nepůjde, nic se neděje. Pokud však ano, vrátí se Miroslav Barus po letech na místo činu. Jednačtyřicetiletý útočník, jenž loni ukončil profesionální kariéru, ve Vsetíně hokejově vyrostl, postoupil do nejvyšší soutěže a získal zde dva mistrovské tituly. Teď začne s A-týmem trénovat na ledě a rád by na Lapači hrál i 2.ligu. „Musím ale cítit, že budu pro klub přínosem. Jinak by nemělo cenu se vracet,“ zůstává nohama na zemi.

Kdy jste se rozhodl, že to ve Vsetíně ještě zkusíte?
Především musím nejprve vyzkoušet pár tréninků. S vedením jsme se domlouvali už někdy v květnu. Uvidíme, jestli to půjde, nebo nepůjde. Mluvím jednak o zdravotním stavu a také o chuti do hokeje. Jsem časově dost vytížený a trénuji děti. Je otázka, zda se mi bude ještě po pobytu s dětmi na ledě chtít obléct výstroj a jít hrát.

Co vás tedy vedlo k tomu, že začnete na Lapači opět trénovat?
Určitě to, že ze Vsetína pocházím. Vždycky jsem měl chuť se vrátit a ukončit tam kariéru, což se mi ve vrcholovém hokeji nepodařilo. Teď ta možnost je, navíc Vsetín hledá centra, což je vlastně můj post. Tak uvidíme.

Když jste se loni na Lapači loučil s kariérou, asi jste s nějakým návratem nepočítal, že?
Vůbec ne. Pokud budu hrát, bude to vyloženě pro zábavu a chuť z hokeje. Žádná profesionální kariéra už nehrozí. Právě s tou jsem se na Lapači před rokem loučil.

Barus/
Miroslav Barus
» Narodil se 12. října 1970
» Je odchovancem vsetínského hokeje, na Lapači postupoval do extraligy a získal dva mistrovské tituly
» Nejvyšší soutěž hrál i za České Budějovice, Karlovy Vary nebo Znojmo
» Zázemí má v Brně, kde také žije. Působením v Kometě si pod Petrovem vybudoval velké jméno
» Na jaře 2011 se exhibicí na Lapači rozloučil s profesionální kariérou
» Loňskou sezónu strávil v druholigové Břeclavi
» Profil Miroslava Baruse na eurohockey.com

Máte nějaký termín, do kterého se chcete rozhodnout?
Jestli se do toho chci vrátit, musím potrénovat. Celé léto jsem nic nedělal, protože jsem měl spoustu starostí se svou společností, zabývající se trénováním dětí. Nejprve musím zapracovat na kondici a teprve potom se můžeme bavit, jestli můžu něco přinést. Aspoň měsíc to určitě bude trvat. Rozhodně se nerozhodnu během čtrnácti dní.

Vy jste byl vždy vázaný na Brno. Dokázal byste tohle skloubit s hraním ve Vsetíně?
Existuje jediná možnost. S naší společností jsme se kromě Vyškova a Humpolce domluvili na spolupráci s Brumovem – Bylnicí. Kdybych působil jako trenér v Brumově, mohl bych do Vsetína v pohodě dojíždět. Samozřejmě, že kdybych měl bydlet v Brně, nešlo by, abych na Lapač dojížděl odtud. Počítám s tím, že bych v tomto případě pobýval buď v Brumově, nebo rovnou ve Vsetíně.

Máte nějaké informace o dnešním vsetínském týmu?
Přehled mám z médií, hlavně z internetu. A také od kluků, které občas potkávám. Že bych ale jezdil na zápasy, to ne. S hráči se uvidím až příští týden na tréninku.

A co si myslíte o skupině Východ?
Loni jsem nastoupil původně jako trenér do Břeclavi, hrající skupinu Střed, a vývojem situace jsem se stal hráčem. Kvalita týmů ve východní skupině je ale podle mě úplně jinde. Jsou tam těžší zápasy a kluby do kádrů investují spousty peněz. Myslím, že tahle druholigová skupina je nejsilnější.

V loňské sezóně jste měl v Břeclavi průměr více než jednoho bodu na zápas. Myslíte, že na tuhle formu můžete navázat i ve Vsetíně?
To opravdu netuším, těžko říct. Každá sezóna je jiná. Ale pokud budu hrát, chtěl bych, aby to pokračovalo. Jinak by to pro Vsetín nemělo význam, nerad bych zabíral místo mladším. Rád bych hrál vedle mladých, kteří by vedle mne mohli vyrůst. V tom bych viděl svůj přínos pro vsetínský hokej. Jakmile by to tak nebylo, bylo by zbytečné, abychom já i klub ztráceli čas.

Vnímáte svůj případný návrat i v tom smyslu, že by vaše jméno mohlo přilákat více diváků do ochozů?
Nevím, tímhle si nejsem jistý, protože ve Vsetíně nebydlím. Každopádně kdybychom předváděli kvalitní hokej, hráli na špici a měli nějaké ambice, určitě by to lidi přitáhlo. Vsetín je hokejové město a vždycky tam na hokej chodila spousta lidí. Pokud bude Vsetín hrát dobrý hokej i nadále, bude spousta lidí chodit i do budoucna.

Čtěte dále:

Chci se hlavně bavit hokejem, plánuje Adam Mikšovský

OBRAZEM: Hokejisté ve vsetínské nemocnici darovali krev

Prvního tréninku A-týmu na ledě se zúčastnilo dvaadvacet hráčů

Vsetínští hokejisté mají po soustředění a chystají se na led

Čtyřtýdenní volno skončilo, A-tým poprvé vyjede na led