Musíme být pokornější, říká Neliba

Aleš Koňařík • 08.12.2001

Z l í n – Dostat pět gólů za necelých dvanáct minut hry, to není v běžných extraligových zápasech zrovna obvyklé. Při kombinaci překvapivého zatmění vsetínských hokejistů a střelecké síly Zlína se ovšem nelze ničemu divit. Trenér Neliba nejprve nad důvody kolapsu svého týmu jen nevěřícně kroutil hlavou. „Mužstvu bych nejvíce vyčetl, že po čtvrté brance přestalo bojovat,“ podotkl po chvíli. „Přitom bojovnost a zarputilost by měly být naší silnou stránkou.“

Petr Vampola o výbuchu ve třetí části.

Nebyl nám uznán první gól, prý padl do posunuté branky...
„Je nepochopitelné, aby náš hráč dával gól a zároveň posunul branku. Tento moment ale určitě zápas nijak neovlivnil, dostali jsme se do něj stejně. Jenomže z nějakých důvodů jsme ve třetí třetině zkolabovali.“
Neuvažovali jste, že si po čtvrté brance Zlína vezmete oddechový čas?
„Doufali jsme, že se nám nějakým způsobem podaří dostat se do zápasu. Potom už bylo pozdě, kupili jsme chybu za chybou a dostávali góly. Nakonec už je jedno, jestli prohrajete 5:2 nebo 7:2.“
Nemyslíte, že hráči podlehli po druhé části sebeuspokojení?
„Ke konci druhé třetiny jsme měli o něco navrch a v hráčích byl možná převládl pocit, že utkání otočíme. Říkali jsme jim, ať nastřelují a dojíždějí puky. Strašně mě mrzí, že jsme tuto taktiku nebyli schopni dodržet, Zlín nás pak smetl jako lavina."
Jak budete chyby v tomto zápase rozebírat? Například Hudlerův útok inkasoval čtyři góly. „Musíme to vyřešit jak s celým mužstvem, tak s jednotlivcemi. Je fakt, že Hudlerova řada hraje výborně v útoku, nad jejich obrannou částí se ale musíme zamyslet. Možná, že trochu změníme systém hry této formace.“
Počítáte se změnami už pro zápas se Spartou?
„Příliš mnoho možností nemáme. Uvidíme, jak na tom bude zdravotně Martin Streit.“
Málo střílíme, i mladí kluci chtějí vozit puky až do branky.
„Je to problém. Jsme Češi a pořád se snažíme herní situace vylepšovat. Taková věc se jen těžko odbourává.“
Co porážka s mužstvem udělá v souvislosti se zápasem se Spartou?
„Myslím, že se z této prohry rychle oklepeme. Musíme však hrát to, v čem jsme dobří. To znamená bojovnost a v některých situacích musíme být i pokornější."
Bude v neděli chytat znovu Plšek?
„Budeme to muset ještě zvážit. Myslím si, že ani dnes vyloženě nezklamal. Zkolabovali hráči v poli.“