Pro postup uděláme maximum, hlásí Martin Janáček

Tomáš Kopecký • 09.08.2016

Rodák z Nového Jičína byl u postupu olomouckých Kohoutů do extraligy. Ve druhé nejvyšší soutěži odehrál skoro 300 zápasů, zkušeností má tedy na rozdávání. Přesto je stále v sedmadvaceti letech v nejlepším hokejovém věku. Martin Janáček bude v následující sezóně patřit k základním stavebním pilířům vsetínské defenzivy a jednoznačně hlásí: „Na Vsetín mě zlákaly vysoké ambice a skvělí fanoušci."

Martine, proč jste se rozhodl po roku stráveném v polské lize k přestupu do Vsetína? Proč zrovna Vsetín, v minulosti jste zde nepůsobil, jak jste se k této nabídce dostal?

V polském týmu Jastrzebie mi skončila smlouva, přes léto jsem trénoval sám individuálně a nevěděl jsem, co bude dále, jaké nabídky se naskytnou. V létě mě poté oslovil Radim Tesařík a říkal, že zde skládají dobrý tým s postupovými ambicemi, jestli bych tedy měl zájem o přestup. Po druhém telefonátu jsme si dali schůzku, dořešili podstatné záležitosti a nakonec jsem velmi rád, že můžu být zde.

Byly tedy pro Vás ve hře i další případné alternativy, kam jste mohl v létě přestoupit?

Já jsem opět zvažoval působení v polské lize, docela mi to tam vyhovovalo, ale jak už jsem řekl, rozhodl jsem se jít do klubu, který si vytyčil jasný cíl, chce postoupit a my uděláme vše proto, aby to nakonec vyšlo. Právě vidina těch vysokých ambic klubu a také dobří fanoušci mě zlákali a myslím si, že to bude tady dobré.

Jak by dopadla druhá liga ve srovnání s polskou ligou? V druhé lize už nejste úplný nováček, odehrál jste několik utkání za Valašské Meziříčí a Prostějov.

Je to těžké porovnat. Je to už dlouhá doba, kdy jsem hrál naposledy v této soutěži. Navíc to bylo jen pár zápasů. Nemám vůbec tušení, jaké to bude nyní, protože i do druhé ligy přišli kvalitní hráči jak z první ligy, tak také z extraligy, takže to určitě nějakou dobrou úroveň mít bude. Teprve až po odehrání několika zápasů budu moci srovnávat, ale i polská liga má něco do sebe.

V první lize jste patřil ke stabilním článkům sestavy Olomouce, po postupu do extraligy jste se však v kádru neprosadil. Jak vzpomínáte na toto období?

Na své působení v Olomouci vzpomínám jenom v pozitivech, strávil jsem tam podstatnou část své kariéry. Poté, co se týmu povedlo postoupit do extraligy, tak velké množství hráčů muselo logicky zamířit na hostování nebo střídavé starty do první ligy. Já jsem to nevnímal nijak zle, potřeboval jsem totiž nějakou změnu. Když hrajete dlouhou dobu v jednom týmu, také to není úplně ideální a chce to obměnit.

Jaká bude vaše role v novém týmu? Patříte spíše mezi defenzivně laděné beky, kteří odvádějí na ledě především „černou práci“ a nesbírají mnoho kanadských bodů.

To záleží na trenérech, je teprve začátek přípravy. Uvidíme, jak se celý manšaft poskládá, určitě se ještě bude sestava hodně míchat a bude záležet na tom, jak se celé pětce bude na ledě dařit.

Znáte se z minulých štací s některými hráči v kabině, jaká zatím panuje nálada? Funguje týmová chemie?

Já myslím, že nálada je zatím výborná, jsou tady super kluci, rozumíme si spolu. S některými z nich se samozřejmě znám již z minulosti. V Olomouci jsem hrál s Kuchardou ( pozn. redakce: přezdívka Radima Kucharczyka), Kubou Čuříkem. Pamatuji si také na vzájemné zápasy s Honzou Kolaříkem. Pár kluků znám od vidění, ale postupně se seznamujeme a myslím, že vše bude úplně v pohodě.

Jaký máte pocit z prvních tréninků na ledě po tak dlouhé pauze?

Několikrát jsem si vyzkoušel led už v červenci, takže mi to zas takové potíže nedělalo. Prvních čtrnáct dní se však vždy na ledě zkouší nové věci, takže je to trochu obtížnější, ale každým tréninkem je to vždy lepší a lepší.

Sledoval jste počínání Vsetína v druhé lize v minulých sezónách?

Ano, zajímal jsem se o výsledky Vsetína, dokonce jsem se byl i podívat zde Na Lapači na jedno z finálových utkání proti Frýdku – Místku. Byla zde výborná atmosféra, fantastičtí fanoušci, takže věřím, že to bude v základní části opět podobné a v play-off to ještě vygraduje.

Blíží se první přípravný zápas sezóny, už jste řešil s trenérem, s kým případně nastoupíte v obranné dvojici, nebo je to ještě tajné?

Trenéři to zatím nějak poskládali, vycházíme z toho, jak to vypadalo už při prvním tréninku. Zatím to tak funguje, uvidíme, zda-li se trenéři rozhodnou něco měnit. Teď je ještě přípravná fáze a určitě se budou ještě zkoušet nové varianty.

Poslední otázku jsem chtěl směřovat k novému trenérovi, kterým je všemi omílaná postava Jiřího Dopity. Jak vnímáte jeho tréninky, mají k němu hráči velký respekt? Vyžaduje něco navíc?

Jirka už mě trénoval v minulosti v Olomouci, takže už tak trochu vím, co od něj čekat. Tréninky mají velkou kvalitu, snaží se hráčům hodně dát, dbá na to provedení, což je samozřejmě dobře. Každým tréninkem se zlepšujeme a věřím, že se poctivá práce ukáže i v soutěžních zápasech.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov