Souboj aktuálně nejlepších, taková bude sobota na Lapači

Jan Tajzler • 31.10.2014

Stejně jako tomu bylo v utkání s Přerovem, tak i nyní se na vsetínském Lapači bude hrát o trůn 2.ligy skupiny Východ. Vsetínští o první místo přišli vinou porážky v Novém Jičíně a jejich zaváhání využil pronásledovatel z Poruby. Právě s Ostravany se zelenožlutí utkají v sobotním podvečeru. Pro Vsetín se jedná o poslední domácí utkání před čtyř zápasovým turné po venkovních stadionech. Souboj dvou aktuálně nejlepších celků soutěže vypukne v 17:30 a utkání bude také doprovázet podrobný online přenos.

Vsetínu se letos na Porubu daří, v přípravě dokázali Valaši dvakrát zvítězit a již ve druhém kole se zelenožlutá parta vydala loupit do Ostravy, kde uspěla na výbornou a odvezla si všechny tři body. To bude chtít Poruba zcela jistě zlomit právě v sobotu. Než se tak stalo, měla však navrch Poruba, ostravský celek pod vedením Tomáše Sršně dokázal Vsetín vyřadit z play off ve čtvrtfinálové sérii hrané na jaře roku 2013. V loňské sezoně Vsetín proti Porubě zabodoval až v posledním vzájemném střetnutí, když uhájil domácí prostředí a Porubu sestřelil 5:1.

Zvládne Vsetín i druhé utkání s Porubou?

Rozjetý Vsetín naposledy zamířil do Nového Jičína, zde se zelenožlutý motor zadrhl a svěřenci trenérů Jenáčka s Hlobilem se museli smířit s porážkou 4:6. Oklepat se z porážky a soustředit se na další zápas, to je přece součást sportovního života, jenže po utkání v Novém Jičíně to je pro kabinu Valachů přeci jen o něco složitější. V utkání se totiž vážně zranil Adam Mikšovský, jedna z největších opor svého týmu utrpěla zásah do oblasti obličeje a ihned po utkání byl vsetínský forvard transportován do nemocnice, kde se podrobil operaci. Hráči na Adama myslí a i za něj zcela jistě budou bojovat o návrat na první příčku.

V Novém Jičíně se Vsetínu nepovedl už začátek utkání, neuběhlo ani dvacet vteřin a hosté prohrávali. V první polovině utkání se zdálo, že Vsetínští budou se svým soupeřem držet krok, pak však přišel chaos v defenzívě a Nový Jičín se svými zkušenými hráči zmatku využil ve svůj prospěch, když Vsacanům odskočil až na 4:1. Vsetín už se v zápase nestačil dotáhnout na nižší než dvoubrankové manko. Přesto se našlo pozitivum, v útoku se dařilo dvojici Kolařík – Slováček. Právě mladší z útočné dvojice jde v posledních utkáních nahoru, což potvrdil v zápase dvěma přesnými zásahy. „Získávám sebedůvěru, což je pro hráče strašně důležité. V létě jsem měl zkrácenou letní přípravu, ale čím více hraju, tím se cítím lépe. Hrával jsem za juniorku. V mužích mám spoustu prostoru. Chodím na přesilovky i oslabení. Chtěl bych trenérovi za takovou důvěru poděkovat. Opravdu se cítím zápas od zápasu líp. Kondice jde nahoru a já sám vím, že mám ve svém výkonu ještě hodně velké rezervy,“ dodává svědomitě odchovanec vsetínského hokeje.

Trenéři v Novém Jičíně se sestavou značně míchali, můžeme se tedy pouze dohadovat, v jaké sestavě se vsetínské formace budou prohánět po ledě v sobotu. Management vsetínské kabiny navíc trápí marodka zkušených hráčů, otazník stále visí nad startem Michala Nedbálka a také Petra Hrušky. Spoléhat se tak budou na služby Jana Kolaříka, nejproduktivnějšího muže vsetínského mužstva a také zmiňovaného Ondřeje Slováčka, je však jasné, že v tomto utkání bude třeba bojovnosti celého týmu.

Pomalejší rozjezd, ale Poruba potvrzuje statut favorita soutěže

Poruba je dle mnohých jedním z favoritů na celkové prvenství v soutěži. Aby také ne, kádr je plný zkušených hráčů, kteří mají za sebou starty ve vyšších soutěžích, to vše je doplněno nadějnými a šikovnými hokejisty mladších ročníků. Svěřencům trenéra Smetáka se ale vstup do soutěže nevydařil, právě valašské kluby dokázaly favorita z Poruby zbrzdit, nejprve totiž Ostravané padli ve Val. Meziříčí, aby v domácí premiéře podlehli také Vsetínu. To však bylo na dlouhou dobu poslední zakopnutí šlapajícího týmu. Poruba si následně připsala pět vítězství v řadě a zastavit červeno-bílý válec se podařilo až bojovníkům z Frýdku-Místku, kteří tak trochu překvapivě zvítězili 4:3. Poté se však porubské pušky znovu rozstřílely, za poslední tři zápasy si útočnici z ostravského předměstí rozdělili skvělých 21 branek.

Nejproduktivnější útok celé soutěže táhne velezkušený Luděk Krayzel (6+10), přes deset bodů má také exšumperský Adam Červenka. Pozornost vsetínských obránců si pak zcela jistě zaslouží trio Aleš Kilnar, Martin Bůček a Rostislav Vaněk. Také v obraně má Poruba produktivní hráče, nejvíce se zatím daří Jakubu Peslarovi (2+9), vedle něj je hrozbou také Jiří Šindelář (4+3). Jasnou jedničkou v porubské brance je Radek TIhlář s průměrem 2,39 branky na zápas. Je tedy jasné, že Vsetín si nemůže dovolit takové chyby v defenzívě, jako tomu bylo v Novém Jičíně.

Kdo se stane vládcem východu po sobotním boji? Dokáže se Vsetín vrátit na první příčku, nebo Poruba upevní své vydobyté postavení a odveze si z Lapače vítězství, odpověď dostaneme v sobotu. Utkání začíná na vsetínském Lapači v 17:30 a v případě vaší neúčasti vám nabízíme podrobný online přenos.

Sestavy v minulém kole:

VHK Vsetín: Plšek – Hurtík, Hryciow, Báchor, Tichý, Haloda, Zuzaník, Štědrý, Kubo, Vaněk, Ambruz, Kolařík, Hrazdira, Slováček, Zúbek, Podešva, Vítek, Štrbík, Daněk, Kývala, Mikšovský.

RT Torax Poruba: Tihlář – Šindelář, Vajda, Puškár, Javín, Slavík, Peslar – Vaněk, Krayzel, Sedlář – Červenka, Vrána, Buček – Chaloupka, Zachar, Hulva