Takový zápas nečekal. Spíše to připomínalo žákovský hokej, říká Vašenka

Helena Hegeďová • 30.09.2019

„V Havířově jsme jim nabídli dvě tutovky hned ze začátku a od toho se odvíjel celý zápas,“ vrací se osmnáctiletý útočník Jan Vašenka k pátečnímu utkání juniorů v Havířově. Doma proti Porubě to totiž bylo přesně naopak. „Měli jsme výborný vstup do utkání, dali jsme dva rychlé góly, s tím jsme spokojení. Nevím, jestli nás soupeř ze začátku podcenil, ale nepřistoupil k tomu, tak jak měl,“ popisuje autor dvou branek klíčový moment v zápase. Právě díky první třetině totiž Valaši nakonec porazili Porubu vysoko 8:2.

Honzo, jak jste spokojeni s výkonem proti Porubě?
Lámalo se to hned ze začátku zápasu. Měli jsme výborný vstup do utkání, dali jsme dva rychlé góly, s tím jsme spokojení. Nevím, jestli nás soupeř ze začátku podcenil, ale nepřistoupil k tomu, tak jak měl. Potom začal trochu hrát, trochu kousat, nicméně my jsme to vždycky dokázali zlomit na svou stranu. Dali jsme další dva góly, čímž si myslím, že jsme je úplně zlomili, a už to šlo víceméně samo. Myslím si, že se nám hodně odevzdali. Byli tam dejme tomu dva tři hráči, kteří ještě pořád chtěli, ale jinak to byl z jejich strany odevzdaný výkon.

Očekával jste od soupeře takovou hru?
Určitě ne. Já osobně jsem si myslel, že to bude úplně jiný zápas a budou hrát úplně jinak. Hlavně, co se týče fyzické stránky. Mají tam hodně vysokých beků, nicméně si myslím, že úplně nevyužili svých parametrů tak, jak by mohli.

Vy jste naopak využili všechno k tomu, abyste skórovali…
Důležité byly hlavně ty první dva góly, které nám padly opravdu z prvních dvou šancí, co jsme měli. Určitě jsme potom mohli dát těch gólů víc, ale jsme rádi, že nám to tam spadlo "aspoň" tahle, a máme tři body.

Vy jste byl u obou branek, které zmiňujete. Nejen v těchto šancích jste byl s Tadeášem Pospíšilem, co říkáte na spolupráci s ním?
Je to taková trochu rošáda v těch lajnách, víceméně není zápas, který bychom hráli ve stejných lajnách. Toho času na sehrání nebylo moc. U té první branky jsem to dostal výborně od beků do druhé vlny. Zavezl jsem to do pásma a tam se právě Tadeáš Pospíšil s Vojtou Vránou překřížili, donutili beka odskočit a jít po mně. Já jsem mu to tam jenom prohodil a on to prostřelil. Druhý gól, tak tam jsem to dostal od Pospece (Tadeáše Pospíšila) od mantinelu výborně na střed do rychlosti. Obránce nestíhal, tak jsem si to pod gólmanem hodil do strany a srazil si to mezi nohy.

Je pro vás složitější dostat se do zápasu, když se tak často mění lajny?
Určitě ano, ne vždy si to totiž sedne. Je to složité, protože máme v týmu hodně úrazů. Hodně kluků se zranilo i teď v pátečním zápase v Havířově. Nedohrál Holbič (Adam Holba) ani Erik Siner, takže je to opravdu jak kdy. Někdy si to sedne, někdy ne.

Po celou dobu zápasu jste nad Porubou drželi vysoké vedení, neměli jste tendence zvolnit?
Určitě, pořád jsme se na střídačce museli hecovat, ať nepolevíme a nevrátíme je zpátky do hry. Nicméně si myslím, že tam ze strany soupeře nebyla vůle něco udělat, když jsme něco podcenili. Přece jenom to od nich bylo po celou dobu takové, že nás nepřehrávali a ničím nepřekvapili. Zvládli jsme to dobře.

V zápase se moc nevylučovalo, čím to podle vás bylo?
Jak říkám, zápas se zlomil velmi brzy, tím pádem byl spíš profesorský. Šla tam spousta nahrávek, žádné individuální akce. Nikdo neměl potřebu nikde faulovat, nehrálo se do těla, spíše to připomínalo žákovský hokej.

Příští víkend vás čeká jen jeden zápas, a to v Brně. Co od něj očekáváte?
Znovu to nesmíme podcenit. Musíme do toho nastoupit stejně jako proti Porubě. S těmito soupeři je to těžké, ať je to Šumperk, Poruba nebo teď Brno. S žádným s těchto týmů jsme minulou sezónu nehráli, nevíme, jak jsou na tom a co hrají. Je to taková velká neznámá, a proto si myslím, že je důležité, abychom na začátku nic nevypustili. Právě ten začátek musíme chytit a nesmíme je nechat dostat se do zápasu. Přesně tak, jak jsme to udělali proti Porubě.

Když soupeře neznáte, berete v potaz třeba aktuální výsledky?
Já se přiznám, že to vůbec nesleduju. Myslím si, že v téhle skupině je to více o nás než o soupeři. Rozhoduje o tom to, jak do toho vstoupíme, nebo nevstoupíme. Viz ten zápas v Havířově, kdy jsme jim nabídli dvě tutovky hned ze začátku a od toho se odvíjel celý zápas.

Zmínil jste páteční zápas s Havířovem, co se tam přesně nepovedlo?
Tam jsme hned ze začátku první třetiny udělali dva průsery v obraně a oni to okamžitě potrestali. Zničehonic jsme se dostali do dvoubrankové ztráty a táhlo se to s námi celý zápas. Pak jsme se to snažili dotáhnout, ale Havířov hrál výborně dozadu a už to bylo těžké.