Trenér Kopřiva: Zvítězíme!

Václav Trávníček • 26.03.2006

V s e t í n – Loni přivedl juniory k titulu mistrů republiky, letos Břetislav Kopřiva zachraňuje vsetínský A – tým před pádem do první ligy. Jeho svěřenci se dnes v 17 hodin utkají v prvním barážovém souboji s vyzyvatelem z nižší soutěže – celkem Ústeckých Lvů. Severočeši letos přizpůsobili postupu do extraligy všechno: peníze, strategii, politiku klubu. Před sezónou mohutně posilovali a byli tak pro Vsetín takřka předem jasným protivníkem. „Předpokládám, že série bude vyrovnaná. Můžeme čekat boj s obrovským nasazením na obou stranách,“ říká Kopřiva. „Ale mám–li být upřímný, zvítězí Vsetín!“

Podle Kopřivy těží vsetínský tým z toho, že už dlouho dopředu měl účast v baráži jistou. Hráči se tak se svým postavením stačili vypořádat a připravit na prolínací boje. Ovšem všechno neprobíhalo podle koučových představ. „Je velká škoda, že se nám nepovedlo doplnit tým tak, jak jsme si přáli. Navíc jsme se potýkali s finančními problémy, takže nám byly jednu dobu pozastaveny přestupy. Když pak byly povoleny, někteří potřební hráči nám unikli. Nevyšlo to ani s kvalitními hokejisty z Ruska,“ říká Kopřiva. Jeho tým přes objektivní problémy podával mnohdy nadstandardní výkony a rozhodně neupadl do letargie. „Nehráli jsme jako v minulosti Jihlava nebo Havířov. Když se podíváte na mužstva, která postoupila do semifinále, tak s každým jsme dokázali bodovat,“ připomíná vsetínský trenér.

Celek šestinásobného mistra se v herní pohodě udržoval přípravnými zápasy. Stačil sehrát dvě utkání a obě vyhrál. Slovenský Martin porazil obratem v poslední třetině 2:1 a ostravskou Sarezu, která letos skončila na devátém, tedy prvním nepostupovém místě v 1. ČP lize, rozstřílel 11:3. „Výsledek byl dán tím, proti jakému soupeři jsme hráli,“ brzdí přehnaný optimismus Kopřiva. „Ale pravdou je, že jsme měli daleko lepší pohyb na ledě a nevyšli jsme ze hry. Přípravná utkání nám pomohla,“ dodává.

Společně s asistentem Vlachem a sportovním manažerem Jaškinem monitoroval vsetínský lodivod průběžně hru Severočechů. Osobně navštívil nejméně pět zápasů barážového vyzyvatele. „Stylem hry mě Ústečtí nepřekvapili. Vše mají postaveno na obraně, tedy na kvalitním brankáři a robustních obráncích. Do velkého útočení se nepouštějí. Na našem úzkém kluzišti budou bránit ještě urputněji a přeplní střední pásmo. Ale jakmile inkasují, obranná hra se jim rozpadne. To se jim stalo v prvním finálovém zápase s Mladou Boleslaví i několikrát v základní části,“ shrnul své dojmy ze soupeře Kopřiva. Co bude tedy na Ústecké Draky platit? „Musíme hrát trpělivě a nenechat se přečíslovat. Všechna utkání, která jsme vyhráli, byla o tom, že jsme hráli dobře zezadu. Dnešní hokej bez bruslení obrany hrát nelze a tím samozřejmě nemyslím jenom obránce. Máme navíc i kvalitního brankáře na úrovni Málka. A i ten má slabší dny, v dresu Plzně tady inkasoval rychle čtyři góly. Trošku jsme také změnili styl hry, budeme hrát se třemi hráči vzadu. Soupeř hraje dokonce se čtyřmi. Bude to přetahovaná.“

Před rozhodčími obávaný impulsivní kouč bude též spoléhat na věrné diváky. „Přestože jsme hráli celou soutěž dole, návštěvy nebyly o mnoho nižší, než v jiných městech. Podle zájmu tady bude na baráž určitě plno. Na druhou stranu se nesmíme nechat diváky unést, musíme myslet na obranu. Nelze hrát v euforii a nechat se zbláznit. Diváci však budou důležitým prvkem celé série a já doufám, že nám pomohou extraligu ve Vsetíně udržet!“