Rozpis letní přípravy pro mládež (aktualizováno 5.6.) | POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 242 (22.6.)

Vsetín uctí památku Zdislava Tabary a pokusí se porazit Třebíč

Jan Tajzler, Filip Bazala • 11.01.2018

Hokejisté Vsetína se vrátili z Benátek nad Jizerou se ziskem šesti bodů, když v obou utkání byli stoprocentní. Nyní na Vsetín čeká další výzva v boji o elitní osmičku, na Lapač si totiž cestu najde celek Horácké Slavie Třebíč, který momentálně drží 7. místo v tabulce WSM Ligy. Valaši mají Bílým hvězdám rozhodně co vracet, v letošní sezoně Třebíč ještě neporazili, navíc ji vstřelili pouze jedinou branku. V rámci 39. kola WSM Ligy zároveň vsetínský klub uctí památku legendárního trenéra Zdislava Tabary, při této příležitosti nastoupí hráči Vsetína ve speciální sadě dresů. Boj mezi Vsetínem a Třebíčí vypukne na Lapači v sobotu v 17:30.

Pocta Zdislavu Tabarovi

Zdislav Tabara zahájil svou hokejovou kariéru v sousedním Zlíně, odkud jeho hokejové kroky vedly do Dukly Příbram, kde si odkroutil povinnou vojenskou službu. Přes Třinec se pak Tabara dostal do Vsetína, kde v roce 1992 ukončil aktivní hokejovou kariéru. Sotva však skončil s hokejem, nastoupil na vsetínskou střídačku, kde dělal asistenta uznávanému Horstu Valáškovi. Trenérský tandem Valášek - Tabara pak dovedl Vsetín do extraligy, kde se hned v nováčkovské sezoně radoval ze zisku prvního mistrovského titulu, což je dodnes unikátní věc, neboť nikdy před tím ani potom se nováčkovi nepodařilo elitní soutěž vyhrát. Společně s Valáškem se Tabara radoval z titulu i v roce 1996, v dalších sezonách už Tabara povýšil do funkce hlavního trenéra a se Vsetínem zvedl nad hlavu další čtyři poháry pro mistra České republiky. Naposledy se tak stalo v roce 2001. 

Společně s Tabarou mají kompletní sbírku vsetínských titulů také dva hráči - Roman Stantien a Alexej Jaškin. V sezoně 2000/2001 byl vyhlášen nejlepším trenérem české extraligy. Ve Vsetíně působil i v těžkých dobách ekonomických problémů, pod jeho taktovkou nastupovali třeba současní hráči A-týmu - Radim Kucharczyk a Tomáš Frolo. Vzpomínky na mistrovské léta mají v sobě také oba současní trenéři Jiří Dopita i Luboš Jenáček, jenž byl po Tabarově boku až do jeho posledních trenérských okamžiků v sezoně 2007/2008, kdy společně vedli juniorský výběr Vsetína. Před dovršením padesáti let však Zdislava Tabaru zasáhly zdravotní problémy, které vyústily v rakovinu slinivky. Vsetínský bojovník s nemocí vedl urputný boj, ale 16. ledna roku 2008 zákeřné nemoci podlehl. V rámci smutného 10. výročí chce vsetínský klub uctit jeho památku.

K této příležitosti vsetínští hokejisté obléknou speciální dresy, které mají vzpomenout na legendu vsetínského hokeje. V dresech s unikátním designem odehrají vsetínští hokejisté celý zápas proti Třebíči. V neděli pak ve 12:00 odstartuje jejich aukce na serveru www.sportovniaukce.cz, která skončí 22. ledna ve 12:00. Celý výtěžek z aukce půjde na dobrou věc. Kolem vsetínského hokeje se totiž už přes čtyřicet let pohybuje také ne tolik nápadná postava, ale pro tým vždy nesmírně důležitá. Kustod Zdeněk Markytán vsetínskému hokeji obětoval téměř celý život, ale z důvodů těžké nemoci již zápasy navštěvovat nemůže, i když stále je to pro něj největší srdcová záležitost. Výtěžek tedy půjde na pomoc panu Markytánovi, kterému však v hokejovém prostředí nikdo neřekne jinak než Bóďo. Jestliže vám toto jméno nic neříká, přečtěte si rozhovory s panem Markytánem z let minulých: Rozhovor 1Rozhovor 2. (na snímku v pravo).

Třebíč: Domácí úspěchy střídají venkovní nezdary

Třebíč se po nepříliš oslnivém začátku zvedla a ve druhé polovině základní části zaznamenala velký výsledkový progres. Hlavním faktorem třebíčského vzedmutí je domácí prostředí, kde Bíle hvězdy dokázaly zvítězit ve dvanácti po sobě jdoucích utkáních. Třebíčí se dokonce na přelomu listopadu a prosince povedla úctyhodná série sedmi vítězných zápasů v řadě, obětí tohoto řádění se stal také Vsetín. Od 18. prosince však na Vysočině platí jasné pravidlo, doma výhra - venku prohra. Třebíč platí za nevyzpytatelné kluby druhé nejvyšší soutěže, není radno ji podceňovat, ale poslední trend ukazuje pravidlo jasně. Je úplně jedno, kdo do Třebíče přijede, s aktuální domácí formou toho moc nezmůže, stejné pravidlo platí i ve venkovních utkáních. 

V domácích duelech dokázala Třebíč postupně zdolat Litoměřice, Havířov, Prostějov a v posledním kole také Frýdek-Místek (2:0). Venku pak Třebíč získané body rozdávala, padla v Přerově i v pražském Edenu, poté sehrála vyrovnanou pariti s českobudějovickým Motorem, kterému podlehla těsně 1:2. Jenže těsná porážka se zrodila také na ledě poslední Kadaně (2:3) i tento fakt vysvětluje, že venku to Třebíčí v poslední době opravdu nelepí. 

Jak už víte z naších pozvánek na Třebíč, klub úzce spolupracuje s extraligovou Kometou Brno. V kádru Bílých hvězd tak najdeme plno nadějných juniorů Komety a také členy širšího kádru aktuálního extraligového mistra. Třebíč touží Vsetín porazit i potřetí a k tomu ji z pozice nejproduktivnějšího hráče povede zkušený Roman Erat, jenž se vyznačuje hlavně přesnými asistencemi, jeho bilance momentálně činí 4+24. Nejlepším střelcem týmu je brněnský talent Silvestr Kusko, jenž zaznamenal devět přesných tref a deset asistencí. Druhým nejproduktivnějším mužem Třebíče je zkušený David Dolníček (8+16). Záležet bude také na domluvě mezi trenéry Třebíče a Komety, je otázkou , zda extraligový partner, který v pátek hraje utkání v Litvínově, pustí Třebíčí další produktivní borce typu Luboše Horkého či Radima Zohorny. Kádr Třebíče má ve svých řadách také klenot na proměnování samostatných nájezdů, jde o Tomáše Havránka o jehož kvalitách v dovednostní disciplíně už se přesvědčili i soupeři Komety v rámci Tipsport extraligy.

Třebíčská hra se vyznačuje urputnou defenzívou v čele s vynikajícími brankáři. Obránu Třebíče umí ofenzivně podpořit Karel Nedbal (5+6). Do utkání ve Vsetíně určitě nezasáhne druhý nejproduktivnější obránce Lukáš Vágner, jenž je momentálně na marodce. Vzpomenout bychom ještě mohli Václava Půžu (1+7). Velkou sílu má Třebíč v brankovišti, vzájemné zápasy proti Vsetínu vždy rozhodl skvělým výkonem Pavel Jekel, jenž drží úspěšnost zákroků nad 91 % a průměrně inkasuje 2.31 branky na zápas. O nic horší není ani telantovaný junior brněnské Komety Lukáš Dostál, jenž je s úspěšností zákroků těsně pod 92 %. Díky přetlaku v brankovišti Komety můžou trenéři Třebíče nasadit na Lapači také Karla Vejmelku, jenž během loňské a letošní sezony dělal dvojku u extraligového partnera a jeho zkušenosti z nejvyšší soutěže jsou již nyní velmi dobře znát. 

Třebíč vyhrává utkání především díky urputné obraně, svědčí o tom i skóre sobotního soupeře, které momentálně činí mírně pasivní bilanci 93:94. I z tohoto statistického ukazatele je patrné, že utkání s Třebíčí většinou končí těsnými výsledky. Navíc prostředí vsetínského Lapače by právě mohlo být tím pravým ořechovým, co by defenzivně laděnému celku mohlo sedět, především díky úzkemu kluzišti. Uvidíme, zda se Třebíčí podaří na Vsetín vyzrát i potřetí a upevnit pozici v elitní osmičce. 

Vsetín: Podaří se do třetice Třebíč porazit?

Od posledního měření sil mezi Vsetínem a Třebíčí uběhl více než měsíc. Valaši tehdy v Třebíčí padli 2:0 a jejich vyhlídky na elitní osmičku nebyly příliš příznivé. Pak ovšem vsetínský tým zabral, v rámci třetí čtvrtiny základní části padl zelenožlutý výběr trenérů Dopity a Jenáčka pouze ve čtyrech případech. Nyní zbývá odehrát poslední utkání třetí čtvrtiny a Vsetín touží do třetice zlomit nepříznivou sérii s Třebíčí a v domácím prostředí se na její úkor přiblížit na dostřel 7. místa a zároveň upevnit pozici v elitní osmičce. 

Vsetínský tým v novém roce odehrál čtyři utkání, ve třech případech zvítězil, naprázdno vyšli Vsetínští pouze ve Frýdku-Místku. Forma Valachů však pokračovala ve dvojzápase v Benátkách nad Jizerou. Valaši odjížděli do Středočeského kraje s cílem ukořistit všech šest bodů a to se Vsacanům povedlo dokonale. První měření sil přineslo bitvu s dramatickým koncem, který však Vsetínští ustáli a Benátky porazili 4:2. Odveta hrána o 24 hodin později už byla jednoznačnou záležitostí Vsetína, Valaši rozstříleli libereckou farmu 9:1. 

Vsetín i přes velké vzedmutí se, musí být stále na pozoru. Na elitní osmičku si brousí zuby Frýdek-Místek, jenž ztrácí pouhé tři body, ve hře je také další slezský konkurent z Havířova, jenž ztrácí rovněž tři body, stejně tak i Litoměřice. Proti Třebíčí můžeme tedy mluvit o utkání, ve kterém půjde znovu o šest bodů a své o tom ví i zkušený obránce Valachů Tomáš Frolo: "Ještě jsme ji neporazili, takže to teď budeme chtít změnit. Nehraje se nám s nimi dobře, mají urputnou obranu, takže doufám, že jsme se nevystříleli jako na posledním zápase, kdy jsme nad Kadaní vyhráli vysoko a potom jsme Frýdku nedali ani jeden gól. Určitě chceme bodovat. Jsou nad námi v tabulce, takže je budeme prohánět, co to dá," prozradil směrem k sobotnímu zápasu důrazný bek Valachů. 

Utkání mezi Vsetínem a Třebíčí odstartuje na vsetínském Lapači v sobotu v 17:30. Hráči Vsetína nastoupí proti Třebíčí ve speciální sadě dresů, kterou vzdají čest zesnulému legendárnímu trenérovi Zdislavu Tabarovi, jenž se Vsetínem získal všech šest mistrovských titulů. 

Partner utkání: SKI NIKI

Sestavy v posledním kole:

Třebíč: Dostál – Nedbal, D. Mikyska, Hort, Čejka, Kaláb, Půža, Jiří Wasserbauer – P. Kratochvíl, Dolníček, Erat – T. Havránek, Mlynář, Kusko – Kristl, Jan Wasserbauer, D. Horký – Paták, Süss, Gajarský.

Vsetín: J. Pavelka – Janáček, D. Krenželok, Frolo, Ostrčil, Holomek, Dundáček, Žák – Markovič, Kopta, Březina – Protasenja, Kucharczyk, Illéš – Slováček, Podešva, Vávra – Vítek, Pokorný, Karafiát.