Vsetínské hokejisty čeká důležité dvojutkání v Benátkách nad Jizerou

Helena Hegeďová • 08.01.2018

Valaši v tomto týdnu vyjedou na led k zápasu hned třikrát, ve dvou případech to bude ledová plocha v Benátkách nad Jizerou. Tým odjede do Čech v úterý, kdy sehraje dohrávku dvanáctého kola, o den později se s Benátkami střetne znovu, tentokrát už v rámci dalšího zápasu soutěže. V následujících dvou dnech bude tedy v sázce hned šest bodů, jejichž rozdělení bude pro Vsetín klíčové v bojích o play-off.

Vzhledem k tomu, že utkání, které mělo být odehráno v první čtvrtině soutěže, se bude dohrávat právě v úterý 9.1., mají jeho účastníci za sebou jen jeden vzájemný duel. Zápas se odehrál 22.11. na Valašsku, Vsetín se dostal v do jednobrankového vedení v první třetině a plně ovládl tu druhou. V prostředním dějství vsítili Valaši čtyři branky a inkasovali jedinou. Hosté před začátkem třetí třetiny vystřídali brankáře a Kořenář už udržel čisté konto. Kotouč už neskončil ani za zády Pavelky, a proto na konci zápasu svítilo na tabuli stejné skóre jako po druhé třetině – 5:1.

Benátky ne a ne najít formu ze začátku sezóny

Tým z Benátek nad Jizerou je na předposledním místě tabulky, což je odrazem neúspěchů z poslední doby. V úvodu sezóny se totiž dařilo a tým si dvakrát poradil s Třebíčí, zvítězil také proti Havířovu, Prostějovu a Litoměřicím, ve čtvrtém kole si Benátky vyšláply na motor. Od 18. října však svěřenci Jiřího Kudrny vyhráli jen dvakrát, pokaždé proti Kadani. Naposledy se tak stalo v závěru minulého roku. 27.12 vyhrály Benátky v domácím prostředí čtyřbrankovým rozdílem 7:3.

Minulé kolo odehrál celek od Jizery na ledě soupeře. V sobotu se vydal do, necelých sto kilometrů vzdálených, Litoměřic. Domácí se v deváté minutě dostali do vedení dvěma slepenými brankami a Benátky musely dotahovat, což se jim zčásti povedlo v 19. minutě. Druhá třetina skončila stejným poměrem jako ta první, domácí dokonce opět vstřelili dvě slepené branky, a Litoměřic vedly 4:2. Ve třetí třetině vsítili více branek Benátečtí, soupeř ale přidal jednu branku a Benátky pouze dvě a z Litoměřic tedy jely opět bez bodu.

S velkým náskokem vede bodování svého týmu Zdeněk Král (10+22). O post nejlepšího střelce se zároveň dělí s Ladislavem Bittnerem, jenž je v tabulce produktivity s deseti brankami a pěti asistencemi na třetím místě. Druhá příčka kanadského bodování patří Ondřeji Chrtkovi (5+12). V minulém utkání ale byli nejvíce vidět Josef Mikyska, který si na své konto připsal gól a dvě asistence, což ho vyhouplo do přítomnosti patnáctibodových hráčů, jako je zmiňovaný Bittner, Dominik Hrníčko (7+8) nebo Matěj Psota (4+11). Dvě branky pak do své sbírky dostal obránce Tomáš Hanousek. Gólman Aleš Stezka má odchytáno o jedno utkání více než jeho kolega Josef Kořenář, lepšími statistikami ale oplývá druhý jmenovaný, jehož úspěšnost je 91,05%. Od 18.12. ale na soupisce figuroval jen Stezka, jelikož Kořenář reprezentoval Českou republiku na Mistrovství světa U20. Prostor tak dostal jiný devatenáctiletý brankář – Matěj Žajdlík. Ten zatím zasáhl jen do jednoho utkání první ligy, liberecký odchovanec ve 30. minutě minulého utkání proti Litoměřicím nahradil v brance Aleše Stezku a z šestnácti střel skončila za jeho zády jen jedna.

Vsetín hlásí útok na šest bodů. Uspěje?

Po domácí jedenáctibrankové kanonádě došel Vsetínu střelný prach a ve Frýdku-Místku se gólově neprosadil. Oba celky měly stejný počet bodů a oddělovala je hranice play-off. Vsetín byl díky lepšímu skóre osmý. Frýdek-Místek se ale po výhře 4:0 posunul výše a Vsetínu nyní patří 10. příčka, jelikož se před něj dostal i druhý slezský tým. Havířov v neděli 7.1. dohrával 35. kolo a proti Ústí nad Labem si připsal výhru 4:2. Vsetín má ale eso v rukávu. Je jím právě úterní zápas, kterým se může opět bodově dotáhnout na dvojici před ním.

Na dvojzápas pojedou Valaši se širokou sestavou, jelikož úterní zápas je dohrávkou 12. kola a zasáhnout do něj tedy nemůžou hráči, jež přišli do týmu až po 11. říjnu. Středeční zápas 38.kola vynechá obránce Tomáš Frolo, který dostal v minulém utkání druhý osobní trest do konce utkání, a proto nemůže nastoupit v jednom dalším utkání. Když v minulém střetnutí nepřibývaly na straně Vsetínských branky, nepřibývaly ani body do tabulky kanadského bodování. Stále desetibodový náskok na Radima Kucharczyka (6+18) a Jaroslava Markoviče (8+16) má David Březina (17+17). V počtu vstřelených branek je druhým nejlepším hráčem Tomáš Vávra (10+10), mezi obránci vsítil nejvíce gólů Radim Ostrčil (4+13). Statistiku +/- vede v obranných řadách Filip Dundáček s +9, hned za ním je s pěti plusovými body Ondřej Holomek.

Valaši nad svým soupeřem výrazně zaostávají v procentuální úspěšnosti využitích přesilových her. U vsetínského týmu je to 13,29% a horší už jsou pouze Litoměřice. Benátky nad Jizerou jsem téměř o pět procent lepší a v této statistice jim patří pátá příčka. Při hře v oslabení je ale lepší Vsetín, a to o tři procenta a dvě místa v tabulce.

Na zápasy Vsetína a Benátek nad Jizerou se můžete těšit v úterý 9.1. a ve středu 10.1., v obou dnech od 17:30. A pokud ve vašem diáři nefiguruje dvoudenní výjezd do malého města severovýchodně od Prahy, můžete zápas sledovat prostřednictvím textového online přenosu nebo placeného živého vysílání na TVCOM.

Sestavy z minulého kola:

Benátky nad Jizerou: Stezka (30. Žajdlík) - Havlín, Husa, Kunst, Niko, Maier, Mirochnikov, Hanousek - Jeník, Chrtek, Král - Psota, Bittner, Hrníčko - Šír, Mikyska, Bělohorský - Kuťák, Veselý.

Vsetín: Šurý – Janáček, Teper, Ostrčil, Frolo, Holomek, Dundáček, D. Krenželok – Březina, Kopta, Markovič – P. Beránek, Kucharczyk, Protasenja – Vávra, Podešva, Slováček – Karafiát, Illéš, Vítek.