Skvělý úvod přípravy! Vsetín rozstřílel Hodonín 5:0

Radek Bařina • 08.08.2013

Výborný vstup do přípravy se povedl hokejistům VHK Vsetín. Na svém ledě přivítali navrátilce do východní skupiny z Hodonína a na přivítanou mu nasázeli pětigólový ranec. Hosté přitom do utkání vstoupili aktivně, domácí ale postupně přebrali iniciativu, především však byli mnohem přesnější v koncovce. Velmi dobrým výkonem se prezentovali především loňští úspěšní junioři, z nichž zářil nejvíce René Kajaba, autor čtyř branek. Excelentním výkonem se prezentoval též gólman Hromada.

Příprava - Příprava čt 8.8.18:00
SHK Hodonín
5:0(3:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Daněk (Hruška O., Kývala), 12. Kajaba (Ambruz, Vodák), 15. Kajaba (Vodák, Podešva), 42. Kajaba (Kývala, Tesařík), 59. Kajaba (Vodák, Daněk). Rozhodčí: Dobeš – Kurtin, Smilek. Vyloučení: 6:8 navíc Vítek (VSE) 2+10. Využití: 2:0. Diváci: 601. Průběh utkání: 5:0.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Farda, Žák, Báchor, Tichý, Vodák, Tesařík, Zábojník, Okuliar – Gromus, Vaněk, Ambruz, Vítek, Hruška O., Hruška P., Brezáni, Podešva, Kajaba, Štrbík, Daněk, Kývala.
SHK Hodonín: Barus (32. Kotvan) – Kulyk, Pokorný, Pavešic, Směřička, Polesný, Miklík, Fian – Charvát, Smetana, Špok, Kundera, Tomi, Buřič, Peš, Velechovský, Jurásek, Čavoj, Kuba, Vrba.

Začátek prvního dějství se nesl přesně v tom duchu, jaký lze od prvního zápasu očekávat. Plno nepřesností a zkažených přihrávek charakterizovalo hru obou celků, domácí si však, na rozdíl od hodonínských, dokázali vypracovat dvě gólové šance, o jejichž proměnění se postarali bývalý junior Daněk a nejlepší střelec utkání Kajaba. Přesně pět minut zbývalo do konce první třetiny, když Tomáš Vodák z pravého kruhu poslal kotouč před bránu, kde ho René Kajaba tečoval přesně pod Barusovu vyrážečku a zvýšil tak vedení domácích na 3:0.

Pár vteřin na to se rýsovala dobrá příležitost i pro hosty, jenže při přechodu do útočného pásma zakopl o puk a bylo po šanci. Další fáze hry charakterizovaly časté nepřesnosti na obou stranách a tak se do žádné větší šance nedostal ani jeden z týmů. Do šaten se tedy šlo za pro domácí příznivého stavu 3:0.

Do druhé části se přenesla nepřesnost obou týmů, když ani jeden z týmů nedokázal poslat přesnější přihrávku do šance. Ve třetí minutě se hodonínský Vrba dostal ke střele, se kterou si však Hromada dokázal poradit bez větších potíží. Následné Štrbíkovo sólo sice zvedlo několik diváků ze sedadel, gólové parametry však nemělo, stejně jako střela hodonínského obránce od modré na druhé straně. V šesté minutě se znenadání odrazil touš před branku k zcela volnému Kajabovi, který však trestuhodně netrefil bránu. Na začátku osmé minuty druhé třetiny přišlo trest pro domácí, když se Okuliar provinil hákováním. Toto vyloučení přerušilo pasáž domácí nadvlády na ledě, kdy se hosté v podstatě nedostali ke kloudné šanci. A najednou to byla přesilovka pěti proti třem, když byl David Vítek poslán na trestnou lavici za vražení na hrazení.

I v tomto oslabení se však domácí dokázali dostat do stoprocentní šance, když se Tichý objevil sám přes střídavším Kotvanem, avšak jako obránce nedokázal tuto tutovku proměnit. Pravidlo nedáš - dostaneš, poté porušil hodonínský Peš, když jeho tutovku zastavil Hromada. Další průběh hry se nesl ve znamení vsetínské převahy, která však nebyla korunována žádnou další brankou. Další vzrušení přinesla až Štrbíkova přihrávka před bránu Kývalovi, na kterého zívala prázdná brána, ten však trefil jen dobře přesunuvšího se Kotvana. Závěr třetiny přinesl vyrovnaný hokej, který nevedl k žádné brance, takže si domácí i přes několik slibných šancí odnášeli do závěrečné části třígólový náskok.

První polovina třetí třetiny přinesla nadvládu vsetínských hokejistů, kteří tuto herní převahu dokázali proměnit v další gól, když Podešva zadovkou našel Reného Kajabu, který střelou nad Kotvanovu lapačku rozvlnil síť počtvrté. Dominance domácích pokračovala i dál a v třinácté minutě se do šance dostal další hráč vsetínské skvadry, jenž však nedokázal překonat Kotvana. V šestnácté minutě přišla obrovská šance domácích, když se před Gromusem po hezké kombinaci jeho spoluhráčů objevila prázdná brána, ten však jen nechal vyniknout Kotvana. Na druhé straně pak neproměnil tutovku Vrba a podruhé tak bylo porušeno pravidlo nedáš - dostaneš.

V předposlední minutě domácí využili další přesilovou hru, když Vodák naznačil střelu, hostující hráč se jen svezl po ledě a střelu domácího obránce tečoval za gólmanova záda nikdo jiný než René Kajaba. Domácí tak zvládli první přípravý zápas s grácií a můžou se těšit na další přípravný zápas, který se odehraje v úterý znovu na Lapači. Valaši v něm přivítají Nový Jičín.

Juraj Jakubík (VHK Vsetín): „Vstup se nám příliš nevydařil. Hráli jsme oslabení, ale naštěstí nám soupeř nebyl schopen vstřelit gól. Poté jsme se z toho oklepali, podařilo se nám dát branky a vyhráli jsme první třetinu 3:0. Utkání výsledkově vypadá strašně jednoduše, ale nebylo to tak. Výborně zachytal gólman. V zápase se ještě vyskytly chyby, které bychom v lize později dělat neměli. Hráči si však musí projít chybami, aby si znovu navykli na věci týkající se hry. Na první zápas jsem spokojený a výsledek je úplně super.“

Svatopluk Kosík (SHK Hodonín): „Do první třetiny jsme nastoupili nekoncentrovaně. Vyrobili jsme množství chyb v obranné fázi, které domácí využili. Prohrávali jsme 0:3 a z naší strany už bylo po zápase, i když to byl přípravný zápas a chlapci bojují o své místo. Ve druhé třetině jsme neproměnili gólové šance, které jsme si vytvořili. Druhá třetina však už byla lepší než první. Ve třetí třetině soupeř znovu využil naše chyby a zbytečné fauly. Prohráli jsme zaslouženě. Zápas musíme rozebrat a pokračovat v započaté práci.“