Valaši pokračují na vítězné vlně, odnesl to Nový Jičín

Ondřej Konvičný • 13.08.2013

Ve druhém přípravném zápase se vsetínští hokejisté na Lapači utkali s Novým Jičínem. Domácí vstoupili do utkání aktivně, již ve čtvrté minutě je poslal do vedení Ambruz. Hosté v dalším průběhu zápasu dokázali skóre otočit zásluhou Hanáka a Zedníka, Vsetín však dokázal do konce druhé třetiny stav vyrovnat. Ve třetí části domácí ovládali hru, přidali do Kozákovy branky další tři góly a zaslouženě zvítězili. Dvěma brankami se blýskla letní posila Martin Ambruz.

Příprava - Příprava út 13.8.18:00
HK Nový Jičín
5:3(1:1, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 4. Ambruz (Farda, Vaněk), 29. Kajaba, 42. Valigura (Tichý), 48. Ambruz (Vaněk), 51. Hradil (Žabčík, Baroš) – 10. Hanák (Martinčík, Macháček), 25. Zedník, 53. Martinčík (Uhlár) Rozhodčí: Husička – Laczko, Novák. Vyloučení:5:10 navíc Chvostek (NJI) 10 min OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 546. Průběh utkání: 1:0,1:1, 1:2, 2:2, 5:2
VHK ROBE Vsetín: Plšek – Farda, Žák, Báchor, Hradil, Tichý, Vodák, Valentík, Žabčík – Ambruz, Vaněk, Mikšovský, Hruška O., Brezáni, Kajaba, Valigura, Daněk, Štrbík, Baroš, Podešva, Vítek.
HK Nový Jičín: Kozák – Horák, Štěpják, Andrýsek, Pelikán, Putniorz, Brynecký, Skaloš, Martinčík, Vašut, Macháček, Fišera, Hanák, Zedník, Chvostek, Uhlár.

Do přátelského utkání proti Novému Jičínu vstoupili aktivněji hráči vsetínského VHK. Ti zúročili, že již mají, na rozdíl od soupeře, jeden přípravný zápas za sebou a ve čtvrté minutě se ujali vedení. Pomohla jim k tomu přesilová hra. Farda našel nezištným pasem Martina Ambruze na mezikruží a ten mazácky zamířil přesně k pravé tyči. Domácí i nadále pokračovali v aktivní hře, z čehož vyplynuly další dvě početní výhody. Ty ale zůstaly nevyužity. Nejblíže ke gólové radosti byl Jiří Farda, jeho bomba však jen rozezvučela břevno Kozákovy svatyně.

Hosté se do herního tempa dostávali pozvolna. Po deseti odehraných minutách však vyrovnali hru i skóre. Pavel Hanák dostal přesnou přihrávku zpoza Plškovy brány a následný úklid černého nesmyslu do zcela odkryté brány pro něj byl pouhou formalitou. V následné přesilovce dokonce mohli jít modří do vedení, Plšek však svůj celek několikrát podržel. Zuby si na něm, mimo jiné, vylámal úspěšný střelec první branky Nového Jičína Hanák. Zbytek třetiny přinesl poměrně vyrovnanou hru. Oba brankáři předváděli spolehlivé zákroky, do kabin tak celky odcházely za nerozhodného stavu 1:1.

Též do periody číslo dvě vstoupili aktivněji domácí. Ve výborné pozici se ale neprosadil Mikšovský a také další nadějné příležitosti z nástupního tlaku zůstaly nevyužity. A tak zafungovalo okřídlené nedáš – dostaneš. Ve 25. minutě hosté poprvé ve třetině nebezpečněji zaútočili a hned z toho byl gól. K Pavlu Zedníkovi se šťastně vrátila jeho vlastní střela a proti opakovanému pokusu již neměl Plšek nárok zasáhnout.

Vedení ale Novému Jičínu vydrželo pouhé čtyři minuty. Pak se totiž dostal do brejku René Kajaba a, i s notnou dávkou štěstí, pokořil Kozáka. Takřka ihned po rozehrávce mohl dokonat obrat ve skóre Brezány, tísněn obráncem ale přestřelil takřka odkrytou svatyni. V dalších minutách si aktivní domácí vykoledovali přesilovku, na čtyřicet sekund dokonce dvojnásobnou. Svého soupeře sice zmáčkli a Jiří Farda hned třikrát pálil z výborné pozice, puk ale do sítě cestičku nenalezl. Branky se nedočkal ani vsetínský Baroš o pár minut později. V závěru třetiny hráli přesilovku hosté a byl to Zedník, kdo mohl skóre třetiny i uzavřít, Plšek byl ale proti. I po dvou třetinách tak bylo skóre nerozhodné.

Aby se to nepletlo, tak i do třetí třetiny vstoupili aktivněji domácí. Stejně jako v prvním dějství za to byli odměněni brankou. Tichý vypálil od modré, Kozák puk pouze vyrazil a Martin Valigura oslavil svůj návrat do hokejového prostředí přesnou dorážkou. Nový Jičín poté nevyužil přesilovku a tak to byli znovu Valaši, kdo se dočkal brankové radosti. Vaňkova střela Kozákovi vyklouzla z lapačky a důrazný Martin Ambruz procedil kotouč za brankovou čáru.

Nový Jičín tak poprvé v zápase prohrával o dva góly. A bylo hůř. V polovině zápasu totiž fauloval Chvostek, a když se k tomu přidalo i nesportovní chování hostující hráčské lavice, rezultovala z toho dvouminutová přesilovka pět na tři. Trvalo to dlouho, chvíli před koncem dvojnásobné výhody se ale domácí přeci jen radovali. Petr Hradil vypálil od modré a jeho rána zapadla přesně pod víko novojičínské klece.

Poslední gólová radost ale přesto patřila Novému Jičínu. Uhlár předvedl nádhernou kličkovanou a jeho lahůdkovou přihrávku uklidil zblízka do sítě Václav Martinčík. Závěr zápasu už si ale Vsetínští s přehledem pohlídali a i ve druhém přípravném zápase tak mohli slavit vítězství. Nový Jičín porazili 5:3.

Lehkého zlepšení nálady se Novojičínští dočkali v pozápasovém penaltovém rozstřelu. Sérii na tři nájezdy ovládli v poměru 2:0.

Juraj Jakubík (Vsetín): „Dnes do sestavy nastoupili hráči, které jsme chtěli vyzkoušet. V podstatě nastoupilo nové mužstvo oproti minulému zápasu. Začátek jsme měli dobrý, měli jsme šance, ale nepodařilo se nám vstřelit branky. Paradoxně soupeř se prosadil z našeho tlaku a prohrávali jsme. Nakonec se nám zápas pomalu systematicky podařil otočit a zvítězili jsme.“

David Handl (Nový Jičín): „Pro nás to bylo první přípravné utkání, kde určitě nebudeme brát nějaký důraz na konečný výsledek. V přípravě se budeme do začátku sezóny snažit poskládat mužstvo tak, aby bylo konkurence schopné. V zápase byl Vsetín hbitější, dostávali se do spousty šancí. Musím pochválit našeho gólmana, i když dostal pět branek. Hodně branek také zachránil.“