Milníky play-off: Vsetín dominoval a ovládl i druhý semifinálový zápas

Radek Bařina • 22.03.2022

Předpoklad, že Jestřábi budou ve druhé semifinálovém souboji klovat výrazně víc než v tom prvním se nenaplnil. Valaši posadili svého soupeře hned v prvních střídáních na kolotoč a vozili ho na něm celou první třetinu. Po ní svítilo na ukazateli skóre 3:0 a s ohledem na dění na ledové ploše bylo zjevné, že Vsetín si jde za druhou výhrou v sérii. Zajímavé momenty povedeného vsetínského vystoupení i to, co čeká ve čtvrtek od 18:00 Valachy na prostějovském ledě rozebere další pokračování našich Milníků.

Klíčový okamžik: Úvodní branka VHK

Druhé semifinále bylo tomu prvnímu podobné jako vejce vejci. Není proto divu, že se v některých bodech budeme opakovat. Třeba v klíčovém okamžiku. Valaši vstoupili do zápasu ještě lépe než v neděli a zdálo se, že bude jen otázkou času, kdy se Vsetín dostane do vedení. Hosté však, zejména díky výborným zákrokům Altrichtera, ale poměrně dlouho odolávali. Gólman Jestřábů vychytal únik Půčka, zakončení Jonáka, neuspěl ani Zeman. Ve 12. minutě už ale kapituloval. Stejně jako v prvním zápase byl autorem úvodní trefy Venkrbec. Jeho původně zamýšlená přihrávka na Roba sice neprošla, urostlý domácí útočník byl ale u sraženého puku nejrychleji a pohotově ho poslal do sítě. Vsetín na tento gól navíc i tentokrát rychle navázal a s uklidňujícím dvoubrankovým náskokem už duel bez potíží kontroloval.

Hvězda: Luboš Rob

Ve všech třech brankách Vsetína v první třetině měl prsty Luboš Rob. U té první zavezl puk do útočného pásma a pak šikovně prohodil puk na Venkrbce, který následně dokázal rozradostnit zaplněné tribuny Lapače. Třetí trefě Vsetína zase předcházelo Robovo nahození na bránu, které hostující bek zmateně odhodil jen k další hvězdě zápasu Smetanovi, který nezadržitelně skóroval. No a branku číslo dvě obstaral Luboš Rob sám. Nutno dodat, že svůj druhý gól v play-off dostal vsetínský sniper doslova naservírován na zlatém podnose. Ani hojekový Bůh už se asi nemohl dívat na to, jak to tam Robovi nepadá a tak mu připravil tutovou pozici – dorážku z půl metru do prázdné brány. Rob se skutečně nemýlil a věřme, že tím protrhl své střelecké trápení. Za zásadní podíl na rozhodujících trefách zápasu je dle našeho názoru Luboš Rob mužem zápasu.

Smolař: David Gába

Čisté konto gólmana vždycky potěší a v play-off to platí dvojnásob. David Gába byl tomuto prestižnímu úspěchu zatraceně blízko a určitě ho ve skrytu duše mrzí, že se nakonec nezadařilo. Gába, který v utkání zaskočil za indisponovaného Málka sice neměl mnoho práce, v úvodních dvou třetinách čelil jen devíti střelám, každý gólman vám však nejspíš potvrdí, že je raději v permanenci než čelit ojedinělým, ale nebezpečným šancím. Gába si však s touto situací poradil, v pětačtyřicáté minutě dokázal zneškodnit i únik Mrázka, nakonec ale přesto kapituloval. Doplatil přitom na to, že jeho spoluhráči pojali závěrečné minuty už tak trochu v exhibičním duchu. Chybu, kterou domácí udělali na útočné modré by za vyrovnanějšího stavu asi neudělali. Jenže stalo se a Jan Štefka přesně tři minuty před závěrečnou sirénou vyfoukl Gábovi čisté konto.

Zaujalo: Tři využité přesilovky

Využitými přesilovkami překvapil Vsetín už v prvním semifinále, ve druhém pak svou bilanci ještě vylepšil. Tentokrát totiž Valaši dokázali využít tři přesilovky ze čtyř (závěrečnou několikasekundovou přesilovku nepočítáme) a na to na Lapači věru nejsou zvyklí. Pomohla tomu jak přesnější střelba a rychlejší kombinace tak i lepší práce v předbrankovém prostoru. A nalijme si čistého vína, i naivní bránění ze strany Jestřábů. V sérii se Slavii by se asi nestalo, aby úplně osamocený Rob dorážel volný puk z hranice brankoviště, nebo že by Matouš Venkrbec mohl neobtěžován zastínit výhled nebohému brankáři Altrichterovi, jako tomu bylo před pátou brankou. To je ale problém Prostějova, který rozhodně nesnižuje vynikající efektivitu vsetínských přesilovek v semifinále. Valaši mohou jen doufat, že si tohle zlepšení přenesou i do dalších duelů.

Číslo dne: 117

Přesně tolik minut trvalo, než se Jestřábům podařilo najít recept na vsetínské brankáře. A to se opravdu nečekalo. Skvělá prostějovská ofenzíva, Vsetín bez čtyř obránců základní sestavy a v pondělí i bez brankářské jedničky. Přesto Jestřábi skoro celé dva zápasy nedokázali najít cestu ke vstřelení gólu. Navíc, jak už bylo zmíněno, brankáři VHK se ani příliš nezapotili. V prvním duelu vystřelili hosté na bránu 24x v tom druhém 18x, přičemž ještě po dvou třetinách měli na kontě pouhých 9 pokusů. Valaši zkrátka v sérii zatím jasně dominují, omlazená vsetínská defenzíva pracuje spolehlivě a i brankáři jsou bezchybní. Uvidíme, zda si stejně skvěle povedou Valaši i na ledě soupeře.

Následuje: Série se stěhuje na široký prostějovský led

Ve čtvrtek od 18:00 bude k vidění třetí duel série. Ta se vůbec poprvé představí na prostějovském zimním stadiónu. Netřeba dodávat, že třetí zápas bude velmi důležitý, může totiž hodně napovědět o osudu série. Jestřábi nutně potřebují vyhrát. Pokud se jim to povede, předchozí selhání na Lapači budou zapomenuta a Prostějovští budou zpět ve hře. Pokud by naopak padli i do třetice, byla by jejich situace kritická. Při současném rozložení sil by asi jen zázrak způsobil, že by vyhráli čtyři utkání v řadě. Do Prostějova určitě dorazí nejen množství domácích, ale i vsetínských fanoušků. Pokud se však na stadion nedostanete, můžete zápas sledovat na HokejkaTV nebo prostřednictvím onlajn přenosu.

Očekávání: Pomůže jestřábům pauza a domácí led?

Jak už jsme naznačili. Prostějov se ocitá v nelehké pozici. Na Lapači dvakrát vysoko prohrál, nenadchl ani svým výkonem. Valaši byli v obou zápasech lepší snad ve všech herních činnostech. Měli výrazně lepší pohyb, byli důraznější před oběma brankami, výrazně lépe pracovali ve středním pásmu a třeba i statistika vhazování hovoří jednoznačně v jejich prospěch. Velmi překvapivě Vsetínští dominují i v činnosti, která jim dosud nešla, tedy v přesilovkách. Jestřábi nicméně neskládají zbraně a doufají, že jim pomůže dvoudenní pauza a také širší kluziště prostějovského zimního stadionu. V prostředí, na nějž jsou prostějovští zvyklí budou bezesporu výrazně nebezpečnější, lépe jim budou fungovat nacvičené věci, na vše budou mít rovněž víc času. Bude to ale stačit? Vsetín dosud svého soupeře přehrával aktivitou, pohybem, v tomto ohledu Jestřábům větší kluziště těžko pomůže. Domácí se ve zbytku sezóny budou muset obejít bez důležitých útočníků Račuka a Rudovského, VHK zase sužuje marodka zadních řad. Uvidíme, zda se někdo z indisponovaných dokáže dát dohromady už na čtvrteční duelu. Ten začíná na prostějovském zimním stadiónu v 18:00.