Nový týden zahájí Vsetín na domácím ledě v souboji s Přerovem

Jan Tajzler • 07.01.2023

Druhý týden nového roku nabídne hned tři duely, ve kterých se představí vsetínský tým, z toho hned dvě střetnutí odehraje doma na Lapači. Pondělní bitva bude mít pikantní příchuť, protože na Valašsko podruhé během jednoho měsíce přicestuje celek HC Zubr Přerov. Předchozí dvě střetnutí patřila vsetínským hokejistům. Valaši se určitě budou snažit napravit nepovedené utkání v Litoměřicích a před vlastními diváky znovu naladit vítěznou notu. Zubři přijedou na Lapač z pozice týmu, který se pyšní druhou nejlepší obranou v lize. Jak dopadne třetí třaskavý souboj mezi Vsetínem a Přerovem? Začínáme v 17:30.

Partner utkání:

Přerov bojuje o elitní šestku

Zubři jsou tradičně výborným týme do defenzívy, což dokazují i v letošní sezoně, obdrželi pouze 77 branek, což je po Třebíčí (75 branek) druhý nejlepší počin v soutěži. S produktivitou je to sice o něco horší, Zubři vstřelili stejně jako poslední Pardubice 81 branek, ale splňují kritérium pro umístění v elitní šestce, kde všechny týmy mají aktivní skóre. Právě 6. místo je teď v rukou Zubrů a na Hané by byli určitě rádi, kdyby tomu tak bylo i po posledním 52. kole, i proto určitě přijedou žlutomodří na Lapači odhodlání urvat cennou bodovou kořist.

Navzdory marodce, která Zubry postihla v závěru roku 2022 se týmu daří pravidelně bodovat. Aktuálně drží sérii osmi utkání, ve kterých si připsal alespoň jednobodový zisk. Koneckonců tak tomu bylo i v sobotním utkání se Zlínem. Přerov ještě 47 vteřin před třetí sirénou ztrácel 2:3, ale podařilo se mu vyrovnat, Berani tak slavili vítězství až v prodloužení a i potřetí v sezoně ovládli sousedské derby. Přerov má na 6. místě tříbodový náskok před Jihlavou, v případě úspěchu může svou pozici nejen upevnit, ale dorovnat i Litoměřice případně obnovit kontakt se 4. pozicí, kterou vlastní rival z Prostějova.

Přerovská produktivita je společně s Pardubicemi na nejnižších hodnotách. Na rozdíl od Východočechů však Zubři umí skvěle bránit. Další týmovou devízou jsou vhazování, v této disciplíně jsou Přerovští nejlepší v soutěži a výborně se umí vypořádat i se hrou v oslabení. Přesilové hry mají v Přerově jen o chlup horší než na Vsetíně, když zaujímají s hodnotou 18.66 % celkové 6. místo mezi prvoligovou konkurencí.

Produktivitu Zubrů vede exvsetínský útočník David Březina a s 12 trefami je zároveň nejlepším střelcem týmu. O jediný kanadský bod za Březinou je pak přerovský odchovanec Jakub Svoboda (9+13). Stejný počet jako Svoboda nasázel do sítě soupeřů Tomáš Doležal (9+7) a opomenout určitě nesmíme dalšího hráče spjatého se Vsetínem a to Antonína Pechance (7+13).

Přerov se pyšní svou obranou, ale i jeho zadáci umí podpořit ofenzivní činnost, nejlépe je na tom Robert Černý, který figuruje i na širší soupisce extraligové Komety, v Přerově doposud zaznamenal 12 kanadských bodů. Daří se také havířovskému odchovanci Davidu Chrobočkovi (2+7). Velmi dobře obsazený je v Přerově tradičně brankářský post. Odchovanec Valašského Meziříčí Michal Postava patří k nelepším brankářům soutěže, když svou úspěšnost zákroků vyšponoval na skvělou hodnotu 93.32 %, průměrně pak inkasoval pouze 1.99 branky na zápas a už v poslední konfrontaci na Lapači předvedl, že se na něj jeho spoluhráči mohou maximálně spolehnout.

Získá Vsetín i třetí skalp Zubra?

Vsetínu letos sedí hra proti rivalům. Třikrát v sezoně porazil Zlín a totéž se bude na prahu nového pracovního týdne pokoušet i proti Přerovu. Naopak potřetí v sezoně se Vsetínští museli sklonit Litoměřicím, když v Kalich Areně v sobotním utkání ani jednou neskórovali a vůbec poprvé v sezoně nevstřelili za šedesát minut hry jedinou branku. Nedá se přitom říct, že by Vsacané byli bezzubí, na brankáře Tomáše Krále vyslali celkem 41 střel, hned dvakrát trefili tyč, ale zároveň si nepomohli v přesilových hrách a trestuhodně přicházeli o síly při častých vyloučení. Disciplína je na Vsetíně tak trochu černým puntíkem, hned po Porubě jsou Valaši nejčastěji vylučovaným týmem, což je určitě k zamyšlení.

Poslední konfrontace Vsetína s Přerovem je v čerstvé paměti vsetínských fanoušků, naposledy se rivalové střetli 13. prosince na Valašsku v rámci dohrávky 10. kola. Utkání nabídlo dva zvraty, nejprve Přerov na startu 3. třetiny otočil skóre na 3:2 ve svůj prospěch. Na Lapači díky skvěle defenzívě podpořené výborným výkonem brankáře Postavy sahal po senzačním tříbodovém zisku, ale proti byl obránce Ondřej Smetana, který v čase 59:37 poslal utkání do prodloužení respektive samostatných nájezdů, kde o bonusovém bodu rozhodl Daniel Klímek. Bylo to doposud jediné utkání, ve kterém Valaši remizovali v základní hrací době. Ještě před tím se oba celky potkaly v Přerově, kde Vsetín po letech slavil tříbodový triumf po výhře 4:1.

Pondělní utkání odstartuje na Lapači v 17:30. Znovu se Valaši utkají s týmem z elitní šestky a budou usilovat o reparát za nepovedený zápas v Litoměřicích. Pokud se na atraktivní moravské derby nedostanete osobně, můžete průběh zápasu sledovat v přímém přenosu na hokejkatv.cz či si otevřít textový přenos na onlajny.com.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Žukov (Sachr) – Smetana (A), Říha, O. Němec, Jenáček, Voženílek, Ondračka – Jenyš, Berzinš, Rob (C) – Sihvonen, Klhůfek, Berger – Hořanský, Štefka, Š. Bláha – Klímek, Lichanec, Vítek (A).

Přerov: Postava – Krisl, Černý, Dluhoš, Chroboček, Gréč, Ševčík – Březina, Pechanec, Jakub Svoboda – Doležal, Dvořák, Okál – Goiš, Macuh, Jan Svoboda – Fencl, Indrák, Dobša