Úvodních 10 kol řečí čísel

Radek Bařina • 29.10.2012

V následujícím článku se podíváme na zoubek statistikám seniorského týmu VHK Vsetín. Konkrétně si rozebere úvodních deset kol sezóny, ze kterých máme k dispozici nejen základní oficiální statistiky, ale i ty, které se ve druhé lize oficiálně nevedou. Jde zejména o oblíbené +/- hodnocení, počet zásahů brankářů a jejich úspěšnost, ale též četnost střelby jednotlivých vsetínských hráčů. Připomínáme ještě, že výše zmíněné neoficiální data, budou aktualizovány přibližně jednou za deset kol. Více už uvnitř článku.

Nejprve se tedy podívejme na týmové statistiky. V deseti zápasech získal tým VHK 14 bodů, vstřelil 33 branek a 35 jich inkasoval. Průměr 3,3 vstřelené branky na zápas není na druhou ligu nikterak úžasné číslo a při porovnání s ostatními týmy byli Valaši po deseti kolech až na 8 příčce. Co do inkasovaných branek se VHK pral o 7. – 8. místo s Karvinou. Mnohem zajímavější výsledky pak dostaneme, když se podíváme na bilanci doma a venku. Doma je totiž Vsetín, s průměrem 4,6 nastřílených branek, druhým nejlepším týmem hned za Havířovem. Průšvih ale nastává na ledech soupeřů. S bilancí dvou branek na zápas je totiž Vsetín vůbec nejhorší v celé soutěži. Důvod, proč to Vsetínu doma jde a venku nikoliv je tedy patrný, zvlášť když se k tomu přidá fakt, že defenzíva na kluzištích rivalů inkasuje v průměru 4,6 krát.

Neúspěšné přesilovky, excelentní oslabení

Valachům se zkrátka nedaří vytvořit si na širších kluzištích tlak na bránu, takový, jímž drtí své soupeře na Lapači. Přitom se nedá říci, že by málo stříleli. Pouze Havířov a Opava doma totiž dokázali ve vzájemných soubojích Vsetín přestřílet. Ve zbylých osmi duelech byl aktivnější Vsetín. Vůbec nejvíc práce měl se zelenožlutými střelci gólman Valašského Meziříčí Slovák, na jehož branku šlo v zápase 39 střel, z toho 20 již v úvodní třetině (kterou paradoxně Vsetín 0:2 prohrál). Hodně se Vsetínští činili i na ledě Prostějova, jehož branku v první třetině zatížili devatenácti pokusy – do sítě se nedostal ani jediný. Pro porovnání, Prostějov si za stejnou dobu připsal pět střel a přesto odešel jako vítěz třetiny. Úspěšnost střelby zkrátka zatím není přítelem Valašského hokejového klubu. Vždyť při průměrném počtu přes 30 střel na zápas vychází kolem 10 % a to věru není hodně.

Další kategorií, jejíž čísla jsou neúprosná, jsou přesilovky. Tradiční evergreen posledních let. Vsetín hrál něco málo přes šedesát přesilových her, využil jich ale pouze sedm – a to ještě tři v zápase proti Novému Jičínu. Úspěšnost 11 % (k tomu navíc tři inkasované branky ve vlastní přesilovce) asi neodpovídá představám trenérů. Co naopak zaslouží chválu, je hra v oslabení. Ta je totiž excelentní. Vsetín při hře proti soupeřově přesile inkasoval pouhopouhé tři góly (v Opavě, Prostějově a s Přerovem). Úspěšnost přes 94 % je pozoruhodná a VHK v ní bezesporu patří mezi ligovou elitu. Připočítáme-li k tomu fakt, že tři branky v oslabení Valaši též vstřelili, dá se s trochou nadsázky tvrdit, že ve čtyřech se jim daří lépe než v plném počtu.

Zlý muž týmu? Zatím Ondřej Hruška

Individuálním statistikám vévodili, co se produktivity týče, František Zúbek (6+3) a Daniel Vaněk (2+7). Jediným Hráčem, který měl po deseti kolech víc než bod na zápas, byl ale Ondřej Hruška. Ten po svém zranění z přípravy stihl odehrát šest zápasů a zaznamenat sedm bodů (2+5). Co ale u Ondřeje překvapí víc než dobrá produktivita, jsou čísla v kolonce trestných minut. Ondra Hruška je totiž jednoznačně nejtrestanějším hráčem celku. Nasbíral už 43 trestných minut, v nichž je zahrnut trest do konce zápasu a také desítka za nesportovní chování.

V hodnocení +/- zatím pohříchu převládají spíše záporné hodnoty. Prvních deset kol ukázalo, že nejspolehlivější pěticí je ta s číslem dvě. Vůbec nejlepší bilanci má zatím obránce Tomáš Vodák s +4 body. Nositel slavného jména si na ledě počíná poměrně nenápadně, čísla však hovoří o jeho dobré obranné práci. O moc hůře si nevede ani jeho kolega z obrany Juraj Tichý (+3). Ten měl sice několik slabších zápasů, celkově ale bezesporu patří k tomu lepšímu ve vsetínských obranných řadách. V útoku druhé lajny je zkušenost smíchaná s kvalitou, Ondřej Hruška a David Vítek se tak mohou chlubit dobrými +3 body, Marek Dubec má plusový bod 1, bilanci mu totiž notně pokazila první třetina proti Novému Jičínu, kdy nastoupil ve třetí formaci… a ta třikrát inkasovala. Na opačném pólu statistik stojí třetí pětice. Zelenožlutí mladíci umí být sice nebezpeční a nevedou si zle ani v kanadském bodování a střelecké aktivitě, dozadu to ovšem pokulhává. Zřetelně je zde cítit, jak Vsetínu chybí zkušenost a spolehlivost hráče typu Hodi – právě on byl tou obrannou jistotou, která za mladým třetím útokem pomáhala hasit nebezpečné situace. Hoďa je ale pryč a za třemi mladíky v útoku hrají další dva v obraně a to je hodně znát. Mínus 8 bodů Kubo, Podešvy či Žabčíka zkrátka mluví samo za sebe.

Nejpilnější střelec, to je Marek Dubec

V ruce máme ještě jednu, nepříliš častou statistiku. Jsou jí neoficiální údaje o střelbě na bránu v podání vsetínských hráčů. K dispozici máme statistiky z osmi zápasů (z Opavy a Frýdku bohužel nejsou k dispozici potřebná data). Z nich je patrné, že nejaktivnějším střelcem je, trochu dle očekávání, Marek Dubec s 29 střeleckými pokusy (3,6) na zápas. Zdatně mu sekunduje i Podešva, kterému to hodně střílelo zejména v úvodu sezóny (27 střel), 22 pokusů na bránu pak na svém kontě mají Zúbek a Kubo. Z obránců to zkouší nejčastěji Farda (15 střel z pěti utkání) a Tesařík (12 střel). Z těchto neoficiálních čísel dále vyplývá, že vůbec nejlépe to „padá“ Renému Kajabovi, který proměnil v gól 33 % svých střel na bránu, následuje ho Fero Zúbek - 27 %. Nejvíc střel na branku od jednoho hráče v jediném zápase je šest. Tohoto čísla dosáhlo hned několik útočníků. (Dubec, Kubo, Podešva…).

Kompletní přehled individuálních statistik po deseti kolech naleznete v následující tabulce:

Vysvětlivky: Gph – góly v přesilovce; Gos – góly v oslabení; Gts – góly z trestného střílení; Gpb – góly do prázdné brány; Gpr – góly v prodloužení; Stř – střely na bránu, tm – trestné minuty; 2-5-o-k-th – typ trestu (2min– 5min-10min-do konce utkání-trest ve hře)

Pozn: Statistiky, +/-, střel na bránu a zásahů brankářů jsou pouze neoficiální. Různé zdroje proto mohou vykazovat mírně odlišné hodnoty.