Vstupenky online

Severočeský trip zavede Valachy na led Litoměřic a Ústí nad Labem

Jan Tajzler • 27.11.2017

WSM Liga pokračuje v následujícím hned třemi zápasy v podání vsetínských hokejistů. Valaši nejprve zamíří k předehrávce 31. kola do Litoměřic. V rámci efektivity hned druhý den přesunou svůj tábor o 20 km do Ústí nad Labem. Vsetín po prohře v Třebíči bude chtít usilovat o co největší množství bodů, jak si v Ústeckém kraji povede, na to dostaneme odpovědi postupně v úterý od 18:00 na ledě litoměřické Kalich arény. O den později hostí Vsetín Zimní stadion Ústí nad Labem, utkání začíná rovněž v 18:00.

Vsetín a Litoměřice se v letošní sezoně střetnou již potřetí. V obou předchozích případech dospěla utkání až do prodloužení respektive samostatných nájezdů a v obou případech platilo, že z bonusového bodu navíc se radoval domácí tým. Další zajímavostí obou duelů byl fakt, že Severočeši v obou případech mířili za tříbodovým ziskem a Vsetín srovnal až v posledních minutách základní hrací doby s odvolaným brankářem, při prvním utkání v Litoměřicích to byl David Březina, ve vsetínské odvetě propálil vše Radim Ostrčil.

V případě Ústí nad Labem se Vsetín do města pod hradem Střekov vydává po dlouhých jedenácti letech. Naposledy zde mužstvo z Valašska odehrálo soutěžní utkání v rámci extraligové baráže 2006. Stalo se tak 5.dubna roku 2006, Vsetínu stačilo k vítězství 1:0 tehdy 10 střel a tím šokoval hokejové experty, neboť v baráži proti ambicióznímu Ústí nad Labem se bojovníkům z Valašska příliš nevěřilo. Po dlouhých jedenácti letech se oba kluby opět potkávají na půdě druhé nejvyšší soutěže, tak jak tomu bylo v první polovině devadesátých let, těsně před tím než vypukla slavná vsetínská dynastie. Valaši v letošní sezoně dokázali ústecký Slovan v obou případech porazit, jak si povedou v odvetě na dalekém ústeckém ledě?

LITOMĚŘICE: V nabité elitní osmičce drží Kališníci 6. místo

Projekt ČSLH a hokejového klubu v Litoměřicích nese své ovoce. Svazová Dukla zatím plní přesně předpoklady, které si činovníci obou stran stanovili, tedy pohybovat se ve středu tabulky s cílem pronásledovat velké favority. Litoměřice momentálně v divoké situaci, která panuje napříč elitní osmičkou drží 6. příčku se ziskem 43 bodů, na 12. Vsetín tedy pohlíží se 13ti bodovým rozestupem. Severočeši se dívají jak před sebe tak i za sebe. Prostějov je na 5. místě jen díky lepšímu skóre, za Litoměřicemi ovšem čeká řada konkurentů, jejichž ztráta je minimální. Přerov s Frýdkem-Místkem ztrácejí pouze bod, přiblížila se také Třebíč, jež po skalpu Vsetín šilhá po proniknutí mezi elitní smetánku.

Litoměřice dokáží pravidelně bodovat, většinou je jejich forma hodně kolísavá a vítězství se střídají s porážkami. V posledních pěti případech dokázal litoměřický tým zvítězit ve třech utkáních, dvakrát padl 0:3. Porážka se zrodila na ledě favorizovaného Kladna, poté Kališníci dvakrát zabrali, když v domácím prostředí porazili Přerov 4:2 a hned poté zvládli bitvu v Benátkách nad Jizerou 2:1. Následovala porážka na ledě pražské Slavie (0:3) a naposledy domácí vítězství s Havířovem 4:1. Nyní si Severočeši brousí zuby na Vsetín.

Litoměřickým mladíkům ukazuje správnou cestu zkušený Vítězslav Bílek (10+10) s dvaceti kanadskými body je nejproduktivnějším a zároveň nejlepším střelcem týmu. Následuje trojice hráčů, která shodně nasbírala 16 kanadských bodů, jedná se o Jana Veselého (9+7), Ondřeje Smetanu (4+12) a Aleše Pavlase, u posledních dvou je jejich bilance tím víc unikatní, když se jedná o obránce. Brankoviště Litoměřic střežil v posledním utkání pardubický Milan Klouček, právě na tomto postu se ukazuje, jak v Litoměřicích spoléhají na spolupráci s extraligovými celky, mimo pardubického Kloučka se zde objevil také hradecký Patrik Rybár či další pardubický brankář Pavel Kantor. Nejvíce prostoru však zatím dostal Tomáš Král a oba duely proti Vsetínu odchytal Martin Michajlov.

ÚSTÍ NAD LABEM: Severočeši prolomili sérii porážek, potvrdí zlepšení i proti Vsetínu?

Situace v Ústí nad Labem byla v posledních kolech hodně mizerná. Vše začalo na ledě pražské Slavie, kde Ústečtí schytali debakl 1:8. Bída se přenesla přes reprezentační přestávku také do domácího prostředí, to když proti Havířovu domácí ani jednou neskórovali a smutně přihlíželi tomu, jak si Slezané odváží všechny body za vítězství 2:0. Následně se zrodily další dva debakly, nejprve na ledě českobudějovického Motoru, kde lvi dostali 1:7. Když už se zdálo, že to nemůže být horší, přišel domácí világoš s Prostějovem, který v Ústí nad Labem zvítězil 9:1. Kalich hořkosti pili Ústečtí také v Kadani, poslední tým v krajském derby zvítězil 4:2. Až teprve v posledním sobotním kole si Severočeši přeci jen sparivli chuť, v přestřelce s Frýdkem-Místkem brali všechny body za vítězství 5:4.

Ústecký tým spoléhá na individuality, které představují hlavně ofenzivní esa, hned tři z nich jsou navíc v top10 tabulce bodování celé soutěže. V první řadě jde o Daniela Vrdlovce (9+7), jen o bod méně má nestárnoucí Jaroslav Roubík (10+15), kanonýrem v ústeckých barvách je také Antonín Melka (11+13), vůbec nejlepším střelcem týmu je však David Merta (13+3), se svými třinácti trefami dorovnal Merta právě vsetínského Březinu a oba borci se momentálně dělí o post nejlepšího střelce WSM Ligy.

Mezi obránci rovněž Ústí nad Labem spoléhá na individuální výkony, vyčnívá zde David Bernad (3+17) společně s Patrikem Husákem (4+12). Brankoviště ústeckého Slovanu střežil ve většině případu Jakub Soukup, ve 12 utkáních si vychytal úspěšnost zákroků nad 91 %, průměrně inkasuje 3,4 branky za zápas. Druhým maskovaným mužem je Jan Růžička, jenž má prakticky totožná čísla jako zmiňovaný Soukup. K dispozici je ještě zkušený Martin Volke v sedmi utkáních vychytal úspěšnost zákroků 88,56 % a průměrně inkasoval více než 4 branky na jedno utkání.

Při posledním měření sil se Vsetínem bylo Ústí nad Labem ligovým vládcem, co se týkalo využívání přesilových her. V tomto ohledu si Slovan sice trochu pohoršil, ale nadále jsou početní výhody jeho silnou devízou a Valaši se budou muset mít na pozoru, protože Ústí nad Labem využilo 23,3 % přesilových her, nastřílelo v nich 28 branek, což je druhý nejlepší výsledek v soutěži.

VSETÍN: Ztracené body z Třebíče leží v severních Čechách

Valaši měli po reprezentační pauze sérii čtyř utkání, ve kterých dokázali bodovat. Nejprve na samostatné nájezdy udolali celek Prostějova 5:4, poté splnili povinnost a přivezli všechny body z ledu poslední Kadaně (4:1). Proti oslabenému Frýdku-Místku dovedl Vsetín utkání do samostatných nájezdech, ve kterých tentokrát padl 4:5. Vsacané si pak dokázali smlsnout na liberecké farmě z Benátek nad Jizerou (5:1). S úmyslem naplno bodovat odcestoval Vsetín i k poslednímu utkání na Vysočinu, kde se střetl s Horáckou Slavii Třebíč. Bohužel Valaši vyšli proti bílým hvězdám střelecky naprázdno, naopak Třebíči stačila na vítězství jediná branka z hole Havránka. Trefa do prázdné branky už pak nic neřešila. Ztráta na elitní osmičku se po zaváhaní na Vysočině zvýšila znovu na 12 bodů.

“Nic nebalíme, každý zápas je už teď pro nás svým způsobem play-off. Musíme jet dál a do každého zápasu nastupovat s tím vědomím, že zkrátka nesmíme ztratit,“ hodnotil situaci Vsetína po utkání v Třebíčí Martin Podešva. Valaši se na Vysočině prezentovali nedostatečným důrazem do brankoviště, čímž výrazně ulehčili situaci brankáři Pavlovi Jekelovi i jeho dobře bránícím spoluhráčům. „Proti Třebíči jsme to jejich brankáři až moc usnadnili. Měli jsme stát v předbrankovém prostoru, znepříjemňovat mu situaci a čekat na odražené kotouče. Jejich brankář na naše střely až moc dobře viděl a bez problému je pochytal,“ hledal důvody vsetínské ztráty Podešva.

Valaši touží ztracené body z Třebíče nahnat hned v prvním utkání na ledě Litoměřic. Pro Vsetín budou důležité oba zápasy, už jen proto že oba soupeři jsou vážnými uchazeči a tedy i konkurenty v boji o postavení v elitní osmičce. Navíc porážka v Třebíči jasně ukázala, jak málo stačí k nárůstu ztráty na vytoužené pozice. Pokud Vsetín potřeboval ve čtyřech utkání bodovat k tomu, aby ztrátu ze 12 bodů snížil na 9, pak je jasné jak jedno zaváhání vrací zelenožluté zpět na pomyslnou startovní čáru. Bitvy Valachů v severních Čechách se odehrají v úterý od 18:00 na ledě Litoměřic, přesně o 24 hodin později startuje pro Vsetín další vystoupení, tentokrát v Ústí nad Labem. Utkání můžete sledovat prostřednictvím online přenosu a nebo si za poplatek 70,-Kč zakoupit možnost sledování přímého přenosu přes společnost TVCOM.

Sestavy v minulém kole:

Litoměřice: Klouček – Pavlas, Jeřábek, Smetana, Buchtela, Jebavý, Jandus – Kusý, Veselý, Bílek – Helt, Hanták, Kantner – Řehoř, J. Šimeček, Stříbrný – Havelka, Pilař, Dvořák.

Ústí nad Labem: Volke – Bernad, Vl. Brož, M. Vágner, Husák, Hes, M. Zdvořáček – Melka, Roubík, Smolka – D. Merta, Vrdlovec, Jandus – Vachovec, Gengel, Kuběna – Navarra, Severa.

Vsetín: Horčička – D. Krenželok, Teper, Ostrčil, Frolo, Dundáček, Žák – Markovič, Kucharczyk, Březina – Slováček, Podešva, Vávra – Protasenja, Kopta, P. Beránek – Kajaba, Šilhavý, Půček.

×
Dnes v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
HC Slavia Praha