Trenér Forch o Mistrovství republiky: Chtěli bychom hrát o posty nejvyšší

Václav Trávníček • 26.03.2010

Trenér vsetínských osmáků Libor Forch je před blížícím se Mistrovstvím republiky optimistou. „Myslím si, že pokud kluci předvedou to, co umí a co v nich je, měli by hrát o posty nevyšší,“ říká Forch v rozhovoru o ambicích Valachů na závěrečném turnaji sezóny. Do toho vsetínští osmáci vstoupí duely s celky Letňan a Ústní nad Labem. Půjde zároveň o první vyvrcholení sezóny v novém modelu - současně budou o zlato bojovat nejlepší sedmáci, osmáci a mladší dorostenci.

Trenére, jak se těšíte na vyvrcholení sezóny?
Vždycky je příjemné, když se mužstvo dostane na úplný vrchol pyramidy a odjede na Mistrovství republiky. Mrzí mne ale, že se na závěrečný podnik sezóny nepodařilo dostat našim sedmákům, protože k tomu měli opravdu dobře našlápnuto. Myslím si, že se na Republiku nedostali jenom kvůli reorganizaci soutěže, kdy Olomouci byly přidány jakoby dva body, které mít neměla.

Olomouc hrála roli i v postupu osmáků na Mistrovství. Ti si totiž účast na Republice vybojovali až v posledním zápase nadstavby na ledě hanáckého celku.
Problém vidím v tom, že kluci šli do poslední nadstavby se solidním náskokem na čele tabulky, ale přišli o něj. Ztratili zkrátka body v posledních utkáních. Kdyby je zvládli, mohli mít jistou účast na Republice už čtyři kola před koncem.

Co od Mistrovství očekáváte?
Dobrý hokej.

A s jakými ambicemi na turnaj odjedete?
Poslední dva roky jsme skončili druzí, vždycky za Kometou Brno. Teď je situace ovlivněná tím, že z ročníků 1995 může hrát v týmu pouze pět hráčů. Přestože bereme na turnaj všechny kluky, musejí se prostřídat. To bude mít určitě na průběh Mistrovství vliv. Uvidíme, jak se s tím vypořádá třeba Sparta Praha nebo právě Kometa Brno.

Kometa je váš tradiční soupeř na těchto turnajích. Máte nějaké informace z jejich tábora?
Nestaral jsem se o to. Myslím si, že pokud vsetínští kluci předvedou to, co umí a co v nich je, měli by hrát o posty nevyšší.

Ve skupině vás čekají duely s Letňany a Ústím nad Labem. Jak tyto soupeře hodnotíte?
Vím, že Ústí nad Labem táhli loni především dva hráči ročníku 1995. To se podle mne měnit nebude. A Letňany? To je mužstvo, které dobře bruslí a je velmi dobře technicky a takticky připravené. Zatím jsme je pokaždé porazili, ale na to se nyní nehraje. Myslím, že půjde o velmi kvalitní zápas. Díky tomu, že se bude hrát systémem třikrát patnáct minut, rozhodne to, kdo bude jak bránit a udělá více chyb.

Co je podle vás největší devízou vsetínského mužstva?
Vždycky to byla zkušenost, odhodlanost a bojovnost. I když jsme prohrávali o tři góly, byla v klucích vnitřní síla, kterou dokázali utkání otočit. Teď mají období puberty a dost se to na nich podepisuje. Těžko se k tomu nějak vyjadřovat.

Na co tedy budete během turnaje sázet?
Mistrovství republiky je vrchol sezóny. S kolegy trenéry mužstvo připravíme a nabudíme. A budeme věřit, že nám to přinese ovoce.

Jaký je váš názor na nový systém turnaje?
Bude to zase něco nového. V turnaji jsou peníze, takže to může být atraktivní jak pro kluky, tak pro diváky. Kdo bude do Prahy ochoten přijet, myslím, že uvidí zajímavý turnaj. Věřím, že do budoucna bude Mistrovství republiky v takovéto podobě vždy příslib kvalitního turnaje.

Jde o dílčí krok k tomu, aby se práce s mládeží v Česku posunula o krok dál?
Krok kupředu to být může, ale je složité se k tomu vyjádřit. Protože pokud nebudeme schopni přitáhnout do mládežnických kategorií malé děti a nebude jich v mančaftech každým rokem alespoň dvacet nebo pětadvacet, budeme mít problém přípravku naplnit a pokračovat s dětmi v dalších ročnících.

Jak se daří oslovovat děti a rodiče vsetínskému klubu?
Už loni jsme vytvořili nový systém. Udělali jsme nábory a zašli do škol a školek. Letos jsme to rozšířili o školu bruslení. Děti se nám daří k hokeji přivádět, ale musíme v tom pokračovat dál. Je třeba hlavně překlenout slepé místo, které máme v současné páté a šesté třídě.

S jakým umístěním osmáků budete na letošním Mistrovství republiky spokojen?
Myslím si, že jakákoliv medaile bude vždycky úspěch. Věřím ale tomu, že pokud kluci máknou, budou bojovat o první místo.

Předchozí články o mistrovství:

Mistrovství republiky pro ročník 95/96 potřetí v řadě! (20.3.2010)

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov