permanentky v prodeji! | Vstupenky na Winter Hockey Games ZDE | Počet prodaných permanentek: 1990 (6.10.2024)

Ice Breakers: Prvnímu letošnímu derby dominovali Vsetínští

Radek Bařina • 08.10.2015

27. valašské derby nepřineslo nikterak zázračný hokej. Až příliš byl znát rozdíl v kvalitě i mentálním rozpoložení obou kádrů. Přesto si takřka 1800 diváků prestižní zápas užilo a drtivá většina z nich navíc odcházela z Lapačem s pocitem upokojení – Vsetín vyhrál 3:1. To mimo jiné znamená, že se v historické bilanci valašských derby ujal vedení 14:13. Jaké momenty zápas rozhodovaly? I to se dozvíte v letošním prvním díle Ice Breakers.

1. Suverénní nástup Vsetína

Vsetínští si byli dobře vědomi toho, že čím déle budou Bobři držet vyrovnaný výsledek, tím více budou kousat. Do utkání proto nastoupili s maximálním nasazením a záhy slavili úspěch. První šanci Kolaříka po osmi sekundách hry ještě zastavil gólman Vydržel, proti jeho dalšímu výpadu zakončenému přesnou střelou už ale zasáhnout nemohl. První úkol byl tak záhy splněn - v čase 0:35 šli zelenožlutí do vedení. Festival domácích šancí pokračoval i nadále, uklidňující druhá branka ale nepadla a vsetínské tempo pomalu začalo upadat. Ve 14. minutě za to domácí také náležitě zaplatili, když do té doby neškodní Bobři využili přesilovku, když Zbořilovu střelu od modré srazil za záda vlastního brankáře jeden z beků VHK.

Jenže Vsetínští znovu zabrali a o pár desítek sekund později urvali vedení zpět na svou stranu. Vydržel Tesaříkovu střelu neviděl a našel ji až v síti. Po znovunabytí vedení už Vsetín další výpadek nedopustil a hře dominoval a Bobry držely ve hře jen výborné zákroky jejich brankáře. Nutno dodat, že od druhé třetiny se hra Meziříčských zlepšila, jejich hra působila mnohem lépe kompaktně, nepředváděli ani žádné velké chyby nebo nepřesnosti. Jinak však Vsetín i nadále dominoval a díky dobrému nástupu do zápasu a s ním souvisejícímu vedení navíc mohl hrát relativně v klidu.

2. Inkasovaný gól po 184 minutách

184 minut nedostal Vsetín gól. Po dvou Hromadových čistých kontech v řadě to v úvodu utkání s Bobry vypadalo, že nedostižné není ani čisté konto číslo 3. Kdyby totiž v úvodních 12. minutách Hromada v brance nestál, bylo by to v podstatě jedno – vůbec první střela na vsetínského brankáře totiž přišla až v čase 12:55, kdy domácího muže s maskou ohrozil pokus šermíře Martiníka z mezikruží. O to víc mohlo Vsetínské mrzet, že už druhá hostující střela na branku skončila v síti – tím spíš, že se o to přičinili sami zelenožlutí.

Zbořilova přesilovková střela od modré totiž rozhodně nevypadala nechytatelně, do letícího puku ale vložil hůl jeden z obránců VHK a touš po změně směru doplachtil za záda bezmocného a očividně taky velmi nazlobeného Hromady. Právě Hromadu mohla inkasovaná branka mrzet nejvíc. Znovu podal spolehlivý výkon, všechny další šance Bobrů pochytal, o prodloužení rekordní série tak přišel zásluhou jediné a navíc vlastní branky. Na druhou stranu kdo ví, třeba právě tento gól nastartoval novou sérii vsetínské neprůstřelnosti.

3. Tutovka Davida Vargy

Ač Vsetín po celý zápas vedl a měl výraznou převahu, Valašskomeziříčští se takřka po celé dvě třetiny dokázali držet v těsném odstupu a v několika nebezpečných protiútocích se natahovali po vyrovnání. Ve 35. minutě ho pak měli doslova na holi. V jednom z rychlých výpadů vypálil nebezpečně Sprušil a puk se od Hromadových betonů odrazil přímo před dojíždějícího Davida Vargu. Nejlepší hráč Bobrů v poli měl před sebou zcela odkrytou bránu, v plné rychlosti a v minimu času ale nezakončil přesně. Puk sice zasáhl, poslal jej ale pouze do bočního oblouku branky.

Nevyužitá tutovka mohla Bobry mrzet dvojnásob – o dvě minuty později totiž Tesařík podruhé v zápase nezadržitelně skóroval. Místo vyrovnání to tak rázem bylo 3:1 a při pohledu na rozložení sil na ledě bylo zjevné, že o vítězi zápasu už je takřka rozhodnuto. Je otázkou, zda by za případného stavu 2:2 mohli Valašskomeziříčští reálně pomýšlet na body, převaha VHK byla přeci jen velká, minimálně by však Vsetínu cestu za vítězstvím výrazně ztížili.

4. Hra na tři formace

Takřka celý dosavadní průběh sezóny odehrál Vsetín na čtyři formace, paradoxně právě duel s Valašským Meziříčím ho přinutil zaběhnutou tradici pozměnit. Do první třetiny sice jako obvykle nastoupili zelenožlutí se čtyřmi útoky, již po dvaceti minutách ale trenéři svou strategii přehodnotili a stáhli ze hry Kubo, Daňka a Finsterleho. Na jednu stranu se jednalo o překvapivý tah, VHK vedl a byl jednoznačně lepším týmem, na druhou stranu ale mělo rozhodnutí trenérů poměrně jasnou logiku.

Vsetínská hra s přibývajícími minutami ztrácela na tempu, zejména třetí a čtvrtá formace se jen s obtížemi zapojovaly do hry a duo trenérů VHK nejspíš vytušilo potenciální hrozbu a přizpůsobilo tempu utkání sestavu. Vyplatilo se. Zelenožlutí hráli od druhé třetiny v mnohem lepším rytmu, udržovali si stálou převahu i šance a bylo přitom jedno, zda je zrovna na ledě první nebo třetí útok. Mrzet Vsetínské mohla pouze koncovka, všechny tři góly totiž zaznamenala první pětka. Přitom i Dvořák, Vávra, Vítek či Ondráček si připravili řadu zajímavých příležitostí, mnohdy vyložených, střelecké štěstí ale tentokrát na jejich holích nesídlilo, výtečně navíc chytal Vydržel v brance Bobrů. To ale nic nemění na tom, že stažení hry na tři útoky Vsetínu pomohlo k poměrně bezproblémovému průběhu utkání.

5. Obrat historické bilance dokonán

Poprvé v historii novodobých derby se zápasová bilance otočila na stranu Vsetína. Ten v posledních letech mohutně stahoval valašskomeziříčský náskok z dob, kdy se v dresu Bobrů prohánělo duel Šebesta – Sochorek a hráči z města na soutoku Bečev okupovali nejvyšší příčky druholigové tabulky. Meziříčská převaha vydržela dlouhých pět let. Celých pět let byli v derby zápasech výrazně úspěšnějším týmem. Vsetínu zápasy nevycházely, a když už někdy předvedl výborný výkon a byl lepším mužstvem, doplatil na chabou koncovku a výborného soupeřova brankáře.

Až šestá sezóna kormidlo dějin obrátila. Vsetín měl papírově silnější kádry a postupně to začal v derby potvrzovat. V předchozích dvou ročnících vyhrál VHK všech 8 zápasů a díky tomu srovnal stav valašských derby 13:13. Středeční utkání Na Lapači pak završilo velký obrat a po výhře 3:1 si Vsetínští poprvé mohou říct – máme s Bobry pozitivní zápasovou bilanci 14:13.