Milníky play-off: Vyrovnáno. Rychlá branka Dukly rozhodla o osudu duelu

Radek Bařina • 09.04.2022

Další velkou bitvu, tentokrát se šťastným koncem pro domácí Jihlavu, přineslo čtvrté finále Chance ligy. I v tomto zápase se potvrdilo, že v sérii vítězí ten, kdo vstřelí první gól. Jihlavě se to tentokrát povedlo už ve druhé minutě a i s přispěním výborného gólmana dokázala těsné vedení udržet. Série se nyní vrací na Lapač. Pátý zápas se na Vsetíně odehraje v neděli od 17:00. Co lze od tohoto utkání očekávat? I to se dozvíte v dalším pokračování Milníků.

Klíčový okamžik: Semanova úvodní trefa

Rozhodující okamžik přišel tentokrát velice brzy. Už po 96 sekundách Jihlava dokázala hned svou první střelu na bránu proměnit v gól a jak se později ukázalo, jednalo se o trefu vítěznou. Domácí v souboji za brankou vypíchli puk a následně potrestali fakt, že si Valaši špatně rozebrali hráče. Přihrávka zpoza brány totiž přiletěla na hůl úplně volného Brože na mezikruží a jeho střelu přizvedl Filip Seman z hranice brankoviště mimo dosah bezmocného Gáby. Jihlavští se poté zatáhli do defenzivní ulity, velmi dobře bránili a když už se Vsetínští probili do šance, vychytal je výborný gólman. Branka ze druhé minuty tak rozhodla o osudu utkání.

Hvězda: Maksim Zhukov

Maksim Zhukov si ve čtvrtek vybral slabší den, v pátečním duelu ale znovu ukázal, že je velkou oporou svého celku. Pochytal všech 31 střel zelenožlutých a zásadní měrou se podílel na vítězství Dukly. Pravda, výrazně mu pomohli i spoluhráči. Ti tentokrát výborně bránili, důrazně pracovali v předbrankovém prostoru a množství chyb omezili na minimum, přesto muset Zhukov vytáhnout nejeden těžký zákrok. Ten možná vůbec nejlepší předvedl už v první třetině, kdy zásluhou rychlého přesunutí se dokázal vychytat Březinu, který zakončoval do odkryté brány. V prostředním dějstvím parádním zákrokem zneškodnil šanci Roba, dobře si vedl i při vsetínských závarech. Vychytanou nulu i titul hvězdy zápasu si tak Zhukov rozhodně zaslouží.

Smolař: Vít Jonák

Dalším hráčem, který se přesvědčil o vrtkavosti štěstěny je Vít Jonák. Ve čtvrtek byl nejlepším hráčem zápasu, v pátek se mu ale smůla přilepila na hokejku. Poprvé to pocítil již v páté minutě. Rob Jonáka krásně našel těsně před Zhukovem. Vsetínský kapitán, i když měl minimum času, dokázal pohotově vystřelit, puku se ale do cesty postavila levá tyč Zhukovovy svatyně. Druhý výrazně smolný moment si Jonák odbyl v závěru zápasu. Při závěrečné power-play mu proklouzla přihrávka spoluhráče pod holí čehož využil Čachotský a poslal puk do odkryté brány. Jonák přitom znovu podal velmi kvalitní výkon, příkladně bojoval, štěstí mu však tentokrát nebylo nakloněno.

Zaujalo: Dukla o krok důraznější

Zatímco ve čtvrtek to byl Vsetín, kdo byl pohyblivějším, důraznějším a přesnějším týmem, v pátek se role obrátily. Na ledě byl k vidění velmi vyrovnaný zápas, v klíčových situacích ale dokázali být domácí o chup dravější či rychlejší. Výjimkou byla desetiminutová pasáž v první třetině, kdy si Vsetínští vytvořili řadu zajímavých příležitostí, ve zbytku zápasu se ale hosté do šancí prokousávali jen velmi obtížně. Jedním z důvodů mohl být fakt, že Valaši doplatili na to, že ve čtvrtek museli hrát takřka celý zápas na tři útoky. Naopak pro nerozehrané Gaga a hlavně Pšurného, který dlouho absentoval pro zranění, muselo být velmi těžké dostat se po pouze do zápasového tempa. A samozřejmě nelze opomíjet ani psychologický fakt, s náskokem v zádech se hraje vždycky lépe, než když celek musí dotahovat manko.

Číslo: 15

V celkovém součtu střeleckých pokusů byli sice Vsetínští aktivnější, jenže hned 15 vypálených kotoučů k brance vůbec nedolétlo. Jihlavským se tentokrát skvěle dařilo blokovat střelbu VHK, čímž dali vzpomenout na loňské semifinále. V něm Dukla výbornou poziční hrou a vyklekáváním střel Valachy eliminovala. I tentokrát mnoho pokusů Vsetína skončilo na jihlavských hráčích, což byla pro Zhukova vítaná a velmi výrazná pomoc. Pro srovnání, zatímco Dukla dokázala v zápase zblokovat zmíněných 15 střel, Vsetín zapsal na své konto 6 úspěšných bloků.

Následuje: Série se vrací na Lapač. Bude vyprodáno?

Série zatím splňuje veškeré předpoklady. K vidění jsou napínavé a vyrovnané bitvy, ve kterých rozhodují maličkosti. Nic jiného se nedá očekávat ani od duelu číslo pět. Ten se odehraje v neděli od 17:00 na vsetínském Lapači. Na užším kluziště hnáni početnou diváckou kulisou budou chtít Vsetínští vybojovat mečbol. Dukla ale v předchozích zápasech na vsetínském ledě ukázala, že se bouřlivého prostředí jen tak nezalekne. Můžeme se tak těšit na opravdu zajímavé utkání, jehož vítězi už bude chybět jen jediný krůček k vítězství v Chance lize a barážové bitvě s Kladnem. No řekněte, můžete si takový zápas nechat ujít?

Očekávání: Kdo získá mečbol?

Finále pozvolna graduje. Co přinese jeho pátý duel? V první řadě to bude jistě velká bitva o úvodní branku. Dosud v sérii platí, že kdo dá první gól, vítězí. Tentokrát to zřejmě bude Vsetín, kdo bude doma hýřit aktivitou a pokusí se svého soupeře zatlačit. Zároveň však Stantienovi svěřenci moc dobře ví, že nemohou hru příliš otevřít, Jihlavské brejky jsou totiž opravdu smrtící, o čemž už na Valašsku náležitě přesvědčili. Důležitá bude i hra v přesilovkách a oslabení. Ani jednomu z týmů zatím hra v početní výhodě příliš nevychází, to se ale může rychle změnit. Jak jsme se navíc v sérii přesvědčili i v oslabeních umí být oba celky nebezpečné a Jihlava i produktivní. Vsetínští pak rozhodně budou sázet i na podporu tribun, která bude i tentokrát velice důležitá. Přijďte i vy fandit svým oblíbencům. V neděli od 17:00 na Lapači!